Nagroda za autoportret

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna » 2015

Nagroda za autoportret

Nagroda za autoportret
Nagrodzona praca
Agnieszka Żyjewska (16 lat) zdobyła II Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “Autoportret, czyli portret własny” zorganizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Celem konkursu było stworzenie autoportretu, przedstawienie zarówno fizycznego podobieństwa, jak i pokazanie osobowości, swoich zainteresowań, pasji…

W swoim autoportrecie Agnieszka pokazała nie tylko cechy fizyczne, ale również wartości estetyczne wypływające z pozy, kompozycji, symboliki  i barw. Przedstawiła siebie jako osobę bardzo dynamiczną, otwartą na świat i posiadającą wiele zainteresowań. Stworzyła portret psychologiczny, pokazując  swój stosunek do życia. Pozwoliła nam zajrzeć do swoich myśli, które eksplodują z głowy. Jej uśmiech mówi, że jest osobą szczęśliwą, pełną optymizmu, wrażliwą i życzliwie nastawioną do życia.

Praca Agnieszki przesycona jest symbolami: drewniane konstrukcje są według niej niezbyt trwałe, łamliwe, ale można je z pomocą osób trzecich naprawić, zbić gwoździami lub związać. Szklany tułów autorka tłumaczy przejrzystością i umiejętnością dostosowania się do sytuacji. Płomień w sercu symbolizuje zapał, a perła z kości przedramion mówi, że bogactwo tkwi w czynach, czyli że na wszystko trzeba zapracować.
Portret jest ulubioną tematyką w twórczości plastycznej młodej i utalentowanej artystki.  To jest już druga nagroda za autoportret, pierwszą zdobyła w ubiegłym roku w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Liceum Plastyczne w Supraślu.

Agnieszka Żyjewska od 9 lat jest uczestniczką zajęć w pracowni plastycznej MDK-DŚT w Łomży, gdzie swoją twórczość plastyczną rozwija pod kierunkiem Anny Bureś.

2015-04-20 13:14 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001