Zainspirowani muzyką...

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna » 2012

Zainspirowani muzyką...

Zainspirowani muzyką...
Nasi laureaci: Ewa Rutkowska, Maciek Prosiński, Jakub Matejkowski
  • Zainspirowani muzyką...
  • Zainspirowani muzyką...
W sobotę 25 lutego pełni wrażeń laureaci wrócili do Łomży. W Kaliszu spędzili pięć dni uczestnicząc w Festiwalu Muzyki Dawnej zorganizowanym po raz 34 przez Scholę Cantorum. O połowę młodszy konkurs plastyczny pn.„Twórczość Plastyczna Inspirowana Muzyką Dawną” podsumowany został w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w dniu 21 lutego 2012. Towarzyszyła mu ekspozycja dawnych instrumentów z kolekcji Ryszarda Dembińskiego, koncert w wykonaniu kaliskiego Zespołu Muzyki Dawnej „Saltarello” oraz licytacja prac z poprzednich edycji. Dochód z licytacji organizator przeznacza na stypendia dla młodych twórców związanych z festiwalem.

Pani Prezes  Scholi Cantorum, Prezes Festiwalu, Wiceprezydent Kalisza i Przewodnicząca jury odczytali wyniki konkursu i  wręczyli laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe. Z pośród 341. nadesłanych prac nagrodzono 20. i na wystawę wybrano 24 prace. Z ust prowadzących pięciokrotnie wymieniano nazwę Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży i zapraszano do odebrania nagród: Ewa Rutkowska zdobyła III Główną Nagrodę, Maciej Prosiński i Jakub Matejkowski otrzymali Nagrody Równorzędne, Specjalna Nagroda wytypowana przez Przewodniczącą Jury trafiła do rąk Maćka i jego praca jako pierwsza znalazła nabywcę. Instruktorka Anna Bureś otrzymała Dyplom za inspirację i opiekę artystyczną nad młodymi twórcami. Na wystawie zostały wyeksponowane jeszcze dwie nasze prace autorstwa Ewy Górskiej i Aleksandry Grzesiuk.

Nagrodą dla wszystkich laureatów i ich opiekunów były warsztaty malarskie w pracowni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Młodzi artyści zmierzyli się z przedstawieniem muzyki przy pomocy koloru. Dysponując tkaniną, fizeliną, papierem i farbami stworzyli różnorodne kompozycje na dużych powierzchniach tkanin i kartonów.

Efekty ich pracy wyeksponowano w holu Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, które wprowadzały w klimat wszystkich uczestników festiwalu (około 400) i gości zaproszonych na Koncert Galowy. Na deskach teatru kaliskiego odbył się wspaniały spektakl muzyki dawnej w wykonaniu zespołów tanecznych, instrumentalnych i wokalnych. Na zakończenie ogłoszono werdykt i nastąpiło podsumowanie festiwalu. Jury przyznało dwa stypendia dla wyróżniających się uczestników festiwalu, za twórczość muzyczną i plastyczną. Podobnie jak w ubiegłym roku stypendium trafiło do nas, otrzymał ją  Jakub Matejkowski. Radość nasza była tym większa kiedy nasz łomżyński, niezawodny Voci Unite zdobył Złotą Harfę.

Anna Bureś

2012-02-27 12:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001