Grosse Aktion

Strona główna » Teatr i słowo » Spektakle

Grosse Aktion

  • Grosse Aktion
  • Grosse Aktion
  • Grosse Aktion
Teatru Ecce Homo z Kielc,
7 grudnia 2012 r.
MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3.

Spektakl  „Grosse Aktion” powstał na podstawie jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich lat, powieści "Łaskawe" amerykańskiego pisarza Jonathana Littella. To fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS Maximiliana Aue. Człowieka wszechstronnie wykształconego, doktora prawa, miłośnika muzyki, literatury i filozofii. Nazistowskiego zbrodniarza, który obejmuje stanowisko dyrektora francuskiej fabryki koronek.

Z recenzji: (...) Ukazana retrospektywnie historia każe podstarzałemu już bohaterowi uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach jeszcze raz. W spektaklu, momentami wyraźnie inspirowanym estetyką filmową bohater nie przygląda się biernie wydarzeniom.
Po latach jest tym samym człowiekiem, który w większości sytuacji postąpiłby znowu tak samo. Dobrym, czysto teatralnym zabiegiem jest pomysł na zmianę charakteru postaci, dzięki któremu m.in. "powstają" Erynie (nazywane przewrotnie Łaskawymi), mityczne boginie zemsty, które ścigają bohatera i są klamrą kompozycyjną całości. Mroczny (nie tylko za sprawą spowitej w czerni i, jak zawsze u Bortkiewicza, oszczędnej i wieloznacznej scenografii i kostiumów) i lodowaty spektakl unika czyhających w podjętym temacie mielizn i manowców. Nie pyta i nie daje odpowiedzi, a jedynie każe nam bezsilnie patrzeć (...)

Magdalena Hajdysz „Gazeta Wyborcza” Trójmiasto

TEATR ECCE HOMO Kielce
GROSSE AKTION 
Scenariusz i reżyseria: Marcin Bortkiewicz
Wystepują: Karol Górski, Marek Kantyka, Agata Orłowska, Michał Pustuła

Wstęp wolny

2012-11-22 14:34 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001