Nasze warsztaty w Perzanowie

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna » 2015

Nasze warsztaty w Perzanowie

  • Nasze warsztaty w Perzanowie
  • Nasze warsztaty w Perzanowie
  • Nasze warsztaty w Perzanowie
  • Nasze warsztaty w Perzanowie
  • Nasze warsztaty w Perzanowie
W tym roku nasze warsztaty plastyczne odbyły się w Perzanowie w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Kluczek. Główną atrakcją tego miejsca jest stadnina koni. Wśród uczestników warsztatów byli miłośnicy jazdy konnej, którzy systematycznie pod czujnym okiem instruktorki jeździli na tych wspaniałych zwierzętach. Każdy koń miał imię i wyróżniał się swoistym charakterem. Jedne były bardziej spokojne, inne temperamentne, narywiste, ale wszystkie piękne i dostojne, proporcjonalnie zbudowane i ufne dla człowieka.

Uczestnicy warsztatów rysowali i malowali te piękne zwierzęta w różnych technikach plastycznych. Zdobywali umiejętności z  warsztatu graficznego wykonując linoryty i monotypie. Linoryty wykonywały starsze dzieci, ponieważ jest to technika polegająca na wycinaniu ostrymi dłutkami w linoleum. Jest to druk wypukły, co oznacza, że części wypukłe (nie wycięte) pokryte farbą odbijają się na kartce i tak powstaje odbitka zwana linorytem.

Dużo większe możliwości daje monotypia, ponieważ jest techniką, z którą można eksperymentować. Monotypię zaliczamy do technik druku płaskiego. Istnieje kilka jej rodzajów, jedne bardziej malarskie, inne bardziej zbliżone do grafiki.

Monotypie olejne, gdzie wprowadza się środki malarskie, dzieci wykonywały na warsztatach w Lidzbarku Welskim. W Perzanowie uczestnicy zgłębiali tajniki monotypii graficznej. Najpierw wykonywali w plenerze rysunek ołówkiem, następnie kartkę kładli na szybę pokrytą farbą i odbijali pociągając po liniach rysunku ołówkiem, patyczkiem, palcem lub innym narzędziem. Tak powstawała odbitka, której środkami wyrazu była linia i różne tony walorowe.

Inne efekty daje monotypia graficzna z szablonami. Jako szablonu można użyć różnego rodzaju liści, nici, a także  wyciętych lub wydartych kawałków papieru. Szablony należy zakomponować na farbie rozwałkowanej na szybie. Następnie przykryć kartką i dociskając wałkiem wykonać odbitkę graficzną. Z takiej matrycy powstać może druga odbitka. Należy tylko usunąć delikatnie szablony i ponownie położyć czystą kartkę dociskając wałkiem lub kostką introligatorską. Monotypia to jedyna technika graficzna, w której nie można uzyskać identycznych odbitek. Każda odbitka jest niepowtarzalna.

Oprócz technik graficznych uczestnicy warsztatów wzbogacali swoje doświadczenia malując farbami akwarelowymi, temperami, akrylami i olejami. Tworzyli batiki, frotaże oraz dekalkomanię, która jest techniką bardzo nieprzewidywalną.

Na warsztatach powstały także poematy dadaistyczne, z którymi młodzież zetknęła się po raz pierwszy; młodsi układali zagadki, wierszyki i różne małe formy literackie. 

Pobyt w Perzanowie wzbogacił dzieci o nowe doświadczenia w warsztacie malarskim, graficznym i literackim oraz o bliskość przyrody, która była na wyciągnięcie dłoni. Obcowanie z końmi wzbudziło wiele szacunku do tych zwierząt. Młodzi artyści  zrozumieli oraz docenili ich znaczenie w życiu człowieka.

Zapraszamy na wystawę powarsztatową do Galerii Bonar MDK-DŚT w Łomży, ul. Wojska Polskiego 3.

Anna Bureś

2015-09-23 14:25 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001