ANDRZEJ I MIKOŁAJ KALINA

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2007

ANDRZEJ I MIKOŁAJ KALINA

  • ANDRZEJ I MIKOŁAJ KALINA
  • ANDRZEJ I MIKOŁAJ KALINA
Andrzej Kalina - grafika
Mikołaj Kalina - fotografia
kwiecień - maj 2007
ANDRZEJ KALINA

Urodzony w 1952 roku. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Andrzeja Rudzińskiego w 1980 roku. Od 1976 roku związany z działalnością Grupy Warsztat (Andrzej Dworakowski, Marek Jaromski).
Uprawia grafikę, rysunek, sztukę akcji i sztukę książki.
W latach 1979-2006 udział w 447 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wystawy polskiej grafiki:
Niemcy, Włochy, Finlandia, Japonia, Węgry, USA, Belgia, Luxemburg, Rosja, Holandia, Francja, Szwajcaria, RPA, Szwecja, Korea.

Wystawy indywidualne:
Warszawa (dziewięciokrotnie), Podkowa Leśna, Bydgoszcz, Puławy, Łódź, Elbląg, Jelenia Góra, Radom, Poznań, Nowy Jork, Sapporo, Praga, Białystok, Gdańsk, Opole, Toruń, Tarnów, Częstochowa, Legionowo, Przasnysz.
34-krotnie nagradzany i wyróżniony za swoje prace. Ponadto został umieszczony, jako jeden z 13 grafików polskich, w słowniku grafików świata wydanym przez Japończyków w 1990 roku.

Prace w zbiorach muzeów:
w Szczecinie, Gdańsku, Wałbrzychu, Katowicach, Włocławku, Warszawie (Galeria Studio, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Niepodległości), Kraków (Muzeum Archidiecezjalne), Radom (Muzeum Sztuki Współczesnej), w Anglii (Londyn - The British Museum), we Włoszech (Catania - Instituto per la Cultura e L'Arte), w USA (Nowy Jork - Muzeum Sztuki Nowoczesnej), w Niemczech (muzeum we Frankfurcie).

"W sztuce Andrzeja Kaliny występuje pozorna dwoistość. W warstwie formalnej wciąż eksperymentuje, śmiało przekraczając ustalone tradycją granice dyscypliny (powód frustracji ortodoksyjnych jurorów przeglądów graficznych…), ale w sferze znaczeń nie czuje potrzeby gwałtownych zmian. Nie szuka sensacyjnych wątków, nie szokuje. Unika modnej publicystyki. Nawet pełne ekspresji prace z okresu stanu wojennego były wolne od dosłowności. Inspirowane aktualną sytuacją w kraju, sformułowane w języku symboli i ciętych metafor, miały siłę politycznego pamfletu, a zarazem zawierały przesłanie o charakterze uniwersalnym – wyrażały namiętny protest przeciw wszelkim przejawom tyranii i zniewolenia.(...)
Sztuka Andrzeja Kaliny nie oferuje łatwych doznań. Nie kokietuje widza banalną urodą i łatwą do odczytania anegdotą. Przełamująca konwencje forma prac może przy pierwszym kontakcie wprawić w konsternację widzów przyzwyczajonych do oglądania grafiki w jej tradycyjnej postaci. Żywię głębokie przekonanie, że po pierwszym zaskoczeniu nowością, zrodzi się podziw i chęć zrozumienia istoty przesłania."

Maria T. Krawczyk

MIKOŁAJ KALINA

Urodzony w 1985 roku w Warszawie.

