
Marek Noniewicz posługuje się technikami szlachetnymi, takimi jak cyjanotypia, talbotypia, lub papier albuminowy, wykorzystując też tradycyjne materiały światłoczułe. Naświetlając bezpośrednio, lub przez spreparowany wcześniej fotochemiczny negatyw, różnego rodzaju formy organiczne: owady, rośliny - tworzy ich namacalne świadectwa obecności.
Wystawa składa się 28. prac, powstałych w kilku cyklach, m.in.: Iliaster, Naturalia, Ptak Nocy, Summer Album i Zarys Zoologii Fantastycznej. Pokazany przekrój, pozwala nam doświadczyć niczym iluminacji – symboli rzeczy, będących modusem przejawionego.
Autor sam o wystawie: „W obszarze mojej aktywności znajduje się głównie fotografia, choć coraz częściej myślę, że interesuje mnie światłoczułość. Jestem przekonany, że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie i jego recepcję; stąd też częściej sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne oraz efemeryczne formy zapisu; traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit i próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych, są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian.”
Marek NONIEWICZ
Rocznik 71. Zamieszkały w Bydgoszczy. Artysta wizualny popularyzator XIX wiecznych technik fotograficznych, w swojej twórczości używa głównie fotografii, sięgając czasem po instalację, działania w przestrzeni miejskiej, performance, czy sporadycznie również film.
W projektach z zakresu edukacji kulturowej często wykorzystuje potencjał fotografii jako narzędzia kreacji w budowaniu poczucia własnej wartości uczestników. Sięgając do technik historycznych i alternatywnych zastosowań materiałów światłoczułych staram się rozwijać wrażliwość uczestników na otaczający świat, wyposażając ich w umiejętności wykorzystania współczesnego alfabetu wizualnego w budowaniu własnych narracji.
Stypendysta MKiDN i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.