Mietek Szcześniak

Strona główna » Muzyka » Koncerty » 2011

Mietek Szcześniak

20 listopada 2011 o godz. 18.00
sala łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej przy ulicy Nowej 2

To był wyjątkowy koncert , bo i gwiazda wyjątkowa – Mietek Szcześniak, który od wielu lat, niezmiennie, cieszy się szacunkiem znawców i publiczności, wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. W niedzielny wieczór usłyszeliśmy największe jego przeboje, jak również utwory z najnowszego albumu.

Wyjątkowa muzykalność artysty, jego tembr głosu, repertuar, niezależność oraz współpraca z najlepszymi sprawiły, że Na swoim koncie ma wiele płyt - solowych i udziały w projektach innych artystów. Jego największe przeboje „Dumka na dwa serca” (w duecie z Edytą Górniak), „Przytul mnie mocno”, „Zaczekam”, „ No co ty na to?”, „Spoza nas”, „ O niebo lepiej”, „ Twoja miłość”, czy „Kocham” na stałe wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Artysta wielokrotnie był nagradzany na prestiżowych festiwalach. Zdobywca „Bursztynowego Słowika” i wielu innych cennych nagród. Dzięki swojemu niewątpliwemu talentowi i wybitnym umiejętnościom wokalnym Mietek Szcześniak niejednokrotnie był uznany za najlepszy głos męski w kraju. Artysta ceniony jest za dynamikę i energię oraz pozytywny przekaz i liryzm trafiający wprost do serc słuchaczy.

Obecnie Mietek Szcześniak skończył pracę w Los Angeles nad pierwszą anglojęzyczną płytą, przy produkcji której zaangażowani są wybitni muzycy i producenci z USA: Wendy Waldman - zdobywczyni nagrody Grammy za piosenkę „Save the Best for Last” Vanessy Williams. Przy płycie współpracował również H B Barnum (pianista, aranżer, producent muzyczny i kompozytor), który współpracował m.in. z Aretą Franklin. W nagraniach wziął również udział czarny chór Life Choir pod dyrekcją H B Barnuma. Polska premiera płyty odbyła się na początku tego miesiąca.
Mieczysław (Mietek, Mieczu, Miecz) Szcześniak śpiewać zaczął już w wieku 6 lat w zespole Ikary. Zadebiutował w 1990 płytą "Niby nowy". W swojej karierze zaśpiewał z wieloma gwiazdami polskiej estrady: Edytą Górniak, Kayah, Lorą Szarfan, jest dwukrotnym laureatem Fryderyka w kategorii Wokalista Roku (1998 i 1999). Ma na koncie 6 solowych płyt, z których ostatnia "Zwykły cud" ukazała się w 2006 roku.

Biografia

Mietek Szcześniak urodził się w 1964 roku w Kaliszu. Pierwszych nagrań dokonał mając 20 lat. Przełomowy okazał się udział w konkursie Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1985 roku, gdzie otrzymał nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę "Przyszli o zmroku" z muzyką Krzesimira Dębskiego i słowami Jacka Cygana. Lata 1987-89 w życiu Mietka to nie tylko rozpoczęcie studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, ale także festiwal w Sopocie - gdzie wokalista został wyróżniony Bursztynowym Słowikiem i Nagrodą Dziennikarzy.

Na debiutanckim albumie "Niby nowy" (1990) artysta umieścił takie piosenki jak "Przed śniadaniem" czy "Między nami wojna". Trzy lata później nazwisko Mietka zaczęło być kojarzone z nurtem muzyki "chrześcijańskiej". W 1999 roku nagrał wraz z Edytą Górniak "Dumkę na dwa serca" - utwór, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. W tym samym roku reprezentował Polskę w konkursie Eurowizji.

Rok później ukazał się kolejny solowy album Mietka - "Spoza nas". W nagraniu towarzyszą mu między innymi Kayah, Mika Urbaniak, Paulinho Garcia, Marcin Pospieszalski, Leszek Możdżer i nieżyjący już artysta - Jacek Skubikowski. Na krążku znajdują takie zarówno dynamiczne, taneczne utwory jak "Co ty na to", jak też bossanovy w klimacie "Spoza nas". Nagrana wcześniej, a zamieszczona na "Spoza nas" piosenka "Za - czekam" została wysoko oceniona na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w konkursie Premiery.

W roku 2001 Mietek nie tylko włączył się w działalność na rzecz pomocy powodzianom, ale także intensywnie koncertował z Oslo Gospel Choir i w studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. Na następną solową płytę kazał czekać swoim fanom 5 lat. W tym czasie ukazała się "Złota kolekcja" z największymi przebojami Miecza, zaś wokalista zajmował się projektami głównie związanymi z muzyką gospel (współpracował między innymi z Grażyną Łobaszewską) i koncertowaniem.

W roku 2006 premierę miała płyta "Zwykły cud", która została życzliwie przyjęta zarówno przez fanów, jak i przez krytyków. Do współpracy Miecz zaprosił Patrycję Golę, Paulinę Przybysz (Sistars), Liroya, Mezo i Annę Marię Jopek.

Na rok 2010 artysta zaplanował premierę swojej najnowszej i zaraz pierwszej anglojęzycznej płyty. Na razie fani mogą cieszyć się singlem - "Rzeczy zmieniają się", zapowiadającym wydawnictwo.

Oficjalna strona:
www.mietekszczesniak.pl

Sponsor Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej
Mleczarnia PIĄTNICA
Zakład Usług Informatycznych NOVUM

Sponsor plakatu
Drukarnia LIBRA-PRINT

Patronat medialny
Radio NADZIEJA
Gazeta WSPÓŁCZESNA
Portal 4LOMZA

Zdjęcia z koncertu:

Krzysztof Durczyński

2011-10-17 11:05 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001