Zapraszamy na koncert jazzowy w ramach cyklu Scena na Piętrze. 26 lutego na scenie MDK-DŚT stanie zwracający na siebie uwagę, m.in. za sprawą zdobytych nagród w konkursach (JAZZiNSPIRACJE podczas 13. Lublin Jazz Festival, WesJazz Competition) zespół KOSMOS.
Kosmos reprezentuje nową falę muzyki jazzowej, czego dowodem jest obecność na płycie ,,Generacja JAZZ”, kompilacji wydanej przez U Know Me Records - album zawiera utwory siedmiu najciekawszych projektów na polskiej scenie około jazzowej. Dotychczas opublikowane single ,,JA” oraz ,,Martwa natura z balonikiem” zapowiadają debiutancki album zespołu, który ukaże się w 2024 roku.
Kosmos to mieszanka yassu, hip-hopu i muzyki improwizowanej.
Każdy z członków zespołu odznacza się ekscentrycznym charakterem i odmiennymi muzycznie środkami wyrazu - można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to grupa dziwnych ludzi. Mimo nieznanych sobie powodów, członkowie Kosmosu z sukcesem dopełniają się wzajemnie na scenie i tworzą spójną artystycznie wizję otaczającej ich przestrzeni.
Kosmos to:
Jan Ostalski - trąbka, syntezatory
Iwo Tylman - saksofony
Stanisław Szmigiero - fortepian, syntezatory
Kamil Guźniczak - kontrabas
Kacper Kuta – perkusja
Jan Ostalski
Urodził się 19 lutego 1999 roku. Jest na piątym roku na kierunku Matematyka Stosowana na Politechnice Łódzkiej. Janek jest trębaczem w zespole jazzowym Kosmos oraz gitarzystą w postpunkowym zespole Kresy. Ponadto, Janek gra na syntezatorach. Jest laureatem kilku konkursów muzycznych, w tym ostatnio Generacja Jazz z zespołem Kosmos. Regularnie koncertuje w całej Polsce. Interesuje się powojenną historią krajów socjalistycznych oraz onirycznym kinem lat 50. i 60.
Iwo Tylman
Urodził się 15 stycznia 2003 w Łodzi. Ukończył I stopień OSM im.Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie fortepianu oraz II stopień w klasie saksofonu klasycznego. Już podczas szkolnej edukacji zaczął zajmować się organizacją koncertów, co później okazało się być jego największą pasją, tuż obok muzyki jazzowej. W ostatnich latach Iwo rozwijał swój język improwizacji pod okiem m.in. Jerzego Główczewskiego, Piotra Barona, Macieja Kądzieli czy Mikołaja Trzaski. Współtworzy zespół Kosmos, z którym regularnie koncertuje w całej Polsce. Kolektyw uzyskał wyróżnienie w konkursie JAZZiNSPIRACJE podczas 13. Lublin Jazz Festival oraz jest uznany za jeden z najbardziej obiecujących zespołów jazzowych w Polsce, wygrywając konkurs Generacja Jazz organizowany przez wytwórnię U Know Me Records. Poza działalnością zespołową, Iwo zdobył II miejsce na międzynarodowym konkursie International Competition of Arts Interstellar Odessa jako saksofonista klasyczny oraz z pośród ok. 300 kandydatów został wybrany do programu Tak Brzmi Miasto - Inkubator, który przeznaczony jest dla początkujących managerów muzycznych. Pytany o to, czym zajmuje się poza muzyką odpowiada, że muzyką. Amator fotografii analogowej i sztuk wizualnych. Obecnie studiuje na II roku Zarządzania Produkcją Muzyczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Stanisław Szmigiero
Łódzki pianista jazzowy urodzony 17 marca 2003 roku. Od najmłodszych lat do 13 roku życia kształcony jako pianista klasyczny, kiedy to zmienił swój kurs muzyczny rozpoczynając naukę fortepianu jazzowego w klasie Macieja Tubisa w PSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Obecnie studiuje na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu jazzowego Macieja Tubisa oraz Jana Smoczyńskiego. Dokształcał się także m.in. u Pawła Tomaszewskiego, Grzegorza Tarwida oraz Kuby Stankiewicza. Stanisław jest współzałożycielem zespołu Kosmos, z którym został wyróżniony podczas 13. Lublin Jazz Festiwal w 2022 roku oraz został laureatem konkursu Generacja Jazz, który wyłonił najciekawsze młode zespoły jazzowe w Polsce. Aktualnie wraz z zespołem pracuje nad wydaniem debiutanckiej płyty. W jego brzmieniu oraz kompozycjach można znaleźć inspirację yassem, hiphopem, drum and bassem oraz free-jazzem.
Kamil Guźniczak
To basista urodzony 1997 roku w Gliwicach. Ukończył studia I stopnia w specjalności Realizacja Nagłośnienia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie podczas pierwszego roku studiów zafascynował się muzyką improwizowaną. Pasja do tego sposobu wyrazu muzycznego zaowocowała sięgnięciem po kontrabas i rok później równoległym rozpoczęciem kształcenia się w tym kierunku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W swoim dorobku Kamil posiada m.in. album długogrający ,,Wet” z zespołem El Topo, który został wyróżniony przez Macieja Nowotnego na łamach blogu Polish Jazz jako debiut roku 2022 oraz zwycięstwo w konkursie ,,Generacja Jazz” z zespołem Kosmos. Prywatnie, poza muzyką improwizowaną i jazzową interesuje się kompozycją elektroakustyczną, filozofią oraz buddyzmem.
Kacper Kuta
Urodził się w 19 lipca 2001 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W wieku 5 lat pierwszy raz usiadł za zestawem perkusyjnym i pobierał naukę
od Pawła Stępnia - obecnego perkusisty zespołu Video. Ukończył I stopień PSM im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim w klasie fortepianu klasycznego i II stopień w ZSM im S. Moniuszki w Łodzi w klasie perkusji jazzowej. Obecnie studiuje na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod okiem Radka Bolewskiego i Adama Zagórskiego.
Do zobaczenia !
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001