Pracownia Plastyczna

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna
Pracownia Plastyczna

Pracownia Plastyczna

Pracownia plastyczna powstała w 1991 roku, aby stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju dzieci i młodzieży szczególnie utalentowanych oraz do rozwijania ich zainteresowań. Obecnie mieści się w budynku przy ulicy Dmowskiego. Prowadzi ją instruktor Anna Bureś. Zapraszamy do naszej pracowni dzieci i młodzież w wieku 7 - 20 lat.

Celem zajęć jest rozwijanie i ukierunkowanie kreatywności uczestników i doskonalenie ich umiejętności posługiwania się technikami plastycznymi. Zajęcia charakteryzują się indywidualizacją pracy z dzieckiem, dostosowaniem do jego potrzeb i umiejętności. W małych grupach zróżnicowanych wiekowo, dzieci poznają techniki (malarskie, rysunku, grafiki, form przestrzennych i półprzestrzennych, dekoracyjne) wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. W przyjaznej atmosferze podczas twórczej pracy dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Zajęcia odbywają się cyklicznie w ciągu całego roku szkolnego (dla każdej grupy raz w tygodniu).

Dodatkowo organizujemy otwarte zajęcia w ferie zimowe i wakacje. W okresie letnim dla uzdolnionych dzieci i młodzieży organizujemy warsztaty plastyczne w ciekawych miejscach w całej Polsce, łącząc je z atrakcjami turystycznymi (zwiedzaliśmy Wilno, Lwów, wyspę Borholm, Bieszczady, Kazimierz Dolny i okolice, Zamość, Sandomierz, Ustkę i wiele innych pięknych polskich miast).

Młodzież, która stawiała swoje pierwsze kroki i poznawała tajniki warsztatu plastycznego w naszej pracowni, uczy się dziś w Liceum Plastycznym, studiuje w uczelniach akademickich, uniwersyteckich i politechnikach w całej Polsce. Odnotowaliśmy też wiele sukcesów w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich i lokalnych.

Ponadto pracownia organizuje:
- wystawy w galeriach, na których prezentowana jest twórczość plastyczna młodych artystów z pracowni i łomżyńskich szkół;
- konkursy o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym.

Adres:
18-400 Łomża, ul. Dmowskiego 2c
tel. 086 216 67 91

2008-06-25 10:58 Opublikował: Admin

Fakty, legendy i historie łomżyńskie

Warsztaty komiksowe
2017-07-27 09:37 Opublikował: Admin

Portret Andrzeja Strumiłły

Portret Andrzeja Strumiłły
Laureaci młodszej kategorii wiekowej
  • Portret Andrzeja StrumiłłyAgnieszka Skrodzka dumnie prezentuje wygraną w loterii grafikę Andrzeja Strumiłły
  • Portret Andrzeja StrumiłłyArtysta składa autografy laureatom
Dwie nagrody i dwa wyróżnienia zdobyli podopieczni Anny Bureś z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w konkursie plastycznym „Portret Artysty” zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Na konkurs wpłynęło 308 prac z całego województwa podlaskiego. W najmłodszej kategorii wiekowej nagrody przyznano Lenie Zuzdze (8 lat) i Agnieszce Skrodzkiej (9 lat). Wyróżnienia otrzymali Maja Przestrzelska (12 lat) i Dominik Męczkowski (17 lat).

„Portret Artysty” – to jedno z przedsięwzięć organizowanych z okazji ogłoszenia w województwie podlaskim roku 2017 rokiem profesora Andrzeja Strumiłły. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprosił do udziału w konkursie plastycznym popularyzującym życie i twórczość twórcy. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu przedstawiającego przede wszystkim osobowość artysty. Zachęcał do zapoznania się z jego pracą, pasjami i twórczością, która jest bogata i różnorodna. Nagrodzone i wyróżnione przez jurorów prace przedstawiają sylwetkę Profesora jako człowieka niezwykle aktywnego w życiu społecznym i artystycznym. Przedstawiają pana Andrzeja jako podróżnika, człowieka kochającego przyrodę, literata i artystę plastyka. Pan Strumiłło obejrzał wszystkie eksponowane na wystawie pokonkursowej prace, zatrzymując się przy niektórych nieco dłużej. Nie ukrywał wzruszenia i zażartował, że wiele się o sobie dowiedział nowego.

