
Wrażenia z pobytu w Skansenie i w Kuźni zostały utrwalone w formie prac malarskich: Przemek namalował kowala w kuźni podczas kucia na kowadle pogrzebacza, Maciek i Agnieszka namalowali plecenie koszy ze słomy i wikliny, Ania, Kasia, Magda w swoich pracach przedstawiły tancerzy kurpiowskich pląsających na scenie, Jędrek nasz najmłodszy uczestnik narysował garncarza i kowala, Monika i Ania zilustrowały stragany pełne kolorowych pamiątek...
Równie ciekawe wrażenia dzieci wyniosły z wycieczki do lasu w Morgownikach. Tam pod kierunkiem pani leśnik Marty Siwik przeszły Ścieżkę Edukacyjną poznając z poglądowych plansz zwierzęta, gatunki drzew i roślin. Dzieci dowiedziały się o ekosystemie i zrównoważonej gospodarce leśnej, wypatrywały dziupli w drzewach, wsłuchiwały się w odgłosy lasu, podjadały poziomki i uczyły się jak w lesie należy się zachowywać, jak dbać o środowisko leśne. Nadleśnictwo zorganizowało dzieciom pieczenie kiełbasek nad ogniskiem oraz konkursy o tematyce leśnej. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał upominki od pani Marty. Po powrocie do pracowni zaczęły powstawać prace przedstawiające las i jego mieszkańców.
Nie zapomniane chwile dzieci spędziły na wycieczce z panem Grzegorzem Palką, który oprowadzał ich szlakiem Pomników Pamięci i fortyfikacji w Nowogrodzie. Bardzo podobały się wszystkim obrzędy Nocy Świętojańskiej nad Narwią w Skansenie. Codziennie młodzi artyści wyposażeni w szkicownik i ołówek wychodzili w plener: do skansenu, gdzie malowały chaty kurpiowskie, nad rzekę skąd roztaczał się piękny widok na Nowogród, na skarpę gdzie szkicowały panoramę Nowogrodu i doliny Narwi, do miasta gdzie rysowały kościół i ulice. Warsztaty uwieńczyła robocza wystawa poplenerowa prac uczestników, na której przedstawiono kilkadziesiąt obrazów w różnych technikach plastycznych. Na zakończenie wszystkie dzieci wraz z opiekunami odbyły wspaniały rejs gondolami z Nowogrodu do Łomży. Wkrótce będziemy mieli okazje oglądać prace młodych plastyków na wystawie poplenerowej.
Anna Bureś