Muzyczne wyprawy - Afryka

Strona główna » Muzyka » Warsztaty

Muzyczne wyprawy - Afryka

  • Muzyczne wyprawy - AfrykaOlga Stopińska
  • Muzyczne wyprawy - AfrykaWioletta Wojciechowska
  • Muzyczne wyprawy - AfrykaNikodem Bąkowski
  • Muzyczne wyprawy - Afryka
  • Muzyczne wyprawy - Afryka
  • Muzyczne wyprawy - Afryka
  • Muzyczne wyprawy - Afryka
  • Muzyczne wyprawy - Afryka
26 i 27 sierpnia 2016r. Olga Stopińska wraz ze swymi wspaniałymi gośćmi - Wiolą Wojciechowską i Nikodemem Bąkowskim poprowadzili warsztaty interdyscyplinarne pt . „Muzyczne wyprawy – Afryka”. Główna ideą warsztatów było doświadczanie radości ze wspólnego muzykowania oraz ukazywanie fenomenu i niezwykłego bogactwa świata muzyki, mającej swe korzenie w europejskich i pozaeuropejskich kulturach tradycyjnych. Uczestnicy warsztatów swoją muzyczną podróż rozpoczęli od tętniącej rytmem Afryki; zapoznali się z tradycyjnymi oraz inspirowanymi kulturą tradycyjną Afryki pieśniami, rytmami i tańcami. Wszyscy wykonali barwne instrumenty perkusyjne, które podczas finałowego pokazu okazały się również efektownym rekwizytem tanecznym.

Olga Stopińska - wokalistka, muzykoterapeutka, nauczycielka technik wokalnych, wykładowca akademicki. Śpiew towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa. Zawodowo zajmuje się nim od przeszło 20 lat. Umiejętności wokalne doskonaliła w klasie wokalistyki jazzowej na Wydziale Piosenki PSM im. F. Chopina w Warszawie oraz podczas licznych warsztatów, lekcji mistrzowskich i indywidualnych spotkań z mistrzami śpiewu naturalnego. Jest również absolwentką i stypendystką wydziału Muzykoterapii Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2007 prowadzi warsztaty Muzykoterapii aktywnej z elementami meloterapii dla polskich i zagranicznych klientów biznesowych, fundacji oraz osób prywatnych. Od roku 2012 wykłada  "Emisję głosu w śpiewie ludowym" na Uniwersytecie humanistyczno-społecznym SWPS w Warszawie. Jako solistka współpracowała m.in z Teatrem Roma i Teatrem Narodowym w Warszawie. Śpiewa przede wszystkim kompozycje własne i autorskie interpretacje pieśni tradycyjnych. Praktykuje tradycyjny śpiew kurpiowski in crudo i afrokubańskie pieśni obrzędowe.

Nikodem Bąkowski
Zawodową grą na instrumentach perkusji latynoskiej (congi, timbalesy, bongosy, bata) zajmuje się od ponad 11. lat. Uczył się m.in. na Kubie, u takich sław perkusji jak: conga – Jesús Alfonso (Los MuĂąequitos de Matanzas), Macho Calderón (Aguiri-Yo), Duniesky Barreto Pozo (Bamboleo, BuenaVista Social Club), Grupo Afrocuba de Matanzas, timbalesy – Ramsés Rodriguez Baralt (Ernán Lopéz Nussa, Chucho Valdes, Omara Portuondo, Pablo Milanes, Ibrahim Ferrer, Silvio Rodriguez), bata – Carlos Miguel Perez Brito, José Osmel Torreo.
W latach 2001-2004 grał na timbalesach w zespole Son de Cuba założonym przez znakomitego kubańskiego muzyka, Renell'a Valdes-Ceperro. Wielokrotnie współpracował też z zespołami: Rey Ceballo & Calle Sol, Jose Torres y Salsa Tropical, Trio Son de Cuba, Noche de Boleros, DAAB. Gra w formacji Ritmodelia, promującej batucadę – sambę brazylijską. Jest założycielem i liderem grupy Afrocuba de Acá, zajmującej się muzyką afrokubańską (toques de Orisha, rumba cubana)
W obrębie współtworzonej przez niego Szkoły Tańców Karaibskich SHO, prowadzi zespół perkusyjny, akompaniujący pokazom tradycyjnych form tańca z rejonu Ameryki Łacińskiej i Afryki. Jako współaranżer i wykonawca bierze udział w projektach muzyki jazzowej, awangardowej i klubowej. Ma na koncie wiele występów estradowych i klubowych w całej Polsce oraz poza granicami kraju (Kuba, Emiraty Arabskie, Hiszpania, Czechy, Litwa, Szwajcaria). Fascynacja korzeniami muzyki perkusyjnej sprawiła, że gra w Grupie Perkusyjnej Strefa Rytmu na afrykańskich bębnach - dundunach. Akompaniuje do warsztatów tanecznych (afro dance, salsa i in.), prowadzi również warsztaty rytmiki kubańskiej dla tancerzy salsy. Od roku 2000 podejmuje działalność dydaktyczną w zakresie gry na instrumentach perkusyjnych. Aktualnie uczy w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy oraz w Strefie Rytmu.

Wioletta Wojciechowska
Tańcem afrykańskim zajmuje się od 1997 roku. Jest również psychologiem pracującym z młodzieżą i dziećmi. Podczas wielu podróży do Afryki Zachodniej pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu. W 2004 uczyła się od solistów baletu narodowego Senegalu w Dakarze. Współpracowała ściśle z Ballet National du Mali oraz Ballet District de Bamako ( 2004-2007). Podczas rocznej podróży po Afryce (2007) odbyła staż w Conakry z Les Ballets Africains, narodowym baletem Gwinei, znanym na całym świecie. Od 2008 do 2009 roku pracowała w Gwinei z Baletem Surakhata, z którego wywodzą się najlepsi tancerze zachodnioafrykańscy. W latach 2010, 2011, 2012 odbyła 4 podróże do Conakry w Gwinei, gdzie pracowała nad solową formą ekspresji z solistami najlepszych grup afrykańskich na świecie. W sezonie 2012/2013, w Gambii i w Senegalu, rozpoczęła pracę nad nową techniką tańca - sabarem, który stał się jej pasją.Od 11 lat prowadzi regularne warsztaty w Polsce (m.in dla Polskiego Teatru Tańca podczas Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu, Dojrzewalni Róż w ramach festiwalu Progressteron, National Geographic) i za granicą m.in. dla Dubai Summer Surprise w Dubaju, Stowarzyszenia DEFI oraz Fayasso w Orleans (Francja), Stowarzyszenia Sitadans w Malmo (Szwecja). Organizuje także wyjazdy taneczne do Afryki (Gwinea, Gambia). Na co dzień uczy tańca w Centrum Kultur Świata, gdzie prowadzi równiez grupę choreograficzną afro dance C'est Ca.Współpracowała z wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej (m.in Tomasz Stańko, Natu - Natalia Przybysz, Envee), z zespołami Heban, Djembe Jet, Ritmodelia, Wa-Da-Da, Citybumbum, Afrique Nouali, Foliba oraz ze stowarzyszeniami działającymi na rzecz Afryki: Solidarni z Afryką, Moja Afryka. Obecnie tancerka zespołu Strefa Rytmu.

Organizator : Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży

Czytaj także : "Muzyczna wyprawa do Afryki" na www.4lomza.pl

Zdjęcia : Marcin Kossakowski

2016-07-01 12:41 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001