Gośćmi honorowymi uroczystego podsumowania konkursu byli profesor Andrzej Strumiłło i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Maciej Żywno. Młodzi artyści mieli okazję posłuchać opowieści Profesora i uścisnąć dłoń podczas wręczania dyplomów i upominków. Powstało wiele pamiątkowych fotografii i niektórzy szczęściarze wylosowali dodatkowe nagrody w loterii zorganizowanej przez Organizatora. Wśród nich były grafiki Andrzeja Strumiłły, bilety do Teatru i Opery.

Anna Bureś

2017-06-14 10:07 Opublikował: Admin

Na szlaku bociana białego

  • Na szlaku bociana białegoAgnieszka Skrodzka dumnie prezentuje wygraną w loterii grafikę Andrzeja Strumiłły
  • Na szlaku bociana białegoArtysta składa autografy laureatom
  • Na szlaku bociana białego
9 czerwca podopieczni Pani Ewy Bielak wzięli udział w Światowym Dniu Bociana Białego w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi w Drozdowie. W programie znalazło się m.in.: zwiedzanie ścieżki edukacyjnej, pokaz filmu przyrodniczego „Kraina 1000 bocianów”, obserwacje bocianich gniazd. Zwieńczeniem projektu był plener malarski – powstały piękne prace – zobaczcie sami.
2017-06-13 15:09 Opublikował: Admin

Kolejne laury dla naszej Pracowni

Kolejne laury dla naszej Pracowni
Linoryt Martyny Jankowskiej
  • Kolejne laury dla naszej PracowniAgnieszka Skrodzka dumnie prezentuje wygraną w loterii grafikę Andrzeja Strumiłły
  • Kolejne laury dla naszej PracowniArtysta składa autografy laureatom
  • Kolejne laury dla naszej Pracowni
  • Kolejne laury dla naszej Pracownipraca Julii Borkowicz

W II Międzynarodowym Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą” wyróżnienie zdobyła podopieczna Pracowni Plastycznej MDK-DŚT Martyna Jankowska (13 lat). Ponadto Jury zakwalifikowało na wystawę pokonkursową linoryty Kingi Solińskiej, Wiktorii Winko i Mai Przestrzelskiej. Tematem tegorocznej edycji były „Elfy, skrzaty i wróżki, czyli dobre duszki”. Na biennale wpłynęło 1393 prace z różnych stron świata: z Chin, Indii, Tajlandii, Rosji, Kazachstanu, Izraela, USA, Polski… Jury przy wyborze prac kierowało się warsztatem graficznym oraz ciekawym podejściem do tematu konkursu. Wiem, że zgłoszone prace prezentowały wysoki poziom, dlatego jestem dumna, że młode Łomżynianki znalazły się w gronie najlepszych. Organizatorem biennale jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku.

Julia Borkowicz (18 lat) zdobyła II Nagrodę w 17 Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Człowiek w ruchu”. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach, który poprzez konkurs chciał zwrócić uwagę uczestnikom na różne zachowania i formy aktywności ludzi (taniec, teatr, cyrk, sport, rekreacja itp. ) Na konkurs wpłynęło 1443  prace z 208 placówek kultury i oświatowych. Jury oceniając prace kierowało się autentycznością i szczerością wypowiedzi, radością, żywiołowością i wyobraźnią w prezentacji własnego świata barw i form plastycznych.

Izabela Czerwińska (11 lat) zdobyła I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Piękno drzemiące w wulkanach”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Złota i Złotoryjski Ośrodek Kultury w Złotoryi. Na konkurs wpłynęło 426 prac z całej Polski. Uczestnicy konkursu musieli skupić się na procesie geologicznym wulkanu, jego wyglądzie podczas erupcji, śladach i efektach pozostałości wulkanicznej itp. Iza w swojej pracy pokazała wybuch wulkanu, który zniszczył domy, samochody, rośliny znajdujące się na drodze wyciekającej, gorącej lawy. Laureatka jest uczestnikiem zajęć w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT, a pracę wykonała pod kierunkiem Anny Bureś.

2017-06-12 14:54 Opublikował: Admin

Facebook BIP
MDK-DŚT
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3, tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl, NIP:718-00-07-644