Teatr sposobem na życie - Łomżyńska Edukacja Teatralna po raz pierwszy

Strona główna » Teatr i słowo » Spektakle

Teatr sposobem na życie - Łomżyńska Edukacja Teatralna po raz pierwszy

  • Teatr sposobem na życie - Łomżyńska Edukacja Teatralna po raz pierwszy
  • Teatr sposobem na życie - Łomżyńska Edukacja Teatralna po raz pierwszy
W dniu 08.10.2004 przedstawieniem ATLANTIKON Grupy Muflasz rozpoczęła się Łomżyńska Edukacja Teatralna w ramach akcji „Sposób na życie” Celem tej akcji jest próba wskazania problemów młodzieży, związanych z wchodzeniem w dorosłe życie, piętnowanie patologicznych zachowań , poprzez działania edukacyjne i twórcze. Miejski Dom Kultury –Dom Środowisk Twórczych akcję tą prowadzi na różnych płaszczyznach edukacji artystycznych: plastycznej, teatralnej, tanecznej muzycznej. Jasne stawianie problemów młodego pokolenia, pokazywanie dróg wyjścia z trudnych życiowych sytuacji, może pomóc młodym ludziom w odnalezieniu alternatywnej formy spędzania wolnego czasu, nowego „sposobu na życie”.

W szerokim nurcie tej akcji mieści się upowszechnianie kultury teatralnej, a także rozważania dotyczące naszej codzienności, poprzez pryzmat kreacji scenicznych. Chcemy pokazać młodym mieszkańcom naszego miasta to co jest ciekawe i ważne w nurcie teatru niezależnego, teatru który poszukuje zarówno w sferze formalnej, jak i stara się szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Pragniemy odkryć przed młodymi ludźmi teatr żywy, odważny, często dowcipny, a zarazem mądry.

Zadanie dofinansowane z budżetu miasta w ramach "Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych".

data: 8.10.2004 Łomża
miejsce: sala widowiskowa MDK– DŚT, ul. Wojska Polskiego 3
wystąpi:

GRUPA MUFLASZ
W SPEKTAKLU „ATLANTIKON”


BILETY: 9 ZŁ OD OSOBY
SPEKTAKLE: GODZINA 10.oo , 12.45

SPEKTAKL
"TRUFLASZ,
CZYLI POLOWANIE NA DZIKA"


GODZINA 18.oo
BILETY: 10 ZŁ

(GRUPA MUFLASZ czyli... Abelard Giza, Szymon Jachimek , Wojciech Tremiszewski oraz odpowiedzialny za stronę tekstową Leon K. Mouflages)



Jako pierwszy pojawi się na scenie MUFLASZ ze spektaklem „ATLANTIKON”. Grupa ta powstała w Gdańsku w 2001 r. z inicjatywy trzech aktorów Teatru Wybrzeżak. Bezpośrednim powodem do uformowania Muflasza był tekst "Babich Dołów", których premiera odbyła się 5.10.2001. Już przy pierwszym spektaklu zarysowała się główna "linia programowa" formacji: próba połączenia niepoważnego kabaretu z "prawdziwym teatrem". Czyli - żeby bawić widza i samych siebie (w takiej kolejności!), przy okazji przemycając Treść przez duże "TR". "Babie Doły" pojawiły się tylko na jednym konkursie - IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "Wyjście z Cienia" i otrzymały tam wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności.

Na następny spektakl udało się znaleźć czas pośród innych projektów dopiero na wiosnę. Tak jak i "Babie Doły", "Delektację" wyreżyserowała i zagrała cała wspomniana wyżej na początku na trójka. Było to jak najbardziej udane przedstawienie, ale jak już mieliśmy wysłać je na wszelkie możliwe festiwale, nieopatrznie zabraliśmy się za "Atlantikon". W charakterystyczny dla siebie sposób Muflasze opowiadają o potrzebie bycia wolnym, o marzeniach, o różnych sposobach na życia. Przedstawienie z założenia dynamiczne, zabawne i mądre - poprzeczka postawiona dość wysoko. Jego premiera odbyła się 9.11.02 w Teatrze Wybrzeżak w Gdańsku, a już 17.11.02 Muflasze zdobyli dzięki niemu Główną Nagrodę V Festiwalu Teatrów Studenckich "Wyjście z Cienia" oraz Nagrodę Specjalną im. Jana Pawła II, ponadto Wojciech Tremiszewski otrzymał za swoją rolę Główną Nagrodę Męską. Od tej pory pokazaliśmy nasz spektakl na wielu scenach w całym kraju i czynimy to nadal, odnosząc coraz to kolejne sukcesy. Ostatnie osiągnięcia to Główna Nagroda i Nagroda Publiczności na Festiwalu Komedii Hi!Hi!Hi! w Skierniewicach oraz zakwalifikowanie „Atlantikonu” do offowej części Festiwalu Malta w Poznaniu, największego festiwalu teatralnego w Polsce.

