Powidoki wiślane. Jacek Marczewski

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2020

Powidoki wiślane. Jacek Marczewski

  • Powidoki wiślane. Jacek Marczewski
  • Powidoki wiślane. Jacek Marczewski
  • Powidoki wiślane. Jacek Marczewski
  • Powidoki wiślane. Jacek Marczewski
Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane” w Galerii Pod Arkadami.

Jacek Marczewski prezentuje poetyckie obrazy Wisły i ludzi rzeki - czterdzieści zdjęć zrobionych w ciągu ostatnich pięciu lat. Wystawa była pokazywana w miastach i miejscowościach nad Wisłą, od źródeł do ujścia: w Krakowie, Sandomierzu, Solcu nad Wisłą, Ostrowcu Świętokrzyskim, Gassach, Warszawie, Płocku, Toruniu, Grudziądzu, Tczewie i Gdańsku, jak również w Orleanie pod Paryżem na Festiwalu Loary, największym europejskim święcie tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Od autora: „Sześć lat temu zostałem wprowadzony w świat dzikiej rzeki, tradycyjnych drewnianych łodzi, nieokiełznanej przyrody. Wisła płynie obok nas. Pędzimy wzdłuż jej brzegów, przeprawiamy się przez mosty. Nie zauważamy jej. Ja kiedyś zatrzymałem się na brzegu. Wsiadłem do drewnianej łodzi i popłynąłem. Rzeka pokazała mi swoje piękne piaszczyste wyspy, plaże, zieloną dżunglę na brzegach, mnogość ptaków i innych zwierząt. Poznałem ludzi Wisły.

Na rzece spotkałem szypra Jarosława Kałużę, człowieka który trzynaście razy przepłynął Wisłę trasą dawnych flisaków – od zerowego żeglownego kilometra do Gdańska. Tygodnie, gdy Kałuża płynie niesiony nurtem do morza, to całe jego życie. Czasem siada gdzieś na uboczu i z oddali obserwuje rzekę, towarzyszy podróży i wszystko to, co go otacza. Zapytany, o czym wtedy myśli, odpowiada, że zapamiętuje obrazy i chwile. Te wspomnienia pozwalają mu potem przetrwać zimę i doczekać wiosny, gdy będzie mógł znowu płynąć. Stąd tytuł wystawy „Wiślane powidoki”, na którą złożyły się obrazy Wisły i ludzi nią pływających – trochę bajkowe, zatrzymane pod powiekami i w pamięci.

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -

Jacek MARCZEWSKI

Fotoreporter „Gazety Wyborczej”, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes Press Club Polska. W latach 80. XX w. pracował z prof. Januszem Boguckim i Niną Smolarz przy realizacjach niezależnych działań artystycznych: „Znak krzyża”, „Apokalipsa - światło w ciemności”, „Grób Pański” Jerzego Kaliny i Grzegorza Kowalskiego, „Piąta rocznica Solidarności - czy pamiętasz?”, „Droga świateł spotkania ekumeniczne”. W 1989 r. plakat jego autorstwa ,,Głosuj z nami” wykorzystano w ogólnopolskiej kampanii wyborczej. Na stałe był związany z takimi tytułami jak: „Tygodnik Kulturalny”, tygodnik „Spotkania”, „Życie Warszawy”, „Super Express”, „Wprost”, „Dziennik”. Publikował w wielu polskich pismach takich jak: „Tygodnik Powszechny”, „Tygodnik Solidarność”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „National Geographic”, „Teatr”, „Twórczość” i zagranicznych: „Kontakt”, „L'Express”, „Liberation”, „Die Zeit”, „New York Times”. Jego fotografie dwukrotnie zostały uznane za najlepsze zdjęcia o Polsce w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach „Więźniowie”, „Warszawa. Na dzień przed”, „20 lat Gazety Wyborczej” (w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”), „Schyłek PRL-u” (w warszawskim Domu Spotkań z Historią), „Polish Paths to Freedom" (w londyńskim Imperial War Museum) oraz „Globalna solidarność. Droga do godności i pokoju”, „Wyspa, Otok, Island”, „Niepowtarzalni” (na Łódź Design Festival) i „Powidoki wiślane szypra Kałuży” prezentowanej w 2019 r. w wielu miastach nad Wisłą.

2020-09-16 11:51 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001