Wakacyjne warsztaty w Supraślu

Strona główna » Plastyka » Pracownia Plastyczna » 2017

Wakacyjne warsztaty w Supraślu

  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
  • Wakacyjne warsztaty w Supraślu
Supraśl zwany jest perłą Podlasia. Jest unikalnym zakątkiem naszego regionu o bogatej tradycji, kulturze i przyrodzie. Czas wakacyjny wypełniony jest wydarzeniami artystycznymi odbywającymi się w ramach Podlasie Slow Fest. Ten interdyscyplinarny festiwal realizuje idee ruchu slow, który oferuje możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury. Te atuty przyciągnęły nas do Supraśla, by w atmosferze wysokiej kultury i sztuki tworzyć, uczyć się, poznawać i dobrze bawić.

Miejsce, w którym byliśmy zakwaterowani to Akademia Supraska, mieszcząca się przy monasterze Zwiastowania Najświętszej Bogarodzicy. W bliskim sąsiedztwie mieliśmy Muzeum Ikon, które zachwyciło nas mistycznym nastrojem. Podobała się nam  stylizacja sal na pustelnicze pieczary, wnętrza cerkwi, wiejską chatę.  Towarzysząca podczas zwiedzania muzyka cerkiewna przenosiła nas w duchowy, odległy od codzienności świat.

Ogromne wrażenie wywarł na nas  eklektyczny pałac Buchholtzów, w którym obecnie mieści się Liceum Plastyczne. Wzniesiony został w latach 1892 – 1903 w stylu francuskiego i włoskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Wewnątrz w pomieszczeniach klasowych mogliśmy oglądać prace uczniów: malarstwo, grafikę, rysunki, rzeźby, ceramikę…
W ramach festiwalu Slow Fest w Domu Ludowym obejrzeliśmy film „Felix” o chłopcu, który chciał zostać wielkim muzykiem, jak jego przedwcześnie zmarły ojciec. Pomimo wielu przeciwności dostał się do wymarzonej szkoły, otrzymał stypendium i wytrwale dążył do celu. Film ten stał się inspiracją dla wielu z nas, dał nadzieję na to, że chcieć znaczy móc, a każde marzenie może zostać spełnione.
Warsztaty mijały nam bardzo pracowicie i twórczo. Pośród pięknych fotografii Wiktora Wołkowa, w galerii na poddaszu urządziliśmy sobie pracownię. Powstawały w niej nasze prace. Po raz pierwszy doświadczaliśmy pisania ikon pod kierunkiem pani Edyty Milanowskiej. Proces powstawania ikon wymaga dużego skupienia, wyciszenia i cierpliwości. Sami gruntowaliśmy deski i przenosiliśmy na nie wizerunki Świętych przy pomocy podlinnika. Sami mieszaliśmy naturalne barwniki z żółtkiem jajka kurzego i tak przygotowane farby nakładaliśmy na zagruntowane deski.

Oprócz tworzenia ikon chodziliśmy w plenery, gdzie rysowaliśmy architekturę i krajobrazy supraskie. Malowaliśmy farbami klejowymi, olejnymi, akrylami, gwaszami, a także specjalnymi farbami, którymi malowaliśmy na wodzie.

W wolnym czasie, plażowaliśmy, chodziliśmy na spacery, a wieczory urozmaicaliśmy sobie zabawami integracyjnymi, takimi jak kalambury, quizy, łamigłówki.
Efekty naszej pracy będzie można zobaczyć jesienią na poplenerowej wystawie w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży, ul. Wojska Polskiego 3.

Anna Bureś

2017-09-08 09:43 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001