Najnowsza premiera Muflaszy: "Truflasz, czyli polowanie na dzika" to historia poczciwego dzika, na którego trop wpada dwójka myśliwych. Czy uda mu się zbiec? Czy będzie happy end? Spektakl, mimo że powstał dwa miesiące temu, zdążył już zdobyć pierwszą nagrodę na tegorocznej edycji Festiwalu Sztuk Autorskich "Windowisko" w Gdańsku, oraz wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich "Wyjście z cienia".


Recenzje prasowe:

"Aktorzy Abelard Giza, Szymon Jachimek i Wojciech Tremiszewski pokazali zabawną i mądrą opowieść o nietypowych bohaterach, rewelacyjnie zagraną. (...) - Wybitny był spektakl w wykonaniu Grupy Muflasz - powiedział Konrad Szachnowski, przewodniczący jury i dyrektor Teatru Miniatura. - Z przyjemnością muszę odnotować, że zespoły nagrodzone podniosły bardzo wysoko poprzeczkę (...)"
(Gran), "Wyjście z Cienia - Wysoka poprzeczka", Dziennik Bałtycki, 19.11.2002

"["Atlantikon"] to opowieść o świecie w którym rządzą niezrozumiałe reguły, o człowieku uwikłanym w te nieprzeniknione mechanizmy i tęsknocie za wolnością. Przedstawienie dynamiczne, zmyślne, śmieszne, a zarazem skłaniające do refleksji (...)"
Natalia Ligarzewska, "Muflasz triumfalnie wyszedł z cienia", "Gazeta Wyborcza Trójmiasto", 19.11.2002

Zwierzęce marzenia – recenzja z gazety festiwalowej Windowsika 2003
"Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka". 9 października o godzinie 19.30 można było spotkać tego leśnego zwierzaka w Teatrze Miniatura w Gdańsku na V Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko. Publiczność wręcz przeciwnie – nie uciekała na drzewa, tylko biegła do sali prób – aby obejrzeć przedstawienie grupy Muflasz.
Wchodząc 5 minut przed przedstawieniem do sali prób, z trudem można była znaleźć wolne miejsca. A tuż przed rozpoczęciem spektaklu ciężko było nawet gdzieś stanąć. Na sztukę grupy Muflasz przybyły istne tłumy.
„Stopa” dzika
Każdy z nas chciałby zostawić po sobie jakiś ślad. Chciałby zostać zapamiętanym. Uczynić coś, co zostanie w pamięci przyszłych pokoleń. Bo każdy z nas ma marzenia. I obojętnie czy jest to zdobycie trufli, czy zostanie najbardziej „superowym” zwierzakiem lasu. Marzenia są ważne i warto dążyć do ich realizacji. Między innymi taki temat porusza przedstawienie grupy Muflasz. Nie jest to jednak nudne i temat nie wydaje się oklepany.
Artyści przedstawili to zagadnienie w całkiem inny sposób – przedstawiając je z perspektywy życia dzika. Rewelacyjny pomysł sprawił, że przedstawienie było ciekawe i niebanalne. Dwóch aktorów – „ryj” i „dupa” dzika, pokazało w innym świetle, że każdy powinien czuć się dobrze z sobą samym.
„Like a virgin”
Grę aktorską można ująć jednym słowem – wyśmienita. Gagi, wartka akcja, miny nie do podrobienia (między innymi żabka) oraz występ muzyczny aktorów sprawił, że publiczność parskała co chwilę śmiechem. Aktorzy świetnie wcielili się nie tylko w „przód” i „tył” dzika, ale również w poważnych (nie dla widza) myśliwych.
Nic dodać, nic ująć
Szybka akcja, rewelacyjna gra aktorska, dobry scenariusz, roześmiana publiczność – tak można podsumować spektakl. To właśnie grupa Muflasz dostała tego dnia najgłośniejsze i najdłuższe brawa – i nic dziwnego - „chłopaki spisali się na piątkę z plusem”.
Alicja Samolewicz


2010-09-20 09:27 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001