Pracownia Plastyczna

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna
Pracownia Plastyczna

Pracownia Plastyczna

Pracownia plastyczna powstała w 1991 roku, aby stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju dzieci i młodzieży szczególnie utalentowanych oraz do rozwijania ich zainteresowań. Obecnie mieści się w budynku przy ulicy Dmowskiego. Prowadzi ją instruktor Anna Bureś. Zapraszamy do naszej pracowni dzieci i młodzież w wieku 7 - 20 lat.

Celem zajęć jest rozwijanie i ukierunkowanie kreatywności uczestników i doskonalenie ich umiejętności posługiwania się technikami plastycznymi. Zajęcia charakteryzują się indywidualizacją pracy z dzieckiem, dostosowaniem do jego potrzeb i umiejętności. W małych grupach zróżnicowanych wiekowo, dzieci poznają techniki (malarskie, rysunku, grafiki, form przestrzennych i półprzestrzennych, dekoracyjne) wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. W przyjaznej atmosferze podczas twórczej pracy dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Zajęcia odbywają się cyklicznie w ciągu całego roku szkolnego (dla każdej grupy raz w tygodniu).

Dodatkowo organizujemy otwarte zajęcia w ferie zimowe i wakacje. W okresie letnim dla uzdolnionych dzieci i młodzieży organizujemy warsztaty plastyczne w ciekawych miejscach w całej Polsce, łącząc je z atrakcjami turystycznymi (zwiedzaliśmy Wilno, Lwów, wyspę Borholm, Bieszczady, Kazimierz Dolny i okolice, Zamość, Sandomierz, Ustkę i wiele innych pięknych polskich miast).

Młodzież, która stawiała swoje pierwsze kroki i poznawała tajniki warsztatu plastycznego w naszej pracowni, uczy się dziś w Liceum Plastycznym, studiuje w uczelniach akademickich, uniwersyteckich i politechnikach w całej Polsce. Odnotowaliśmy też wiele sukcesów w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich i lokalnych.

Ponadto pracownia organizuje:
- wystawy w galeriach, na których prezentowana jest twórczość plastyczna młodych artystów z pracowni i łomżyńskich szkół;
- konkursy o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym.

Adres:
18-400 Łomża, ul. Dmowskiego 2c
tel. 086 216 67 91

2008-06-25 10:58 Opublikował: Admin

Wakacyjne warsztaty w Supraślu

  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
Supraśl zwany jest perłą Podlasia. Jest unikalnym zakątkiem naszego regionu o bogatej tradycji, kulturze i przyrodzie. Czas wakacyjny wypełniony jest wydarzeniami artystycznymi odbywającymi się w ramach Podlasie Slow Fest. Ten interdyscyplinarny festiwal realizuje idee ruchu slow, który oferuje możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury. Te atuty przyciągnęły nas do Supraśla, by w atmosferze wysokiej kultury i sztuki tworzyć, uczyć się, poznawać i dobrze bawić.

Miejsce, w którym byliśmy zakwaterowani to Akademia Supraska, mieszcząca się przy monasterze Zwiastowania Najświętszej Bogarodzicy. W bliskim sąsiedztwie mieliśmy Muzeum Ikon, które zachwyciło nas mistycznym nastrojem. Podobała się nam  stylizacja sal na pustelnicze pieczary, wnętrza cerkwi, wiejską chatę.  Towarzysząca podczas zwiedzania muzyka cerkiewna przenosiła nas w duchowy, odległy od codzienności świat.

Ogromne wrażenie wywarł na nas  eklektyczny pałac Buchholtzów, w którym obecnie mieści się Liceum Plastyczne. Wzniesiony został w latach 1892 – 1903 w stylu francuskiego i włoskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Wewnątrz w pomieszczeniach klasowych mogliśmy oglądać prace uczniów: malarstwo, grafikę, rysunki, rzeźby, ceramikę…
W ramach festiwalu Slow Fest w Domu Ludowym obejrzeliśmy film „Felix” o chłopcu, który chciał zostać wielkim muzykiem, jak jego przedwcześnie zmarły ojciec. Pomimo wielu przeciwności dostał się do wymarzonej szkoły, otrzymał stypendium i wytrwale dążył do celu. Film ten stał się inspiracją dla wielu z nas, dał nadzieję na to, że chcieć znaczy móc, a każde marzenie może zostać spełnione.
Warsztaty mijały nam bardzo pracowicie i twórczo. Pośród pięknych fotografii Wiktora Wołkowa, w galerii na poddaszu urządziliśmy sobie pracownię. Powstawały w niej nasze prace. Po raz pierwszy doświadczaliśmy pisania ikon pod kierunkiem pani Edyty Milanowskiej. Proces powstawania ikon wymaga dużego skupienia, wyciszenia i cierpliwości. Sami gruntowaliśmy deski i przenosiliśmy na nie wizerunki Świętych przy pomocy podlinnika. Sami mieszaliśmy naturalne barwniki z żółtkiem jajka kurzego i tak przygotowane farby nakładaliśmy na zagruntowane deski.

Oprócz tworzenia ikon chodziliśmy w plenery, gdzie rysowaliśmy architekturę i krajobrazy supraskie. Malowaliśmy farbami klejowymi, olejnymi, akrylami, gwaszami, a także specjalnymi farbami, którymi malowaliśmy na wodzie.

W wolnym czasie, plażowaliśmy, chodziliśmy na spacery, a wieczory urozmaicaliśmy sobie zabawami integracyjnymi, takimi jak kalambury, quizy, łamigłówki.
Efekty naszej pracy będzie można zobaczyć jesienią na poplenerowej wystawie w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży, ul. Wojska Polskiego 3.

Anna Bureś

2017-09-08 09:43 Opublikował: Admin

Fakty, legendy i historie łomżyńskie

  • Fakty, legendy i historie łomżyńskie
  • Fakty, legendy i historie łomżyńskie
  • Fakty, legendy i historie łomżyńskie
  • Fakty, legendy i historie łomżyńskie
  • Fakty, legendy i historie łomżyńskie
Warsztaty komiksowe dobiegły końca... Pan Patryk Lutrzykowski (https://www.facebook.com/TuKomiks/) wprowadził nas w arkana powstawania komiksu. Przygotował ciekawe ćwiczenia, do których używaliśmy kostki do gry. Po dwukrotnym jej rzuceniu wybieraliśmy losowo dwa słowa, które były kluczem do rysowania jednego bądź kilku kadrów. Natomiast w tematykę komiksów wprowadził nas Pan Michał Kaczyński z łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego, który opowiedział nam fascynujące zdarzenia z historii Łomży, o tym jak nasza katedra została uratowana, o historii Kaliwody, jego miłości i przedwczesnej śmierci...

Młodzi pasjonaci komiksów oddawali się twórczej pracy bez reszty i… poprosili o więcej. Zatem kolejna przygoda z komiksem w ferie zimowe. Dziękuję uczestnikom za twórczą postawę, a prowadzącemu Patrykowi Lutrzykowskiemu za owocną współpracę. Zatem do zobaczenia!

Anna Bureś

2017-07-27 09:37 Opublikował: Admin

Facebook BIP
MDK-DŚT
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3, tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl, NIP:718-00-07-644
NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001