Daty i godziny :
22.11.2019 / piątek – godz.17.00-20.00
23.11.2019 / sobota – godz. 10.00-17.00
Miejsce : MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Koszt : 50 zł / osoba
Ilość miejsc ograniczona !
Rezerwacja : tel. 086 216 32 26
O warsztatach :
Cień poprzez swą tajemniczość, umowność i ulotność stanowił na przestrzeni wieków inspirację do działań w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności, zarówno naukowej, jak i artystycznej. Z tych twórczych inspiracji cieniem wywodzi się teatr cieni i nierozerwalnie związana z nim sztuka obrazowania. Na przestrzeni wieków oba nurty artystyczne ulegały nieustannym przeobrażeniom wykształcając różnorodność środków wyrazu i bogaty potencjał realizacyjny.
Zajęcia podzielone będą na dwie części teoretyczną i praktyczną.
I część teoretyczna
W treści wykładu zostaną zawarte informacje dotyczące: formowania się teatru cieni na świecie, różnorodności technik i form cieniowych, funkcji cienia w wierzeniach i rytuałach, wpływu sztuki obrazowania i teatru cieni na rozwój kinematografii oraz powiązań teatru cieni z innymi dziedzinami nauki i sztuki. W wkład wplecione zostaną projekcje i fragmenty filmów prezentujące dokonania twórców cieniowych.
II część praktyczna
Uczestnicy nabędą umiejętności praktyczne z zakresu możliwości ekspresji tradycyjnego i współczesnego teatru cieni. Poznają zasady projektowania, budowy i animacji form cieniowych; sposoby użycia lamp oraz rodzaje ekranów cieniowych. W trakcie całego procesu twórczego stworzy się przestrzeń do dialogu i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
Prowadzący :
Aktorka, jurorka konkursów recytatorskich i teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych oraz ze środowisk defaworyzowanych; instruktor warsztatów dla wszystkich grup wiekowych, w tym warsztatów międzypokoleniowych, wykładowca w Akademii Teatralnej w Białymstoku w obszarze teatru formy. W 2014 otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych na podstawie rozprawy dotyczącej teatru cieni. Pasjonatka i propagatorka tej dziedziny teatru. Od 2000 roku poszerza swoje umiejętności i wiedzę w zakresie sztuki cieniowej, a także rozpowszechnia tę dziedzinę sztuki w kraju i zagranicą prowadząc szereg warsztatów wykładów i szkoleń. Od 2007 członkini zarządu Stowarzyszenia Teatr Okno, a od 2017 roku członkini zarządu Podlaskiego Oddziału Wspólnota Polska.
Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej; autorka scenografii spektakli teatralnych realizowanych w Polsce i za granicą; członkini stowarzyszenia OKNO w Białymstoku; stypendystka marszałka województwa podlaskiego; autorka wystaw malarstwa i instalacji; instruktorka zajęć scenograficznych i plastycznych adresowanych do wszystkich grup wiekowych.
w wykonaniu Teatru Okno
Data : 24.11.2019 / niedziela
Godzina: 11.00
Miejsce : Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Bilety : 20 zł
Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny
Spektakl SŁOŃ, PTAK I.... to utrzymane w stylistyce cyrkowej, kolorowe widowisko, w którym w lekki i atrakcyjny sposób poruszamy poważne tematy dotyczące odpowiedzialności, mądrej miłości i adopcji. W widowisku ptak Grzebielucha znudzony wysiadywaniem swojego jajka namawia słonia Konstantego, żeby zastąpił go na chwilę. Słoń się zgadza, ptak znika i…. długo nie wraca. Czy słoń sobie poradzi z tym trudnym zadaniem i co się z jajka wykluje? Przedstawienie jest zrealizowane w unikalnej technice cieniowej. Akcji towarzyszy dynamiczna, grana na żywo muzyka.
Jest to spektakl familijny adresowany do dzieci od 3 do 103 lat.
Został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok.
obsada: Magdalena Kiszko – Dojlidko, Ewa Zemło, Jacek Dojlidko
reżyseria: zespół
scenografia: Ewa Zemło
muzyka: Marcin Mickiewicz, Łukasz Propokowicz
WYDARZENIE DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001