Wygnane Panny Wyklęte

Strona główna » Muzyka » Koncerty » 2015

Wygnane Panny Wyklęte

  • Wygnane Panny Wyklęte
  • Wygnane Panny Wyklęte
  • Wygnane Panny Wyklęte
  • Wygnane Panny Wyklęte
  • Wygnane Panny Wyklęte
  • Wygnane Panny Wyklęte
To był absolutnie wyjątkowy koncert - prawdziwy polski elementarz patriotyzmu i śpiewnik. 11 listopada, dokładnie w 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Maleo Reggae Rockers przedstawił projekt Panny Wyklęte: Wygnane.

Projekt ten to muzyczno-historyczna podróż, która przybliża losy Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Tułaczy, tematy zesłań, dziesiątkowania rodzin głodem, zimnem i chorobami, tematy walki za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknotę za Polską oraz zetknięcie z obcą kulturą, muzyką, klimatem. 

Poza wątkami, które obrazują naszą trudną historię nie zabraknie opowieści o miłości i nadziei, dzięki którym wielu osobom udało się przetrwać. Różnorodność muzyki i artystycznych temperamentów wokalistek potwierdza, że te wartości mogą być bliskie także współczesnemu pokoleniu. Szacunek dla historii wyraża się tutaj w rocku, hip-hopie, rapie i reggae. Wspiera go talent, dynamika i zaangażowanie artystów, którzy wzięli udział w projekcie.

Projekt zyskał spektakularną popularność w największych miastach Polski, gromadząc ogromną publiczność. Gorące przyjęcie, z jakim się spotkał, potwierdza, że przesłanie artystów – prezentowania ważnych treści historycznych z nowoczesnej sceny muzycznej – trafnie odpowiada oczekiwaniom publiczności.

W Łomży, wśród artystek u boku Maleo Reggae Rockers znalazły się: Ania Rusowicz, Monika Borzym, Marika, Marcelina, Kasia Malejonek i Zespół DZIEWCZYNY.

Projekt został wsparty honorowymi patronatami najważniejszych polskich instytucji: Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Data : 11 listopada 2015
Godzina : 18.00
Miejsce : sala Filharmonii Kameralnej, ul. Nowa 2, Łomża

Wstęp : za okazaniem wejściówkiAnia Rusowicz - wokalistka, zdobywczyni czterech nagród Fryderyk, kompozytorka, tekściarka, ale przede wszystkim osoba która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60. i 70. w Polsce, nagrywając dwie płyty w stylu retro. Koncerty w Polsce i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem, a kierowane są do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego.

Monika Borzym - polska wokalistka jazzowo-soulowa. Pełne stypendium uzyskane na prestiżowej uczelni Frost School of Music w Miami umożliwiło jej zdobycie warsztatu wokalnego na światowym poziomie, a przy tym zdobycie obszernej wiedzy w zakresie innych interesujących ją dziedzin muzyki.
Po powrocie do kraju otrzymała od Michała Urbaniaka zaproszenie do wzięcia udziału w inauguracyjnym koncercie festiwalu Jazz Jamboree w warszawskiej Sali Kongresowej. Jako jedyną kobietę, najmłodszą uczestniczkę koncertu i jednocześnie elektryzującą wokalistkę, Monikę trudno było przeoczyć. Obecny na widowni dyrektor wytwórni Sony niedługo po występie zaproponował jej kontrakt na trzy płyty.
W ramach solowego debiutu, razem z nowojorskim producentem Mattem Piersonem, powstała płyta "Girl Talk", smaczna kolekcja kobiecych hitów, przemienionych w szlachetne, jazzowe ballady przez czterokrotnego zdobywcę Grammy, aranżera Gila Goldsteina. Światowej klasy brzmienie zapewnili instrumentaliści tacy jak Aaron Parks, jak rownież Larry Grenadier oraz Eric Harland. Płyta odniosła rewelacyjny sukces błyskawicznie pokrywając się platyną.

