FILM NA WEEKEND

Strona główna » O nas » Pełna Kultura w Domu

FILM NA WEEKEND

Pełna Kultura w Domu

STUDIO WAJDY

Produkcje absolwentów Szkoły Wajdy i wyprodukowane przez Wajda Studio. Na profilu na YouTubie znajdziecie zakładki z filmami dokumentalnymi i fabularnymi. Wśród nich m.in. nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokument „Paparazzi” Piotra Bernasia przedstawiający codzienną pracę polskiego paparazzo Przemysława Stoppy oraz film Agnieszki Smoczyńskiej pt. „Viva Maria!” poświęcony Marii Foltyn, wybitnej polskiej śpiewaczce i reżyserce operowej, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.

Fanom sportu, którzy w tej chwili nie mogą kibicować na trybunach swoim ulubionym zawodnikom i drużynom proponujemy filmy „Henio, idziemy na Widzew” Marka Jóźwiaka i „Wyścig” Stanisława Cuske. Bohaterem pierwszego filmu jest niewidomy, który z czasem zaczyna zabierać ze sobą na mecze swojego niedowidzącego syna Henia. Film Stanisława Cuske to z kolei intymny portret relacji ojca Tomasza Golloba z synem.

Znajdziecie tu takie ciekawostki jak „Telefono” Marcina Wrony opowiadający historię PattyDiphusa -wykreowanej przez Pedro Almodovara gwiazdy filmów erotycznych, czy zestawy krótkich filmów – dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Cisza”  (powstałych podczas II edycji kursu dokumentalnego, na różne sposoby interpretujących  ciszę) i fabularnych pod tytułem „Spotkania” – składający się z krótkometrażowych etiud nakręconych przez studentów programów fabularnych w Szkole Wajdy w 2002 roku.

Dla wszystkich, którzy chcieliby w tych dniach wybrać się w sentymentalną podróż po zapomnianych czy niedocenianych w erze kina cyfrowego zawodach filmowych, mamy do polecenia film „Kolaudacja”. Przewodnikiem tej podróży jest Andrzej Wajda. Reżyserami filmu są Eliza Kubarska, Piotr Bernaś, Łukasz Borowski, Grzegorz Brzozowski, Paulina Capała, Aleksander Duraj, Dariusz Gackowski, Paweł Janicki, Jan P. Matuszyński, Marta Minorowicz, Natalia Pawłowska, Julia Popławska, Krzysztof Sacha, Piotr Sadziński, Magdalena Szymków, Bartłomiej Świderski, Maciej Wąsik.

Udostępnione są też fragmenty zarejestrowanych wykładów mistrzów – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, a także Pawła Pawlikowskiego, Volkera Schloendorffa, wybitnych operatorów Jerzego  Zielińskiego i Witolda Stoka, wybitnego scenografa Allana Starskiego czy wybitnego polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego na temat współczesnej Europy i jej roli w światowej kulturze.

https://www.youtube.com
https://vod.pl/filmy-studio-wajdy-online

LUNATYCY

Warszawa, lata 50 XX wieku, a w niej grupa młodzieży i przeraźliwa nuda, która prowadzi do psikusów i ekscesów. Pozornie niegroźne wybryki, zagubienie i brak wyobraźni przeradzają się jednak w prawdziwe przestępstwo: dochodzi do bójki, w skutek której przechodzień zostaje ciężko ranny. Grodzi mu utrata wzroku, co więcej, jeden z oprawców przypadkowo zostaje wzięty za obrońcę...

Film Bohdana Poręby z muzyką Wojciecha Kilara ukazuje jak zaskakująco cienka, jest granica między normalnością a wykolejeniem

https://ninateka.pl/film/lunatycy-bohdan-poreba

BAZA LUDZI UMARŁYCH

„Jest to opowieść o złym czasie, złych drogach, złych samochodach i o ludziach, których nie da się określić jednym słowem.” – czytamy na samym początku filmu. Bieszczady tuż po wojnie, gdzie piękne krajobrazy przyrody kontrastują z przygnębiającym obrazem świata po moralnej katastrofie. Tytułowa „baza ludzi umarłych” to baza transportu drewna, w której pracują kryminaliści, gotowi  ryzykować życie w niebezpiecznej pracy, byleby uniknąć więzienia. Zostaje do niej zesłany także partyjniak, Stefan Zabawa, który ma pilnować tempa pracy.

Leon Niemczyk i Tadeusz Łomnicki w słynnej adaptacji powieści Marka Hłaski „Następny do raju”

https://ninateka.pl/film/baza-ludzi-umarlych-czeslaw-petelski

2020-05-22 19:58 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001