„KAZACHSKIE STEPY – ZIEMIE PRZEKLĘTE?” Spotkanie autorskie i pokaz slajdów w ramach OFF ROAD

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Fotograficzne wędrówki

„KAZACHSKIE STEPY – ZIEMIE PRZEKLĘTE?” Spotkanie autorskie i pokaz slajdów w ramach OFF ROAD

  • „KAZACHSKIE STEPY – ZIEMIE PRZEKLĘTE?” Spotkanie autorskie i pokaz slajdów w ramach OFF ROAD
  • „KAZACHSKIE STEPY – ZIEMIE PRZEKLĘTE?” Spotkanie autorskie i pokaz slajdów w ramach OFF ROAD
  • „KAZACHSKIE STEPY – ZIEMIE PRZEKLĘTE?” Spotkanie autorskie i pokaz slajdów w ramach OFF ROAD
Data: 18.10 / wtorek
Godzina: 18:00
Miejsce: Galeria Pod Arkadami, Stary Rynek w Łomży
Wstęp wolny

Spotkanie wokół wydawnictwa Krzysztofa Renika ilustrowanego zdjęciami Elżbiety Dziuk, Krzysztofa Dębnickiego i Krzysztofa Renika oraz nagraniami dźwiękowymi.
„Kazachskie stepy – ziemie przeklęte?” – znak zapytania w tytule książki nie jest przypadkowy. Autor chce bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż kazachskie stepy, a tym bardziej autochtoni tych ziem, nie zasługują na określenie przeklęte/przeklęci. Przeklęty może być natomiast system, który z kazachskich stepów uczynił miejsce deportacji milionów ludzi różnych narodowości. Wśród zesłanych do łagrów lub przymusowo osiedlonych na stepach Kazachstanu znaleźli się także Polacy z dawnych ziem I Rzeczypospolitej i II Rzeczypospolitej. Książka Krzysztofa Renika, to nie tylko opowieść o historii, to także barwna gawęda o kilkunastu podróżach do Azji Środkowej, spotkaniach z Polakami oraz przedstawicielami innych mniejszości narodowych. Jedną z nich była trzymiesięczna peregrynacja motocyklowa po Azji Środkowej – od Aszchabadu w Turkmenistanie do Ufy na Uralu. Podróż opowiedziana malowniczo, z powagą, ale i anegdotą.
Krzysztof Renik – z wykształcenia polonista i antropolog kultury. Od końca lat siedemdziesiątych publicysta specjalizujący się w problematyce azjatyckiej. Odbył kilkadziesiąt podróży po Azji Południowej, Południowo-wschodniej, a także Azji Centralnej. Od roku 1991 wielokrotnie przebywał w Kazachstanie oraz krajach sąsiedzkich. W kręgu jego zainteresowań znalazła się sytuacja polskiej diaspory w tym rejonie świata, odrodzenie życia religijnego – chrześcijańskiego, muzułmańskiego i buddyjskiego na terenach poradzieckich, a także procesy transformacji społeczno-cywilizacyjnej krajów powstałych po rozpadzie ZSRR. W latach 2007-2011 był pierwszym i jedynym korespondentem Polskiego Radia w Azji Południowej.
Elżbieta Dziuk – od roku 1977 regularnie odwiedza Azję: od Kazachstanu po Indonezję. W trakcie swych podróży po Azji realizowała liczne projekty fotograficzne. Współpracowała z Krzysztofem Renikiem przy realizacji projektu „Ze stepów Kazachstanu”. Wielokrotnie wędrowała po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowała w Himalajach Ladaku. Brała między innymi udział w badaniach poświęconych sztukom performatywnym i widowiskom rytualnym Indii, a także tradycjom widowiskowym tybetańskiego kręgu kulturowego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków-Polska Sztuka Użytkowa.

Do zobaczenia !

2022-09-29 14:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001