Kontrasty. Julija Skuratova

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy

Kontrasty. Julija Skuratova

  • Kontrasty. Julija Skuratova
  • Kontrasty. Julija Skuratova
  • Kontrasty. Julija Skuratova
  • Kontrasty. Julija Skuratova
Wernisaż wystawy towarzyszący Festiwalowi Walizka: 5.06.2024 / godz.17:00
Wystawa czynna do: 28.06.2024

Cykl kolaży Juliji Skuratovej wyróżnia się całością tematyczną i głębią semantyczną. Pomimo różnorodności kompozycyjnej prace artystki  łączy aspekt  wizualny – RYSUNKI.
Każdy rysunek jest swego rodzaju modelem, uogólnionym obrazem, diagramem, który może być  przełożony na realny obiekt. A następnie w procesie realizacji pozornie abstrakcyjny kontur otrzymuje swoje ucieleśnienie w materiale, zamieniając się w konkretny przedmiot - pewien rezultat ludzkiego życia.

Skuratova wizualizuje ukrytą semantykę rysunków poprzez ich kontrastowe zestawienie w kompozycjach kolażowych. Wzory odzieży dziecięcej i rysunki zabawek dziecięcych prowokacyjnie łączy  z rysunkami sprzętu wojskowego. Zatem parametry życia i śmierci właściwe każdemu ze schematów stają się oczywiste. Zderzenie kontrastujących semantycznie elementów niesie za sobą realny  antywojenny patos całego cyklu i aktualność twórczej wypowiedzi artystki.
Każdy  element cyklu kolaży – rysunek – ma nie tylko wyrazisty potencjał wizualny i semantyczny, ale także teatralny. Prace mogą tworzyć pewną narrację, opowiadanie, historię, którą można zrealizować zarówno w przedstawieniach dramatycznych, jak i lalkowych. Metafora wizualna schematu rysunkowego pozwala stworzyć obraz scenograficzny czy sceniczny o wyrazistej dramaturgii.  
Valerij Panasiuk /Ukraina/ 

Julija Skuratova

Ur. w 1974 r. w Wilnie (Litwa). Absolwentka Wydziału Malarstwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, członek Litewskiego Stowarzyszenia Artystów.
Jej bogaty dorobek pedagogiczny obejmuje wykłady na Wydziale Scenografii wileńskiej ASP, na Wydziale Aktorstwa i Reżyserii w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz współpracę z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Lalkarski w Białymstoku. 

Współpracuje z wieloma teatrami  w Polsce, na Litwie, Węgrzech, Słowacji i innych krajach. Jest autorką kilkudziesięciu scenografii, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach teatralnych. Laureatka nagrody „Złoty Krzyż Sceny” Ministerstwa Kultury Litwy.

2024-05-20 09:17 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001