ABRADAB & DJ JAROZ

Strona główna » Muzyka » Scena Rockowa » Archiwum » 2013

ABRADAB & DJ JAROZ

ABRADAB & DJ JAROZ
foto: Kamil Rąpel - www.farbenlehre.plocman.pl/media/abradab.jpg
  • ABRADAB & DJ JAROZ
  • ABRADAB & DJ JAROZFot. Marcin Kossakowski
Data : 22.11.2013
Godzina : 19.30
Miejsce : Klub PopArt, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3
Bilety w dniu koncertu : 20 zł
Przedsprzedaż : 15 zl
Support : Ftz & Baks / Łomża

Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych objawił się hardcore psycho-rap, polska scena muzyczna przeżyła trzęsienie ziemi. Psychodeliczne rymy zburzyły zastane schematy i wlały potężną dawkę nowości w uszy i umysły. Jednym z ludzi, którzy odpowiadają za tę muzyczną rewolucję, jest AbradAb - współtwórca hardcore psycho-rapu i jeden z założycieli formacji rapowej Kaliber 44.

AbradAb wraz z Kalibrem 44 sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii. Zaczęło się od nominacji do „Fryderyka” dla debiutanckiego krążka „Księga Tajemnicza - Prolog” (1996), następnie album „W 63 minuty dookoła świata” (1998) otrzymał status złotej płyty, z kolei za „3:44” (2000) zespół doczekał się Fryderyka za najlepszy album hip-hop w Polsce. Utwór „Konfrontacje” z tego albumu przez ponad 200 tygodni utrzymywał się na liście przebojów Radiostacji, ustanawiając tym samym rekord dla polskiego hip-hopu.

W roku 2000, po wydaniu trzeciej płyty i siedmiu latach obecności na scenie, Kaliber 44 zawiesił działalność. W tym momencie AbradAb był już legendarną postacią polskiego hip-hopu. Mając za sobą doświadczenie w rapowym składzie, który zmienił oblicze polskiej muzyki, zdecydował się na karierę solową. Solowe wcielenie AbradAba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae. Zniknęły charakterystyczne dla Kalibra 44 mroczne brzmienia, pozostał oryginalny styl i przemyślane teksty.

„Czerwony Album” (2004) to pierwsza solowa płyta, za którą AbradAb odebrał Fryderyka w kategorii najlepszy polski album hip-hop. Teledysk do utworu „Rapowe Ziarno 2. Szyderap” otrzymał nagrodę MTV oraz Yacha Publiczności . Na płycie po raz pierwszy pojawili się goście: Gutek, Tede oraz WSZ & CNE. Pochodzące z tego albumu utwory jak: „Miasto Jest Nasze” czy „Rapowe Ziarno 2. Szyderap” szturmem zdobyły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce hip-hopu.

W 2005 roku pojawił się drugi album „Emisja Spalin” który dość nieoczekiwanie ujrzał światło dzienne. Znalazł się tutaj utwór „Rap to nie zabawa już” z gościnnym udziałem Joki i DJ Feel-X’a. W międzyczasie Kaliber 44 reaktywował skład na kilka koncertów.

W 2008 roku ukazał się trzeci solowy album AbradAba „Ostatni Poziom Kontroli”. Album  łagodny i dojrzały. Muzycznie urozmaicają go żywe instrumenty, wnoszące  spontaniczność niedostępną suchym bitom. Rapowa finezja AbradAba połączona z indywidualizmem gości wydała na świat płytę o jednolicie wysokim poziomie.

4 października 2010 wyszła czwarta solowa płyta – „Abradabing”. Warstwą muzyczną i producencką zajął się raper O.S.T.R., zaś za większość skreczy odpowiedzialny jest DJ Feel-X. Album był promowany utworem „Mamy królów na banknotach”. Płyta zadebiutowała na 19. miejscu listy OLiS w Polsce. Album otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii album roku hop hop/r'n'b/reggae.

Piąty solowy album „Extravertik” pojawił się na rynku 21 kwietnia 2011 roku nakładem własnej wytwórni Inna-My-Twórnia. Na albumie gościnnie wystąpił starszy brat Abradaba -  Joka. Krążek został nagrany wspólnie z zespołem, który towarzyszy Abradabowi na scenie od wielu lat, dzięki temu płyta zyskała bardzo oryginalne brzmienie.

Przez cały czas Abradab nieprzerwanie koncertuje dając występy na terenie całego kraju, ale także za granicą m.in. w USA, Anglii, Irlandii, Niemczech, Czechach czy Francji. Był również gwiazdą cyklu „Męskie Granie” w latach 2010 i 2011 występując na jednej scenie z VooVoo i Maciejem Maleńczukiem, z którymi nagrał utwór promujący trasę w 2010 roku. Jesienią 2013 roku wyrusza w klubową trasę "10.000 Kilo!" w duecie z DJ Jarozem...

JAROZ (Jaros) - MC, DJ, Producent, jeden z prekursorów stylu hip hop w Polsce. Współtwórca legendarnego składu Decybel. Charakterystyczną cechą jego działalności jest umiejętność odnajdywania się w różnych stylistykach muzycznych, które niejednokrotnie łączy. Dowodem otwartości na gatunki muzyczne jest współpraca z cenionymi artystami z różnych kręgów muzycznych, miedzy innymi: DJ 600V, DJ FEEL-X, DJ DMC, DJ FALCON, DJ Celownik, Grubson, Paweł Dobrowolski, Andrzej Święs, Adam Stodolski, Przemysław Borowiecki, Franek Teopliz, Mateusz Pawluś, Żusto, Pęku, Wojtas, Rahim, Gutek, Joka, Abradab z zespołami TRIPIS, Theffekt,  Sponta, Wysoki Lot, 100nka i wielu innych. W 2007 roku JAROZ został producentem wykonawczym EP Projekt Intruz "Zastanów się kto" w którym uczestniczył jako raper i DJ. Cztery lata później nakładem wytwórni Siła -z- pokoju ukazał się jego solowy album „Jaroz beatz”.  Miał okazje supportować gwiazdy z zagranicy takie jak DAS EFX, PMD, DJ Honda, K-Solo. Od kilku lat ściśle współpracuje z Abradabem zasilając jego skład koncertowy. JAROZ, mimo licznych występów i eventów, pracuje nad debiutancką płytą  „okołojazzowego” projektu Aladdin Killers, która ma się ukazać późną jesienią tego roku. Jednocześnie, wraz z Mateuszem Pawlusiem, tworzy projekt o nazwie Wielki Elektronik. Panowie pracują właśnie nad debiutancką płytą będącą hybrydą ich wielu inspiracji muzycznych. Płytę będzie można usłyszeć jeszcze w tym roku...

"Ftz & Baks"
To tworzący od ponad roku łomżyński skład; chłopaki za swój cel obrali rozbudzenie łomżyńskiej sceny rapowej.

Zobacz także :

www.abradab.pl
www.facebook.com/pages/Abradab-Oficjalny-Profil/199624613384287
www.youtube.com/watch?v=H2IYvugv_tI (clip MAMY KRÓLÓW NA BANKOTACH)
www.youtube.com/watch?v=qB81nRlTcRE (clip TO MIASTO JEST NASZE)
www.facebook.com/jarozabstrakt?fref=ts (clip RAP TO NIE ZABAWA JUŻ

Zdjęcia z koncertu : Marcin Kossakowski

2013-11-06 12:43 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001