Czarny Teatr SIVINA II

Strona główna » Teatr i słowo » Archiwum » Czarny Teatr SIVINA II

Czarny Teatr SIVINA II

Czarny Teatr „Sivina II” powstał w lipcu 1988 r. Założony został z inicjatywy Tomasza Brzezińskiego - wybitnego polskiego aktora-lalkarza. Teatr ten jest repliką bułgarskiej grupy teatralnej „SIVINA” założonej przez wielkiego twórcę teatralnego Bułgarii, znakomitego aktora, Zasłużonego Artystę Bułgarii, Ivana Sivinowa.

W styczniu 1989 r. odbyła się pierwsza premiera: widowisko teatralne pt. „Miniatury” do muzyki J.M. Jarre'a i J. Vangelisa. W połowie tegoż roku Teatr występował gościnnie w Szkole Teatralnej w Kazaniu, a jesienią na OFTA w Puławach widowisko zdobyło nagrodę I stopnia. W 1990 r. na Barbórkowych Spotkaniach Teatrów Nieprofesjonalnych, przy międzynarodowej konkurencji, teatr zdobył nagrodę GRAND PRIX.

„Sivina II” realizuje krótkie formy: etiudy, miniatury sceniczne, a każda jest esencją dzieła muzycznego, literackiego lub plastycznego; w przypadku skojarzeń z literaturą i plastyką jest do nich dobierana muzyka podkreślająca nastrój i charakter dzieła.

Podstawowym tworzywem pozostaje jednak muzyka. „Zobaczyć muzykę”. Naturalną cechą tej konwencji teatru jest budowanie scenografii spektaklu i jego dramaturgii z chust, szarf itp, scenografii, która może podlegać transformacji podporządkowanej muzyce, co w świetle lamp ultrafioletowych daje niezmiernie oryginalne efekty.

Budowa poszczególnych scen odbywa się na oczach widza, z jego udziałem, na zasadzie magicznych przekształceń materii. Jest to swoista kombinacja teatru lalek, animowanej plastyki i żywego planu.

Teatr wypracował własny warsztat artystyczny a także pedagogiczne metody pracy z młodzieżą. Jest ważnym elementem prowadzonej od 1987 r. edukacji teatralnej o przesłaniu zawartym w tezie: „synteza doznania i działania jest rzeczywistą siłą wzbogacania i integracji osobowości na scenie i poza nią, jest jakby jedynym organizmem powiązanym siłą współpracy, ale szanującym indywidualność każdego ze swych członków”.

W dorobku Teatru jest spektakl „Metamorfozy” zrealizowany w 1993 r. oraz „Miniatury II” (premiera 27 lipca 1994 r. w Doktorcach nad Narwią). Ten ostatni spektakl został zrealizowany jako kontynuacja dorobku Teatru, w całkowicie „odmłodzonej” obsadzie rekrutującej się z uczniów VIII klas łomżyńskich Szkół Podstawowych nr 9 i 10. W wakacyjnych warsztatach teatralnych, na których spektakl został opracowany, uczestniczyli jako instruktorzy: Agnieszka Pawełko i Marcin Fiedorowicz - członkowie „starej” obsady czarnego teatru.

2008-06-26 14:06 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001