Dokumentacja fotograficzna dla Jerzego Kaliny z performanców i scenografii:
2006 – Gdańsk Festiwal Gwiazd „Most Solidarności”
2006 –Poznań „50 Rocznica Powstania Poznańskiego”
2004 i 2005 – Międzyzdroje Festiwal Gwiazd
2004 – Zielona Góra „Winobranie”
2004 – Warszawa „Rocznica Powstania Państwa Podziemnego”
2004 – Łódź „Festiwal Czterech Kultur”
2004 – Warszawa Wilanów „Luksfera”

Dokumentacja dla Andrzeja Kaliny z wystaw:
2005 – Warszawa Galeria Lufcik
2004 – Łódź Galeria Bałuty
2004 – Warszawa Galeria Test
2004 – Warszawa Galeria Art. Office

Osiągnięcia:
2006 – Wyróżnienie Honorowe w konkursie Warszawska Fotografia Artystyczna
2006 – Wyróżnienie w konkursie Fotolato
2006 – Laureat konkursu Warszawska Jesień Fotograficzna 2006 „Ślad Historii”

Wystawy zbiorowe:
- Galeria DAP Warszawa 2006,
Wystawa pokonkursowa
Warszawska Fotografia Artystyczna otwierająca
II Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej

- Wystawa pokonkursowa Warszawska Jesień
Fotograficzna „Ślad Historii”: Galeria Traffic 2006, galeria „Pociąg do sztuki” 2007

- Oranżeria Pałacu w Wilanowie 2007
Wystawa pokonkursowa I Bienalle Fotografii Tematycznej Wilanów 2006

- Galerii Sztuki Mediów ASP w Warszawie 2007
Wystawa pokonkursowa otwierająca III Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej


"Debiutancka wystawa Mikołaj Kaliny pokazuje, iż mimo że autor stoi na początku swojej fotograficznej drogi to, jego autorskie wybory mają już wyjątkowo spójny charakter. Prezentowane prace można by podzielić na dwie zasadnicze grupy. Jeden z wątków dotyczy fotograficznej interpretacji performances i instalacji Jerzego Kaliny. Nie jest to prosta dokumentacja, lecz wykorzystująca specyficzne dla fotografii środki wyrazu (jakim jest świadome operowanie głębią ostrości, wyborem kadru czy też wykorzystywaniem zjawiska ruchu) autorska interpretacja fotografowanej sceny. Autorowi nie chodzi o to, aby fotografia wiernie odzwierciedlała rzeczywistość, lecz wprost przeciwnie, aby rzeczywistość na jego fotografiach nabierała symbolicznego znaczenia. Na wielu zdjęciach ważniejsze jest nie to, co one przedstawiają lecz to, co wydają się sugerować. Ta część wystawy operuje kolorem i zastosowana tu technika jest w pełni adekwatna do przyjętego sposobu obrazowania, bowiem najistotniejszy jest na tych fotografiach element malarskości. Poszukiwanie własnego sposobu na fotografowanie skierowała autora w obszar tzw. refotografii. Tendencja ta ma w Polsce swoje korzenie chociażby w pracach Jerzego Lewczyńskiego, Andrzeja Różyckiego czy Wojciecha Prażmowskiego. O ile jednak wymienieni odwoływali się do historii i rodzinnych tradycji to Mikołaj Kalina odwołuje się do innego środka wyrazu, jakim jest film. Jego strategia polega na przefotografowaniu filmowej stop klatki. To re- fotografowanie wykonane jest na długim czasie ekspozycji, co powoduje efekt nieostrości obrazu. To tak jakby autor przenosił swoją biologiczność w medium mechaniczne. Całość odwołuje się do problemu samotności człowieka w dzisiejszym świecie. Wykorzystywanie współczesnego medium, jakim jest fotografia i film w sposób zatracający obiektywność medium pokazuje, iż mimo postępu technicznego wrażliwy autor może wytworzyć oniryczną wizję blisko związaną z własnym postrzeganiem świata, niejako wbrew technicznym uwarunkowaniom aparatu. To wszystko pozwala z zainteresowaniem śledzić dalsze projekty Mikołaja Kaliny, które już teraz wyraźnie wyróżniają się powszechnej banalizacji fotograficznego obrazowania."
Zbigniew Tomaszczuk

2010-09-17 10:40 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001