Marcelina Markowska odebrała nagrodę w Kaliszu

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna » 2011

Marcelina Markowska odebrała nagrodę w Kaliszu

  • Marcelina Markowska odebrała nagrodę w Kaliszu
  • Marcelina Markowska odebrała nagrodę w Kaliszu
W XVI. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Twórczość Plastyczna Inspirowana Muzyką Dawną”, III Główną Nagrodę zdobyła Marcelina Markowska za pracę namalowaną pod kierunkiem Anny Bureś, instruktorki plastyki z Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbyło się w dniu 8 lutego 2011 roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Wystawie towarzyszył Zespół Fletów Prostych „Cantio Polonica” oraz ekspozycja instrumentów dawnych wystawionych przez Ryszarda Dominika Dembińskiego.

Na wystawie pokonkursowej wyeksponowano również pracę Rafała Bieniasa z pracowni plastycznej MDK-DŚT, który farbami klejowymi namalował akordeonistę. Konkurs zorganizowany był w ramach XXXIII. Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej, w którym rywalizowały zespoły z całej Polski.  Każdy dzień Festiwalu wypełniony był koncertami, przesłuchaniami, warsztatami tanecznymi i plastycznymi oraz wystawami.

Uczestnictwo w Festiwalu daje możliwość konfrontacji z instruktorami z całej Polski, wymianę doświadczeń i zawieranie cennych znajomości. Ciekawie prowadzone warsztaty plastyczne zorganizowane w pracowni graficznej uczelni kaliskiej dostarczyły nam nowego spojrzenia na sztuki plastyczne i dały wiele inspiracji do pracy z dziećmi i młodzieżą. Prace wykonane na warsztatach zostały pokazane festiwalowej publiczności w Teatrze im. Bogusławskiego, gdzie odbył się Koncert Galowy. Na zakończenie  tego wspaniałego widowiska artystycznego zostały wręczone nagrody laureatom tegorocznego konkursu, a także dwa stypendia pieniężne dla wyróżniających się uczestników z dziedziny muzyki i plastyki. Ogromną niespodzianką dla nas był fakt, iż tą formą wyróżniona została Marcelina. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich imprez festiwalowych, które odbywały się w najpiękniejszych salach koncertowych, wystawowych i teatralnych Kalisza.

Anna Bureś

Kilka zdań od Marceliny (12 lat): „Moja praca została wykonana farbami klejowymi w rozmiarze A2. Przedstawia ona trzy postacie: dwie grają na instrumentach a jedna postać śpiewa. Pobyt w Kaliszu uważam za bardzo udany. Równie dobrze wspominam warsztaty, na których nauczyłam się wielu nowych i ciekawych technik plastycznych, między innymi kalkografii, która spodobała mi się najbardziej. Podczas pobytu w Kaliszu zwiedziłam dużo miejsc, takich jak Zamek w Gołuchowie i Muzeum Leśnictwa. Jednak najbardziej podobały mi się koncerty wykonywane przez Zespoły Muzyki Dawnej. Będąc w Kaliszu poznałam wiele nowych osób z Lublina, Polkowic, Bielska Podlaskiego, z którymi na pewno będę utrzymywała kontakt”.

2011-02-14 14:50 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001