Alicja Serowik to charyzmatyczna wokalistka jazzowa pochodząca z Kurpii. Poszukująca w muzyce wzruszającej melodii, wysublimowanej harmonii, piękna, nieprzewidywalności i wolności wypowiedzi, stąd jej miłość do jazzu. Inspiruje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną z elementami sonorystyki, a także muzyką ludową regionu, z którego pochodzi. Główna sfera w jej śpiewie, to przestrzeń dźwięków powstających tu i teraz. Duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu, poszukiwanie niekonwencjonalnych dźwięków, a także technik wykonawczych. Swoją uwagę skupia również na pracy nad oddechem oraz odkrywaniem nowych barw, próbując stworzyć swój własny język muzyczny. W improwizacji nie boi się używać głosu w niecodzienny sposób. W swojej muzyce słowiański temperament łączy z europejskimi inspiracjami. Koncepcja jej muzyki odnosi się do improwizacji, która nie uznaje żadnego podziału między liderem, a towarzyszącym zespołem. Dysponując krystalicznie czystym, głębokim, pełnym nostalgii i tęsknoty (i charakterystycznym) wokalem artystka intrygująco oscyluje między śpiewaniem, szeptaniem czy wyrażaniem siebie poprzez ciszę.
„DO ŚË SÅJD” – to najnowszy album wokalistki Alicji Serowik inspirowany pieśniami kurpiowskimi. Jest to kontynuacja projektu, którego owocem była EPka, wydana w marcu 2016 roku. Alicja postanowiła udać się w dalszą drogę odkrywania swoich korzeni, aby choć na chwilę zabrać słuchaczy w inny wymiar – w świat romantyczny, nostalgiczny, pełen namiętności i pragnień.
Płyta zawiera dziesięć utworów zaczerpniętych ze źródła wiedzy o kulturze muzycznej kurpiowskiego ludu – „Puszcza Kurpiowska w pieśni”, opowiadających o życiu zwykłych ludzi, ich tradycjach i obyczajach, aranżacyjnie zanurzonych w nurcie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej. Wśród utworów tradycyjnych znalazła się również kompozycja własna, napisana specjalnie przez pianistę Michała Marka Ciesielskiego, odpowiedzialnego również za aranżacje wybranych utworów, jako wyraz osobistego, współczesnego spojrzenia na przestrzeń muzyki kurpiowskiej.
Do nagrania płyty Alicja zaprosiła oprócz wspomnianego już Michała, znakomitych muzyków o otwartych i szerokich muzycznych horyzontach: kontrabasistę Krzysztofa Słomkowskiego, akordeonistę Arka Czernysza, perkusistę Adama Golickiego oraz kwartet smyczkowy Bonsai.
Dla muzyków improwizujących wyzwaniem stało się odczytanie na nowo mocno zakorzenionych w tradycji kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat całkowitej swobody wypowiedzi, a tym samym nadanie im nowego życia. Muzykom udało się pogodzić stylistykę kurpiowskich pieśni z jazzowym przekazem. Stworzyli dzieło, które staje się spoiwem dla różnobarwnych środków muzycznego wyrazu. Zaczerpnęli również z samego źródła – wiecznie bijącego kurpiowskiego piękna, w którym drzemie niezwykła moc, starając się ukazać tę nieuchwytną melancholię, tęsknotę, kroplę duszy i zadumy, zarazem światło i mrok, a także to, co łagodne i surowe. Ukazując to w jedenastu różnych muzycznych obrazach.
Confusion Project to trójka muzyków, których ambicją jest ukazanie muzyki jazz-fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Trio tworzą Michał Ciesielski - fortepian, Piotr Gierszewski - gitara basowa oraz Adam Golicki – perkusja.
W kwietniu tego roku powstała trzecia już płyta zespołu - PRIMAL.
PRIMAL to suita podzielona na części opowiadająca o podróży samotnego człowieka, który w kontakcie z przyrodą odnajduje swoją prawdziwą naturę i pierwotność. To historia o człowieku, który znajduje w sobie odwagę, by dać upust swoim marzeniom, instynktom i wyruszyć w nieznane. Uciekając od cywilizacji, zmagając się z trudnościami samotnej wędrówki przeżywa wielką przygodę, która pomaga mu odnaleźć zagubioną gdzieś dawno temu swoją naturę, pierwotną wrażliwość.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001