Makulatura to nie śmieć. Człowiek

Strona główna » Plastyka » Konkursy

Makulatura to nie śmieć. Człowiek

Człowiek, mimo, że jest integralną częścią przyrody, często postrzega siebie, jako byt od niej odrębny. Nasze istnienie, rozwój i codzienne funkcjonowanie są jednak nierozerwalnie związane z naturą. Ludzkie ciało, podobnie jak organizmy zwierząt i roślin, składa się z tych samych pierwiastków, przeprowadza procesy metaboliczne, oddycha i podlega prawom natury.Należy mieć zatem świadomość, że zmiany w środowisku, jakich dokonujemy, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Odpowiedzialność za stan przyrody spoczywa więc na ludziach, którzy muszą pamiętać, że ich działania mogą zarówno niszczyć, jak i chronić naturalny świat.

W tegorocznej edycji konkursu pragniemy przypomnieć, że ludzkość zarówno wpływa na przyrodę jak i jest przez nią kształtowana. 

Spróbujcie ukazać rożne aspekty powiązań człowieka z naturą. Pokażcie, w jaki sposób, mimo rozwoju technologii i cywilizacji, ludzie wciąż pozostają częścią ekosystemu, wpływając na jego stan i będąc jednocześnie zależni od jego funkcjonowania. Możecie przyjrzeć się szeroko pojętej aktywności człowieka i temu, jak nasze działania, takie jak rolnictwo, hodowla czy przemysł, zmieniają środowisko, oraz co możemy zrobić żeby przeciwdziałać potencjalnie niekorzystnym procesom. Warto ukazać jak zmieniamy się my, kiedy rozwój technologii oddala nas od matki Ziemi.

Ciekawą odsłoną relacji człowiek-natura są miasta i inne obszary zamieszkane prze z ludzi. Od wielkich metropolii po maleńkie osady na końcu świata. Ukażcie zależności, jakie wytworzyły się w tych ekosystemach, gdzie ludzie muszą odnajdować sposoby żeby współistnieć z pozostałymi mieszkańcami planety. Przemyślcie, co stałoby się gdyby nas zabrakło, jak szybko przyroda upomniałaby się o swoje?  Jaka jest przyszłość naszego gatunku w kontekście rosnących potrzeb z jednej, i konieczności dbania o świat z drugiej strony? 
Nie zapominajcie również o pozytywnych aspektach.  Większość kultur i tradycji zgodnie podkreśla znaczenie harmonii między człowiekiem a naturą, ucząc szacunku dla ziemi i jej zasobów. Nie można także pominąć duchowego i estetycznego waloru przyrody. Od wieków Inspiruje ona artystów, poetów i filozofów oraz stanowi element tożsamości wszystkich kultur. Obserwowanie dzikiego piękna pobudza wyobraźnię i daje poczucie harmonii i potęgi Stwórcy. Przyroda, co potwierdzają liczne badania naukowe ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Przebywanie na świeżym powietrzu, kontakt z zielenią i naturalnym światłem poprawia samopoczucie, zmniejsza stres i pomaga w regeneracji organizmu oraz leczenie wielu chorób.

Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja konkursu uświadomi Wam, jak dalece człowiek, jako najbardziej wpływowy gatunek na Ziemi, ponosi odpowiedzialność za stan środowiska, i jak nieodzowną rolę w jego życiu odgrywa przyroda. To niezastąpione źródło życia, a dbając o nią, dbamy jednocześnie o siebie i przyszłe pokolenia.

 

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
„Makulatura to nie śmieć – CZŁOWIEK”



 

Organizatorem Konkursu jest:
•    Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, z siedzibą w Łomży, przy ul. Wojska Polskiego 3
•    Zakład Gospodarki Odpadami w Łomży

Tematyka:
Człowiek jako integralną część przyrody. Wpływ działalności ludzkiej na środowisko w kontekście rozwoju cywilizacyjnego. Korzyści płynące z właściwego wykorzystywana zasobów natury i dbania o jej dobrostan.


Cele konkursu:

•    Uświadamianie, że człowiek jest częścią  natury i propagowanie potrzeby zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.
•    Zainteresowanie tematem równowagi przyrodniczej  w kontekście  twórczym.
•    Budowanie większej świadomość ekologicznej i troski o planetę.
•    Zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności twórczej.
•    Wystawa plastyczna z okazji Dnia Ochrony Środowiska.

Warunki uczestnictwa:

•    Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży od 6 do 19 lat
•    Do prac należy dołączyć wypełnione przez osobę zgłaszającą pracę/autora (w przypadku indywidualnego uczestnika (wiek powyżej 18 lat), zgłoszenie udziału w konkursie stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
•    Prace bez dołączonego zgłoszenia, niepodpisane oraz niezgodne z tematem lub wymogami technicznymi nie będą zakwalifikowane do konkursu.
•    Prace wykonane z użyciem materiałów sypkich, kruszących się nie będą dopuszczone do konkursu.
•    Zgłoszenie prac jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich.

Technika:

1. Kolaż, techniki mieszane z użyciem makulatury i innych surowców wtórnych(za wyjątkiem materiałów sypkich, bardzo kruchych lub psujących się), na płaszczyźnie umożliwiającej ekspozycję w pod szkłem. 
2. Techniki malarskie, rysunkowe, graficzne, tkanina, techniki własne, na dowolnym stabilnym  podłożu.

Format: 

Dowolny, jednak wymiar dłuższego boku nie może przekraczać 70 cm.

Ocena prac i zasady przyznawania nagród:

Komisja konkursowa dokona oceny prac przyznając nagrody i kwalifikując prace na wystawę w następujących kategoriach wiekowych:
•    I kategoria – SP klasy 0 - IIII
•    II kategoria – SP klasy IV – VI
•    III kategoria – SP klasy VII– VIII
•    IV kategoria – szkoły ponadpodstawowe
•    Szkoły Specjalne

Termin składania prac:

•    16 maja 2025 r. Liczy się data stempla pocztowego.
•    Adres: Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, 18-400 Łomża, ul. Wojska Polskiego 3 (I piętro) Tel. 86 216 67 91 lub 86 216 32 26

Uwagi końcowe:

•    Prace biorące udział w konkursie nie będą zwracane. Udział w konkursie oznacza udzielenie Organizatorowi prawa do publicznej prezentacji zgłoszonej pracy.
•    Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
•    Regulamin niniejszego konkursu będzie dostępny na stronie www.mdk.lomza.pl.
•    Nagrody , które nie zostaną odebrane podczas uroczystego podsumowania konkursu zostaną wysłane na koszt autora.
•    Informacja o wynikach konkursu oraz terminie wernisażu połączonego z wręczeniem nagród zostanie zamieszczona do 6 czerwca 2025 roku na stronie www.mdk.lomza.pl. Nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane na wystawę prace będzie można oglądać w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży przy ul. Wojska Polskiego 3 w Łomży
•    Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany treści Regulaminu

Załączniki

  1. Regulamin / Klauzula informacyjna / Karta zgłoszenia
2025-02-26 09:14 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001