Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” / z cyklu Scena na Piętrze

Strona główna » Teatr i słowo » Spektakle

Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” / z cyklu Scena na Piętrze

  • Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” / z cyklu Scena na Piętrze
  • Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” / z cyklu Scena na Piętrze
  • Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” / z cyklu Scena na Piętrze
  • Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” / z cyklu Scena na Piętrze
Data: 11 października 2023 / środa
Godzina: 19:00
Miejsce: Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3

Bilety normalne: 30 zł 
(w kasie i na kupbilecik.pl)

Bilety ulgowe: 20 zł 
(Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, Legitymacja Studencka i Uczniowska) do kupienia tylko w kasie MDK-DŚT

Zapraszamy na kolejne kameralne wydarzenie z cyklu SCENA NA PIĘTRZE. 11 października na naszej scenie wystąpi znany wszystkim aktor Piotr Cyrwus w spektaklu „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” wg prozy Sergiusza Piaseckiego i w reżyserii Tomasza Obary. Spektakl  swoją premierę miał w Teatrze ” Stu” w Krakowie. Otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu.

ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ Sergiusza Piaseckiego 
to groteskowa powieść napisana w formie pamiętnika prowadzonego od 22 września 1939 do 1 stycznia 1945, który zostaje dedykowany (w zależności od sytuacji politycznej) Stalinowi, Hitlerowi, Churchillowi, Sikorskiemu i Raczkiewiczowi i znów Stalinowi. Styl nawiązuje do składni i formułowania zdań typowego w języku rosyjskim.

Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie i okolicach.
Powieść jest przede wszystkim psychologicznym obrazem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, człowieka o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych” wrogów. Jednocześnie powieść przedstawia obraz sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.

Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?


BOHATER
Autor pamiętnikarskich zapisków, mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie Michaił Zubow, oficer sowiecki i członek Komsomołu to w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina, który po zajęciu przez Sowietów 17 września 1939 roku części Polski próbuje pogodzić oficjalną komunistyczną propagandę z zastaną na Kresach rzeczywistością. W zależności od obowiązujących w danym momencie sojuszy, oprócz Stalina wielbi też jego sojuszników, najpierw Hitlera, a potem przywódców państw alianckich.
Pierwowzorem lejtnanta Zubowa był syn wyższego oficera wychowany w Leningradzie, którego Sergiusz Piasecki spotkał w 1940. W czasie rozmów z nim autor dostrzegł zmechanizowany umysł żołnierza, który, choć uważał się za człowieka wykształconego, nie potrafił myśleć w sposób inny niż ten, którego go nauczyła sowiecka szkoła.

AUTOR
Sergiusz Piasecki to polski pisarz i publicysta. Urodził się i spędził młodość na terenie dzisiejszej Białorusi. Jako młody chłopak obracał się w środowisku drobnych złodziei i włamywaczy.
W niepodległej Polsce Piasecki pracował dla wywiadu RP, nie porzucając wszakże działalności kryminalnej. Szybko wpadł też w nałóg narkotyczny, co pociągnęło za sobą kolejne napady rozbójnicze w celu zdobycia pieniędzy na zakup kokainy. Takie życie musiało doprowadzić go za kratki. Został skazany na 15 lat więzienia, „odsiedział” 11 lat, z czego 2 lata w izolatce. Został ułaskawiony wskutek zabiegań znanych polskich pisarzy, którzy docenili jego twórczość literacką. Dopiero podczas odbywania tej kary nauczył się literackiej polszczyzny czytając Biblię i tygodnik "Wiadomości literackie". W 1937 roku prezydent RP, Ignacy Mościcki ułaskawił Sergiusza Piaseckiego.
W czasie II wojny światowej działał w AK.
Po wojnie wyjechał z Polski. Najpierw przybył do Włoch. Ostatecznie osiedlił się w Anglii. Zmarł w Londynie.

 

Kultura może być ciekawa, bardzo ciekawa!

2023-09-28 11:20 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001