Pracownia Graficzna

Strona główna » Plastyka » Pracownia Graficzna
Pracownia Graficzna

Pracownia Graficzna

  • Pracownia GraficznaMONOTYPIA GRAFICZNA: czarno-biała kompozycja z układanych papierków, drukowanie z czarnego tła matrycy.
  • Pracownia GraficznaALUMINIOWA MATRYCA DO DRUKU PŁASKIEGO: chemiczna zabawa w odpychanie wody przez tłuszcz; rysowanie na folii, druk na barwionym papierze; możliwość wielu druków.
  • Pracownia GraficznaMAŁA FORMA GRAFICZNA, ekslibris, najprawdziwszy linoryt w najprawdziwszym linoleum; druk wypukły; odbitka dla właściciela książki - znak własny.
  • Pracownia GraficznaPOWIELANIE KOLOROWEGO DRUKU Z DREWNIANEJ MATRYCY; druk pasowy, kolor na kolor - relatywnie:) faktura, tło, kompozycja.
  • Pracownia GraficznaCzasem trzeba zmienić narzędzie: rysunkowe inspiracje martwej natury.
  • Pracownia GraficznaCzasem potrzeba więcej koloru, a potem wydobywamy go szablonem roślinnym; zaglądamy jak przez okno, z roślin:)
  • Pracownia GraficznaKiedy zbliżają się wakacje można zaplanować twórczą pracę i przygotować sobie szkicownik: zaprojektować okładkę, kolorowe przekładki i spiąć:) format A4 gotowy do pracy.
  • Pracownia GraficznaGrafika to matryce, papier, czarna farba: i gotowe.
  • Pracownia GraficznaDRUK TRANSFEROWY DO PRZENIESIENIA NA FILIŻANKĘ; grafika użytkowa, wstępne próby do domowego działania; filiżanka na ciepłą, wakacyjną herbatę:)
  • Pracownia GraficznaA tak się dzieję, kiedy wysłane na konkurs prace nie wracają, warto je zdokumentować przed wysłaniem i jest:) na pamiątkę, podpisane:))
Od października 2018 w MDK-DŚT zagościł warsztat graficzny. Prowadzi go Katarzyna Swoińska – artysta grafik i pasjonatka dziecięcej twórczości. Zajęcia obecnie odbywają się w siedzibie MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3. Zapraszamy do naszej pracowni dzieci i młodzież w wieku 10 - 15 lat.

„Grafika - co to znaczy? Skojarzenia prowadzą nas do rysowania, do czarno-białych obrazów, czasem dużych czy małych plakatów, po graffiti na murach miast. Warto pamiętać jednak , że grafika to także warsztat. Taki warsztat pracy składający się z graficznych narzędzi, materii matryc, właściwości farby i prasy graficznej. Grafika to dziedzina sztuk plastycznych mająca długą historię. To jak podróż przez wieki:) Niecodziennością tego warsztatu jest możliwość wykonania nakładu odbitek. A to znaczy, że możemy powielać druki, wykonywać taką samą odbitkę za każdym kolejnym razem. Możemy dobierać kolory, budować zmienne nastroje, zmieniać rodzaje papieru, a matryca niezmiennie pozostaje.

Grafika to warsztat, który się zmienia i rośnie wraz z rozwojem technologii. Modyfikacji podlega materiał matryc, sposób przygotowania rozszerzył się o techniki i obróbkę cyfrową. W tym świecie, często szybkim i natychmiastowym, działania manualne dają spokój. Uczą pokory, nie dają szybkiego efektu, hartują w odraczaniu uzyskania nagrody. Czasem trzeba odbić kilkanaście próbnych realizacji, zanim uśmiechniemy się do odbitki zdejmowanej z matrycy i pomyślimy: to jest to! jest! mam!

Bardzo młody zespół uczniów uczestniczących w zajęciach to wyzwanie. Bo dużo rzeczy na raz trzeba zapamiętać, zadbać o kolejność działań, zapamiętać nazwy i sposób pracy. Dumą napawa wytrwałość, dumą napawa wzajemne wspieranie się z grupie. Młodzi graficy to grupa uczestników w wieku od 10 do 15 lat, razem ze sobą w działaniu, z różnymi umiejętnościami, wyobrażeniami, wiedzą. A przy tym wszystkim zaglądający sobie przez ramię, jak co komu wychodzi, razem oglądający zestaw prac po zajęciach.

Wsłuchanie się w swój świat, czasem szukanie pomysłu na zadanie konkursowe daje efekty, zauważenie, docenienie w innym miejscu niż własna pracownia.

Zapraszam Państwa do obejrzenia realizacji prac moich podopiecznych. Tym najbardziej wytrwałym gratuluję szczególnie”.

Katarzyna Swoińska

2020-09-14 13:03 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001