Król i Błazen Walnego-Teatru

Strona główna » Teatr i słowo » Spektakle

Król i Błazen Walnego-Teatru

  • Król i Błazen Walnego-Teatru
  • Król i Błazen Walnego-Teatru
  • Król i Błazen Walnego-Teatru
Data: 26.11.2021 / piątek
Godzina:18:00
Miejsce: Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3
Wstęp wolny.
Wydarzenia organizowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Spektakl dla widzów dorosłych

Spektakl „Król i Błazen” inspirowany dramatem Michela de Ghalderode „Eskurial” oraz fragmentami „Króla Leara” Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi. Tę grę obnaża Śmierć… tu Śmierć królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu)…każdy z nich próbuje utrzymać role, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania. Królowa – dzięki Śmierci – ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka. Oni zaś korzystając z narzędzi gry – wymiany ról – mogą otworzyć lekko ten wentyl bezpieczeństwa – i zamieniając się rolami powiedzieć co o sobie myślą – niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa.

Scenariusz i reżyseria – Adam Walny
Muzyka – Witek Broda
Występuje – Adam Walny
Realizacja produkcji – Mariusz Cholajda

Adam Walny – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu (marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury – instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne). Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu w Policznej.

Witek Broda – tak napisał o sobie: „Mój repertuar wziął się z włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne - muzycznie i duchowo. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny  i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd: Witek Broda- muzyk”.

Mariusz Cholajda – twórca autorskiego teatru Teatr Monitoring, a obecnie Teatr HaCha. Tworzy, gra na scenie, reżyseruje, obsługuje technikę, organizuje i koordynuje już od 29 lat. Z wykształcenia filozof i menedżer kultury. Założyciel Fundacji Harmonicznego Chaosu. Jego prace cechuje podmiotowe podejście do materii światła i dźwięku.


Partnerem wydarzenia jest Fundacja Harmonicznego Chaosu.

Spektakl zrealizowano w ramach programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.

Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

2021-11-22 11:06 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001