„Z dźwiękami robi sobie co tylko chce. Lgnę do niej.” - Magda Umer o Annie Serafińskiej
„Oto wokalistka, która nie musi tuszować, udawać, zasłaniać braków muzycznych. Ania Serafińska nie potrzebuje sztuczek elektronicznych ani komputerów podkręcających jej głos. Ona muzykalność ma w genach, do tego wielki temperament w śpiewaniu. Śpiewa jazzowo na światowym poziomie! Ania to osobowość, która wymyka się bezsensownemu formatowaniu, komercji i nikt nie może jej zaszufladkować, a taka „czupurność” pasuje do świata Agnieszki Osieckiej.” - Agata Passent - córka Poetki
Anna Serafińska jest absolwentką klasy skrzypiec katowickiego liceum muzycznego, gdzie uczyła się również dyrygentury; absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach - od października 1997 asystentką, potem adiunktem w klasie śpiewu na tymże Wydziale; w styczniu 2004 jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego; od października 2008 do września 2012 adiunktem na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie; od października 2012 Prodziekanem Wydziału.
Jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów - m. in. I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość ’94 - na swym koncie ma współpracę z większością znakomitości polskiej sceny jazzowej.
Wiosną 2000. roku czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999.
W 2004 zdobyła I nagrodę oraz nagrodę publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festiwal, w lipcu 2006 zdobyła tytuł Lady Summertime (grand prix i nagrodę publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (Finlandia).
Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po nowoczesne formy (funk, soul).
W swym dorobku ma cztery solowe płyty. Pierwsza to album “NIEOBECNI” nagrany do tekstów Jonasza Kofty z muzyką Janusza Strobla i Zbigniewa Jaremko (1997 Polygram Polska), druga to płyta autorska “MELODIES” (1999 Sony Music Polska). Trzecia płyta - „CIEPŁO ZIMNO” (2004 Polskie Radio/Zair), do tekstów m.in. Piotra Sokołowskiego i Filipa Łobodzińskiego. Autorem muzyki i producentem jest Tomasz Gąssowski - autor muzyki i współproducent filmów "Zmruż oczy", „Sztuczki”; ostatni album to „GADU GADU” do tekstów Agnieszki Osieckiej (2006 EMI Music Poland). W lutym 2012 ukazała się Edycja Specjalna albumu „GADU GADU” wydana z okazji 15. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej. Na albumie znalazły się 2 dodatkowe utwory „Uciekaj moje serce” oraz „Kobiety, których nie ma”. Annę Serafińską gościnnie można również usłyszeć na wielu płytach innych wykonawców.
Doświadczenie sceniczne Anny Serafińskiej to udział w licznych koncertach - od występów klubowych, po udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak m. in.: Jazz Jamboree Festival, JVC Jazz Festival, Festival Tal-Kanzunetta Maltija, Kaunas Jazz, Jazz Bez in Lvov’, Trytone Jazz Festival in Netherlands, Montreux Jazz Festival, IAJE Annual Conference USA. Wśród krajów w których wokalistka koncertowała znalazły się między innymi: Litwa, Włochy, Malta, Egipt, Luxemburg, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Anglia, Finlandia, Szwecja, Turcja i USA.
Z tą samą pasją, z jaką śpiewa, prowadzi także działalność dydaktyczną. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach. Pracowała między innymi w słynnym już dziś spektaklu “Piotruś Pan” w reżyserii Janusza Józefowicza, gdzie sprawowała pieczę nad przygotowaniem wokalnym dzieci obsadzonych w głównych rolach, sama wykonując też jedną z ról na scenie.
W 2005 roku została zaproszona do udziału w IV edycji telewizyjnego show „Idol” jako konsultant wokalny finalistów, w latach 2007-2008 pełniła rolę trenera wokalnego gwiazd w innym telewizyjnym show – „Jak Oni Śpiewają”, w roku 2011 trener w programie „The Voice Of POLAND”. Prowadzi również liczne warsztaty wokalne w kraju i za granicą.
Na co dzień Anna Serafińska prowadzi własny zespół "Anna Serafińska Groove Machine". W repertuarze jaki zaprezentowała łomżyńskim melomanom nie zabrakło utworów z płyt, które poświęciła twórczości wielkich nieobecnych – Agnieszce Osieckiej i Jonaszowi Kofcie.
Czytaj także: Muzyczne zaduszki z Osiecką i Koftą
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001