Marika - znana również jako Lady Marika, naprawdę: Marta Kosakowska. Urodziła się 14 grudnia 1980 roku w Białymstoku. Lady MC, wokalistka, entuzjastka bashmentowych imprez z muzyką jamajską, charakterystycznych kobiecych głosów, muzyki powstającej z niepohamowanej potrzeby i szczerych, autentycznych tekstów. Równolegle tworzy w różnych stylistykach od reggae, dancehallu i ragga do nu-jazzu.

Marcelina - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, nominowana w 2012 do nagrody Gazety Wyborczej „Warto” w kategorii Muzyka oraz do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. O skali jej talentu niech świadczy to, że w 2012 roku pojawiła się na drugiej płycie June „July Stars”. Jest to m.in. niezwykła kompilacja jednych z najciekawszych głosów i osobowości muzycznych rynku polskiego. Na płycie zaśpiewały m.in. Katarzyna Nosowska, Aga Zaryan, Ania Dąbrowska, Mika Urbaniak, Urszula Dudziak oraz Marcelina właśnie. Zagrała wiele dużych koncertów, m.in. Open’er Festival w Gdyni, wystąpiła także na takich imprezach jak pokazy mody (Noc Młodych Zdolnych 2011), na Malcie w Poznaniu, w Stodole w Warszawie, Gali Discoveur Europe, a w marcu 2013 roku odbył się jej pierwszy zagraniczny koncert w Paryżu.

Zespół Dziewczyny – grupa powstała w 2008 roku, początkowo jako duet: Anna Karamon i Aleksandra Nowak, przy akompaniamencie charyzmatycznego gitarzysty – Krzysztofa Łochowicza. Po licznych sukcesach do tria dołączyli: Maciej Matysiak na kontrabasie, Artur Lipiński na bębnach, Bogusz Wekka na przeszkadzajkach.
W maju 2009 zespół dwukrotnie wygrał program Hit Generator (TVP 2) odnosząc spektakularny sukces i zdobywając duże poparcie publiczności jak i jurorów. Piosenka „Cash box” została zakwalifikowana do Krajowego Finału Eurowizji 2010 roku. Debiutancka płyta zespołu Dziewczyny, „Dziewczyny z sąsiedztwa”, ukazała się 8 marca 2010 roku. Znalazło się na niej 11 w pełni autorskich utworów. Album zebrał bardzo dobre recenzje w mediach. Płyta spotkała się również z ciepłym przyjęciem fanów. W 2011 roku zespółzaczął pracę nad nowym albumem oraz wziął udział w pierwszej polskiej edycji popularnego programy X Factor.

Maleo Reggae Rockers - polski zespół grający reggae. Na swoim koncie mają trzy płyty studyjne oraz udział w Przystankach Woodstock i w Kostrzynie nad Odrą. Główną osobą w formacji jest Dariusz „Maleo” Malejonek, który swoją karierę muzyczną zaczynał w 1983 roku w formacji Kultura, a potem w zespole - Izrael-Kultura & Izrael. Nagrał z nim pięć płyt. Grał też jako basista w składach - Moskwa oraz Armia. Od 1984 roku prawie co roku Izrael pojawiał się na festiwalu w Jarocinie, czy w Operze Leśnej lub Odjazdach w Katowicach. Na swoim koncie ma także występy za granicami kraju. Razem z rodziną współtworzy zespół Arka Noego.


Patronat Honorowy :
Prezydent Łomży

Sponsorzy Główni :
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży
PHU Kurpiewski
Dobra Drukarnia.pl (by Libra Print)

Sponsorzy :
Bank Spółdzielczy w Łomży
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa”
Bistro przy Stacji BP

Patronat medialny :

Radio Nadzieja
Tygodnik Głos Katolicki
Portal Internetowy „Lomzynskie24.pl”

Organizator :
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży
Urząd Miejski w Łomży

Zdjęcia z koncertu : Marcin Kossakowski

Czytaj także : "Koncert dla bohaterów" na 4 lomza.pl

2015-11-03 10:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001