Wystawy

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy

Zbigniew Furman. Męskie rozmowy

  • Zbigniew Furman. Męskie rozmowyMATEUSZ ZELNIK-BUNTOWNIK Z WYBORU
Galeria Pod Arkadami zaprasza na wystawę portretów wybitnych artystów różnych dziedzin polskiej kultury autorstwa Zbigniewa Furmana. Otwarcie wystawy „Męskie rozmowy” odbędzie się w piątek, 18 października (godz.18.00) w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży.
Wstęp wolny.

„Męskie rozmowy” to seria portretów, które Zbigniew Furman tworzył przez lata. Do pewnego czasu na negatywie, później cyfrowe. No i w czarnobieli. Prawie zawsze są oczy, albo chociaż jedno. Albo gest, albo przedmiot. Coś charakterystycznego. Coś między fotografem a portretowanym. Bo najważniejsze, to te spotkania. Krótkie, czy długie, ze starym znajomym albo znanym ogólnie. Każde zupełnie inne. „Męskie rozmowy" zostały uzupełnione serią autoportretów fotografowanych telefonem, niejako żartobliwych, lżejszych w formie rozmów autora ze sobą.

Na wystawie zobaczymy takie wybitne postacie jak: Tomasz Sikora, Jacek Fedorowicz, Józef Glemp, Tomasz Lipiński czy Wojciech Waglewski.


Zbigniew Furman
Urodził się dokładnie w połowie zeszłego wieku w Krakowie. Pracę fotoreportera zaczynał Życiu Warszawy na początku lat siedemdziesiątych XX w. W latach 1979 -81 w pracował w Tygodniku Razem. W stanie wojennym prowadził zakład fotograficzny, a następnie studio fotografii reklamowej. Współpracował od pierwszego numeru z Życiem / z kropką /, z którego przeszedł do Tygodnika Wprost, gdzie przez 11 lat kierował działem fotografii. Od 2008 pracował przez 7 lat w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa /głównie atelierowa/. Laureat wielu konkursów fotograficznych, autor 17 wystaw indywidualnych i współautor wielu wystaw zbiorowych. Juror w najbardziej znaczących konkursach fotograficznych. Od wielu lat członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Członek Stowarzyszenia ZAiKS.

Sponsorami wystawy są:
ZAiKS
Sigma Pro Centrum
Powiększenia wykonało laboratorium FotoformaWystawa czynna do 20 listopada 2019 r.

2019-10-04 13:45 Opublikował: Admin

Jakub Ostałowski. Ale jak to ?!

  • Jakub Ostałowski. Ale jak to ?!MATEUSZ ZELNIK-BUNTOWNIK Z WYBORU
  • Jakub Ostałowski. Ale jak to ?!
  • Jakub Ostałowski. Ale jak to ?!
  • Jakub Ostałowski. Ale jak to ?!
  • Jakub Ostałowski. Ale jak to ?!
Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Jakuba Ostałowskiego „Ale jak to?!” w Galerii Pod Arkadami w Łomży. Wstęp wolny.

Jakub OSTAŁOWSKI fotografuje od wczesnej młodości. Od połowy lat 70. był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 2001 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1979 r. pracował w wytwórni filmowej „Polfilm” jako asystem operatora obrazu i fotograf. Od 1988 roku jest fotoreporterem. Jego zdjęcia można znaleźć m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Rzeczpospolitej”, magazynie Polskiej Akademii Nauk „Academia” oraz „Polityce”. Zajmuje się przede wszystkim fotografią społeczną.

Autor o wystawie :
„Ale jak to? Świat składa się z pytań. Odpowiedzi na nie ukryte są w śladach na murach domów, za firankami okien, w zakątkach miast i miasteczek, które zazwyczaj mija się obojętnie. I przede wszystkim w twarzach. Ich dostrzeżenie nie przynosi jednak rozwiązań, a tylko ujawnia kolejne znaki zapytania. O to choćby, jak możliwa jest stałość w zmianie.
W 1989 r. nastała nowa Polska. Kraj możliwości i przyspieszeń. Estetyki kostki Bauma, chromu i szkła biurowców, markowych ubrań i samochodów. Obietnicy zdrowego, eleganckiego i bogatego życia. Ale poza blaskiem świetlanej przyszłości tli się teraźniejszość zwyczajnych ludzi. Zatroskanych, niepewnych swojego miejsca, zdumionych nowościami, tęskniących niekiedy za tym, co znane, choć może nie tak piękne. Ale też wojowniczych w nieustannym wymuszonym ruchu lub trwaniu. Spotykam się z nimi na co dzień. Dają mi zmienność i stałość.”Wystawa czynna do 17 października 2019 r.

2019-09-19 09:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001