Poetycka opowieść o odwiecznych dylematach człowieka, o opozycji między bezinteresowną miłością a pragmatyzmem. Fabuła filmu osnuta jest wokół wątku starego jak świat - rodzice chcą wydać córkę za bogatego konkurenta, tymczasem jej serce należy do młodego, pięknego amanta, niestety, biednego. Według zamysłu scenarzysty, Andrzeja Mularczyka, wiejska panna "Anno Domini 197..." ma poślubić majętnego Amerykanina, faceta z dużą forsą. Wszystko już przygotowane - uczta weselna, sala do tańca, są muzykanci. W chwili, gdy weselny orszak rusza do kościoła, wynajęta orkiestra zaczyna grać melodię, którą zamówił młody mężczyzna. Pozostający do tej pory w cieniu, ukochany dziewczyny ma nadzieję, że melodia, z którą wiąże się wiele wspomnień, skruszy serce narzeczonej. I tak się dzieje…
W rolach komentujących akcję występują trzej tytułowi muzykanci - tercet nieudacznika, pijaka i młokosa. Cygan (w tej roli Zbigniew Zapasiewicz), to cynik, obwieś i fatalista, pan Karol (Ryszard Ronczewski), niegdysiejszy talent sterany w trudach wielu wesel, jest twardzielem i chłodnym pragmatykiem, zaś Młodziak (Mirosław Otrębus) to żółtodziób przekonany o rzeczywistej sile uczuć.
Reżyseria: Jerzy Obłomski, scenariusz: Andrzej Mularczyk
Propozycja dla nocnych marków, fanów Terry`ego Gilliama i miłośników absurdalnego humoru Monty Python`a. Film "Brazil" nawiązuje do powieści George’a Orwella Rok 1984. Satyra na biurokrację i totalitarne rządy. To historia urzędnika Sama Lowry'ego, wykonującego nudną pracę. Marzy on o odnalezieniu kobiety, która pojawia się stale w jego snach.
Obsada: Jonathan Pryce, Robert De Niro, Ian Holm, Bob Hoskins, Michael Palin, Ian Richardson, Kim Greist
Reżyseria: Terry Gilliam
Marek Nowakowski to pisarz, którego proza przechowuje obraz Polski minionego półwiecza. Nowakowski zadebiutował w wieku 22 lat (1957 r.) zbiorem opowiadań, których bohaterami byli ludzie z przedmieść, z marginesu społecznego, kryminaliści. To był zauważony debiut, przy czym nie tylko przez środowisko literackie, ale przede wszystkim przez czytelników. W kolejnych dwóch tomach Marek Nowakowski pisał o podobnych sprawach i wizerunek piewcy marginesu - zresztą nie bez aprobaty autora - przylgnął do Marka Nowakowskiego, chociaż kolejne książki z bardzo bogatego dorobku dotyczyły już zupełnie innych spraw.
O bogactwie i różnorodności prozy Marka Nowakowskiego, o jego postawie obywatelskiej i politycznej w czasach PRL, odsiadce w więzieniu, niechęci do kombatanctwa, kiepskim przyjęciu kierunku, jaki obrała Polska po 1989 r. , rozmawiają w programie "Niedziela z twórczością Marka Nowakowskiego": Jolanta Nowakowska, żona pisarza; Ida Nowakowska, córka pisarza; Kazimierz Orłoś, pisarz, przyjaciel bohatera programu; poznali się na początku lat 60; Wojciech Chmielewski, pisarz, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego; Krzysztof Masłoń, krytyk literacki, przyjaciel bohatera programu; Wiesław Uchański, szef wydawnictwa Iskry, wydawca książek bohatera programu; Łukasz Orbitowski, pisarz.
Ekranizacja sześciu opowiadań Marka Nowakowskiego, które łączy osoba Zdzisława Maklakiewicza wcielającego się w bohaterów kolejnych historii. Wprawdzie za każdym razem kreuje on inną postać, ale wszystkie w sumie tworzą portret jednego człowieka. Reżyser filmu, Jerzy Sztwiertnia jest autorem m.in. "Grzechu Antoniego Grudy", "Wesołych Świąt", serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "111 dni letargu", "Komediantki" i "Oszołomienia".
W styczniową noc trzej mężczyźni wychodzą kolejno z bram swoich domów. Były kelner Zbyszek Łukaszewski, saksofonista Jurek Tatarak i Adam Mielczarek wyruszają w wędrówkę po najsłynniejszych lokalach Warszawy. Towarzyszy im pisarz Marek Nowakowski, dyskretnie uczestnicząc w tej podróży w przestrzeni, a zarazem w czasie w przeszłość, w lata PRL, kiedy życie nocne stolicy dla wielu było namiastką wolności. W opowieści trzech panów realizatorzy filmu wpletli materiały archiwalne pokazujące oficjalne życie i zabawy tamtych lat, kiedy nawet dzieci świętowały tańcami urodziny Stalina, a bikiniarzy zsyłano do kopalń, by tam nauczyli się socjalistycznego stylu bycia.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001