Ewa po raz drugi nagrodzona w Kaliszu

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna » 2013

Ewa po raz drugi nagrodzona w Kaliszu

  • Ewa po raz drugi nagrodzona w Kaliszu
  • Ewa po raz drugi nagrodzona w Kaliszu
W Kaliszu po raz osiemnasty rozstrzygnięto konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", który towarzyszył jubileuszowemu, 35. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Muzyki Dawnej "Schola Cantorum".

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Tutaj można oglądać pokonkursową wystawę nagrodzonych i wyróżniających się prac. Jury pod przewodnictwem Elżbiety Szwarc-Jarosik nie miało łatwego zadania. Na konkurs napłynęło w sumie 238 prac z najdalszych zakątków Polski. Oceniali je także Joanna Walisiak-Jankowska z Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum", Marek Rozpara z Galerii im. Tarasina w Kaliszu, Janusz Lewandowski i Beata Paszak z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.

Ostatecznie przyznano I, II i III Nagrodę, Nagrodę specjalną przewodniczącej, a 12 osób otrzymało równorzędne Nagrody, wśród których znalazła się Ewa Rutkowska, uczestniczka zajęć plastycznych w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Pracę swoją, płaskorzeźbę „Metrum” wykonała podczas wakacyjnych warsztatów w Kaliszu. Na wystawie zaprezentowano również płaskorzeźbę Oli Grzesiuk oraz prace malarskie Marceliny Markowskiej i Jakuba Matejkowskiego.
Warto dodać, że prezentowane w kaliskim muzeum prace zostały jednocześnie wystawione na sprzedaż, a dochód zostanie przeznaczony na wspieranie młodych artystów zafascynowanych muzyką dawną.
Dodatkową nagrodą dla laureatów i ich artystycznych opiekunów jest udział w warsztatach plastycznych i tanecznych.

Wystawie pokonkursowej towarzyszyła ekspozycja zrekonstruowanych instrumentów dawnych, które powstały w pracowni Ryszarda Dominika Dembińskiego, na co dzień również instruktora zespołu Rocal Fuza. Tym, razem przywiózł on do Kalisza szesnaście wyjątkowych instrumentów jak choćby Viola da gamba z XVI w.

Warsztaty plastyczne w tym roku odbyły się pod tytułem. „Zobaczyć dźwięki” – wizualna interpretacja wybranych utworów muzycznych okresu baroku. Laureaci konkursu plastycznego po wysłuchaniu utworów Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, Georga Fridricha Haendla mieli za zadanie pokazać muzykę w formie prac plastycznych. Młodzi artyści pracowali w ograniczonej kolorystyce: czerni, bieli i szarości, ale mając do dyspozycji różnorodne materiały: brystol, kalka techniczna, krepina, tektura falista, tusze, mazaki, ołówki, folie....
Efekty ich pracy wyeksponowane zostały w holu Teatru kaliskiego, gdzie odbył się Koncert Galowy wieńczący cały festiwal.

Anna Bureś

2013-01-30 09:10 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001