Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewa

Strona główna » Plastyka » Konkursy » 2014

Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewa

Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewa
Fot. M. Kossakowski
  • Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewaFot. M. Kossakowski
  • Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewaFot. M. Kossakowski
  • Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewaFot. M. Kossakowski
  • Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewaFot. M. Kossakowski
  • Makulatura to nie śmieć - Nasze drzewa
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży, we współpracy z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łomży zorganizował dla dzieci i młodzieży konkurs ekologiczno-plastyczny „Makulatura to nie śmieć” pod hasłem „Nasze drzewa”, mający na celu kształtowanie świadomości ekologicznej, wrażliwości na środowisko przyrodnicze i poczucie odpowiedzialności za jego stan.

W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę dzieci na, odczuwany na całym świecie, problem wycinania i niszczenia drzew. Chcieliśmy poprzez nasz konkurs uświadomić, że brak drzew i lasów wpływa na teraźniejszość i  przyszłość całej ludzkości. Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji gleby. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększają wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasów, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. Papier jest produkowany na świecie w ilości 318 mln ton rocznie. Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew.

Za pośrednictwem naszego konkursu chcieliśmy podpowiedzieć dzieciom i młodzieży ile ciekawych zastosowań w plastyce może mieć makulatura a także elementy natury (patyki, szyszki, nasiona, kasztany itp.).

Chcieliśmy  wśród uczestników konkursu  zmienić system wartości i przyzwyczajeń w celu ograniczenia ilości odpadów, rozwijania zachowań a nawet postaw oszczędnościowych. Chcieliśmy aby przez piękno dostrzeżone w małych, niepozornych darach przyrody dostrzec piękno i wartość otaczającego nas środowiska naturalnego.

Konkurs zakończony został wystawą podsumowującą 14 kwietnia 2014 w Galerii Bonar MDK-DŚT w Łomży, podczas której laureaci otrzymali nagrody, a autorzy wszystkich prac wyeksponowanych na wystawie - dyplomy i katalogi. Ponadto wszyscy uczestnicy wernisażu mogli wysłuchać prelekcji Katarzyny Sobocińskiej z Nadleśnictwa Łomża "Nasze drzewa - nasz las?" na temat ochrony środowiska i ogromnej roli drzew w naszym życiu.

Wyniki konkursu plastycznego „MAKULATURA, TO NIE ŚMIEĆ - Nasze drzewa” w załączniku.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej...

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

Czytaj także "Nasze drzewa niedoceniane..." na 4lomza.pl

Załączniki

  1. LISTA LAUREATÓW KONKURSU
  2. PROTOKÓŁ
  3. REGULAMIN
2014-01-30 10:44 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001