
Warsztaty „Ja, Ty, On czyli My” były elementem wojewódzkiego projektu „Żyjemy razem” adresowanego do twórczych ludzi, którzy za pomocą technik plastycznych i fotografii podjęli się wyrażenia idei różnorodności religijnej, kulturowej i społecznej współczesnego świata oraz problemów związanych z tolerancją.
Program został zbudowany tak, by poprzez spotkania dyskusyjne i warsztatowe uzmysłowić uczestnikom wielokulturowość naszego regionu i najbliższego otoczenia. Sięgaliśmy do historii i mówiliśmy o problemach dnia dzisiejszego. Podejmowane były także zagadnienia natury czysto artystycznej. W ramach spotkań dyskusyjno-edukacyjnych miały miejsce zajęcia z profesorami warszawskiej ASP; Leonem Tarasewiczem („Wielokulturowość Województwa Podlaskiego”) i Mariuszem Dąbrowskim („Oblicza współczesnego świata w fotografii”) oraz przygotowane wspólnie z fundacją „Ocalenie” z Warszawy spotkania z mieszkającymi w Łomży uchodźcami z Czeczenii i Gruzji („Uchodźcy – wędrówka ludów, wędrówka kultur”). W czasie spotkań z obcokrajowcami prezentowane były najciekawsze elementy kultury kaukaskiej, w tym występy grupy młodych tancerzy czeczeńskich.
Warsztaty „Ja, Ty, On czyli My” trwały w okresie od 19 marca do 27 kwietnia 2010 roku.
Podsumowaniem projektu „Żyjemy razem” jest wielkoformatowa wystawa plenerowa, przygotowana przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, prezentuje wybrane prace powstałe w czasie realizacji projektu „Żyjemy razem” w 12 ośrodkach Województwa Podlaskiego: Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Krynkach, Łomży, Sejnach, Siemiatyczach, Sokółce, Supraślu, Suwałkach i Tykocinie.
Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.