
MŁODA KULTURA
dwa wyjątkowe koncerty w TVP KULTURA w sobotnie popołudnie.
Sikora - Proniuk Duo
Natalia Sikora - śpiew, Piotr Proniuk - fortepian. Natalia Sikora - piosenkarka i aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Laureatka kilkudziesięciu konkursów, przeglądów aktorskich i wokalnych. W 2005 roku, będąc uczennicą klasy maturalnej, wygrała 26. Przegląd Pioseki Aktorskiej "Nowa Fala" we Wrocławiu (Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda im. Andrzeja Waligórskiego, Grand Prix). Od lat zakochana jest w teatrze i piosence aktorskiej. Występuje w wielu projektach teatralnych. Na koncie ma płytę z poezją Cypriana Kamila Norwida - "Absurdustra" - Próba Norwida, którą nagrała razem z pianistą Piotrem Proniukiem. Miedzy innymi utwory z tej płyty znalazły się w programie. Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj Specjalności Od Anioła Do Szatana Umilknąć Trombodzwonnik Sen o Norwidzie When a Blind Man Cries
Candelaria Saenz Valiente i Marcin Masecki.
Candelaria Saenz Valiente, urodzona w Buenos Aires w 1977r, pisarka, wokalistka i reżyserka. Prywatnie żona pianisty Marcina Maseckiego. Wspólnie tworzyli zespół Paris Tetris. Podczas nagrania dla TVP Kultura zaprezentowali swój najnowszy projekt, który ukaże się na solowej płycie Candelarii. To nastrojowe, liryczne piosenki, utrzymane w kameralnym stylu. Wszystkie są dziełem wokalistki, której towarzyszy spokojny akompaniament Marcina Maseckiego.
TVP KULTURA
16.05, godz. 18.45 - Sikora - Proniuk Duo
16.05, godz. 19.25 - Candelaria Saenz Valiente i Marcin Masecki
MISSA PRO PACE
„Msza za pokój” Wojciecha Kilara to kolejna propozycja płytowa Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, która będzie transmitowana online. Wojciech Kilar skomponował „Missa pro pace” na zamówienie Kazimierza Korda – dyrektora Filharmonii Narodowej, której został dedykowany „w jej 100-lecie”. Kompozytor chciał osiągnąć „Mszę” skromną, ubogą w środki, nie będącą popisem wirtuozerii kompozytorskiej, ale próbą własnej interpretacji świętego tekstu. Utwór przeniknięty jest duchem średniowiecznej muzyki kościelnej – przeważa w niej nastrój medytacji, kontemplacji i modlitewnego skupienia. Na pierwszy plan wysunięty został śpiew i tekst liturgiczny, dopełniony skromnym zestawem prostych środków techniki kompozytorskiej, co miało służyć świadomej archaizacji. Album ukazał się nakładem wytwórni DUX.