Zaduszki Artystyczne

Strona główna » Muzyka » Koncerty » 2017

Zaduszki Artystyczne

  • Zaduszki Artystyczne
  • Zaduszki Artystyczne
  • Zaduszki Artystyczne
  • Zaduszki Artystyczne
  • Zaduszki Artystyczne
  • Zaduszki Artystyczne
3 listopada 2017 w sali widowiskowej Centrum Kultury na Sadowej 12 gościliśmy ambasadora „polskiej szkoły jazzu”, stale poszukującego i wciąż zaskakującego nowymi pomysłami – Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncert poprzedził wernisaż wystawy fotografii Jerzego Chaberka – członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Inspiracją autora do powstania wystawy „Wiara i Pamięć” był Cmentarz Łomżyński.

Zapraszamy do obejrzenia filmów z wydarzeń

JERZY CHABEREK - WYSTAWA "WIARA I PAMIĘĆ"

JAN "PTASZYN" WRÓBLEWSKI QUARTET - KONCERT

Data : 3 listopada 2017 / piątek
Godzina : 19.00
Miejsce : Sala widowiskowa, ul. Sadowa 12
Bilety : 30/40zł – do nabycia w MDK-DŚT

Jan „Ptaszyn” Wróblewski
Człowiek instytucja, saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk, publicysta muzyczny, pedagog i radiowiec. Na jego autorskiej audycji w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu. Kaliszanin z urodzenia, który działalność muzyczną rozpoczął w czasie studiów w Poznaniu (Politechnika Poznańska) ze swoim zespołem i w Kwintecie Jerzego Miliana. W 1956 r. rozpoczął współpracę z Sekstetem Krzysztofa Komedy, grając na saksofonie barytonowym i klarnecie, z którym to zespołem w tym samym roku, wystąpił na I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Później w zespołach Jazz Believers, Jazz Outsiders, Modernists i All Stars Swingtet. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George'a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Z początkiem lat 60-tych współpracował z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. Prowadził własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960 - 61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-77), SPPT Chałturnik (1970-77), Mainstream (1973-77), Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland, a następnie Kwartety, z których jeden nazwał Czwartetem. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną utworzył zespół Sounds. Później pojawił się również Sextet, który istnieje do dnia dzisiejszego.
Uwikłany w liczne swoje zespoły i muzyczne projekty, zawsze znajdował czas na pracę z innymi: Poznańską Piętnastką Radiową Zygmunta Mahlika, belgijską orkiestrą BRT, Studiem M-2 Bogusława Klimczuka, Big Bandem Wrocław, Orkiestrą PR i TV Andrzeja Trzaskowskiego, niemiecką orkiestrą NDR. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, jacy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski Quartet

Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak bardziej współczesnych osiągnięć.
Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.
Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy).

Skład zespołu:
Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofon tenorowy
Wojciech Niedziela – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Marcin Jahr - perkusja

Zdjęcia : Marcin Kossakowski

Organizatorzy:
MDK-DŚT
Centrum Kultury w Łomży

2017-10-12 15:06 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001