Z Teatru Sląskiego w Katowicach - rejestracja niespodziewanego spotkania w izbie wytrzeźwień, dwóch pięćdziesięciolatków, którzy kiedyś dzieciństwo i młodość spędzili na tych samych ulicach miasta, w dzielnicy cieszącej się złą sławą. Nie widzieli się trzydzieści lat. Kiedyś byli najlepszymi przyjaciółmi, podzieliła ich miłość do tej samej kobiety. Teraz wracają do starych czasów budując przed oczami widzów świat pełen niezwykłych postaci - kumpli, dziewczyn, samochodów i żaglowców. Mężczyzn dzieli wykształcenie, pozycja, wrażliwość i minione trzydzieści lat, łączy odżywająca znów przyjaźń, nieobecna kobieta i nieistniejący już świat starej dzielnicy. Akcja sztuki rozgrywa się w autentycznej scenerii ulic jednej z dzielnic Sosnowca i w dużej mierze jest historią życia jej mieszkańców.
Barwna opowieść o miłości, przyjaźni, wzlotach i upadkach, odjechanych samochodach, żaglowcach i niepowtarzalnych interesach.
Reżyseria: Jacek Rykała, scenografia: Marceli Sławiński,
Oprawa muzyczna, projekcje multimedialne: Jacek Rykała
Obsada: Andrzej Dopierała, Wiesław Sławik, Aleksandra Fielek / Agata Słowik
Typowa rosyjska historia w typowej rosyjskiej komedii - jeśli na scenie w powietrzu wisi miłość, to na pewno musi wystrzelić. Teatr Mazowiecki zaprasza na spektakl on-line. "Przyszedł mężczyzna do kobiety" Siemiona Złotnikowa z Anną Wojton i Leonem Charewiczem.
Autor: Siemion Złotnikow
Przekład: Andrzej Wanat
Scenografia i kostiumy: Andrzej Lewczuk
Opieka artystyczna: Jerzy Bończak
Występują: Anna Wojton i Leon Charewicz
Teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości.
Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilles’a Deleuze’a, że powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano, Warlikowski wzywa Prousta by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.
Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżamy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.
Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szczęśniak
Muzyka: Jan Duszyński
Występują: Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maria Łozińska, Maja Ostaszewska, Claude Bardouil, Mariusz Bonaszewski, Bartosz Gelner, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001