- - - - - - - - - - - - - - - - -
Lubelski Festiwal Filmowy po edycji online powrócił do pokazów stacjonarnych. Publiczność znów mogła spotkać się w gościnnych przestrzeniach Centrum Kultury w Lublinie. Pomimo pandemii COVID-19, która wstrząsnęła również światem kina, powstało wiele wspaniałych, inspirujących, czasem zaskakujących filmów. Jury miało niemały problem z uhonorowaniem tych najlepszych. Dyrektor LFF Maciej Misztal wybrał pięć z nagrodzonych tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas repliki festiwalu w Łomży. Poprowadzi również rozmowę po seansie, która będzie okazją do wymiany wrażeń i refleksji.
reż. Henning Backhaus (Austria) 2020, 14’, 13+
Skarpeta Ingbert ubiega się o stanowisko kontrabasisty w Wiedeńskiej Orkiestrze Państwowej. Kiepski pomysł.
Nagroda w konkursie Fokus: Pomysł.
reż. Igor Bezinovic, Ivana Pipal (Chorwacja) 2020, 19’, 13+
Zoki znajduje mikrokasetę wśród stert śmieci na wielkim wysypisku na chorwackiej wyspie. Dokładne badanie porzuconego przedmiotu staje się hołdem dla przypadku i wyobraźni.
Nagroda w konkursie Fokus: Eksperyment.
reż. Denis Larzillière (Francja) 2019, 12’, 16+
Mia, czekając na kierowcę Ubera, otrzymuje tragiczną wiadomość. Omyłkowo wsiada do samochodu Toma. Czy to początek nowej znajomości?
Nagroda w konkursie Fokus: Emocje.
reż. Peter Hoferica (Słowacja) 2020, 17’, 15+
Kiedy dziadek Emil dostaje maila od nigeryjskiego księcia z prośbą o pomoc finansową, nie ma innego wyjścia (mimo dezaprobaty reszty rodziny), jak tylko wysłać mu pieniądze. Nigeryjski książę obiecuje w zamian nie tylko królewską wdzięczność, ale także połowę swojego dziedzictwa.
Nagroda im. Krzysztofa Szota.
reż. Michele Jacob (Belgia) 2020, 25’, 16+
Lipiec 1996, plaża, morze, słońce. 10-letnia Sophie spędza wakacje z matką i kuzynką Laurence. Sophie chce się bawić, ale Laurence czuje się już dorosła. Ich wspólne wakacje będą wyjątkowe.
Grand Prix Konkursów Krótkometrażowych 15 LFF.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Maciej Misztal - pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 5 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.
O LFF:
Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali kina niezależnego. Powstały w 2007 roku projekt to idealna przestrzeń dla tych, którzy lubią zadawać pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami. To dla nich organizatorzy sięgają po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. LFF łączy tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem i lubelską otwartością. Na festiwalu nie brakuje różnorodnych warsztatów, koncertów, zabaw oraz długich rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak i zagranicznymi gośćmi, którzy chętnie wtapiają się w społeczność festiwalową i konsekwentnie podkreślają niepowtarzalny klimat LFF. Ekipa festiwalowa od lat rozwija swoją filozofię kina, jako pretekstu do spotkań, wymiany poglądów i wzajemnego poznawania się. Napędza ich pasja, którą chcą zarażać innych. Kochają Lublin i wierzyą, że wokół kina można tworzyć wspólnotę, której chcą być częścią.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001