Zgotowany przez TARA GAYAN koktajl brzmieniowy wymyka się klasyfikacji istniejących gatunków – Milo Kurtis powiedział, że TARA GAYAN to “muzyka kosmiczna”, a oni sami definiują swój styl jako: CosmoRetro-SynthEthno. Niedawno wygrali plebiscyt na najlepszą piosenkę w Radio Nowy Świat, a prowadzący konkurs redaktor Jacek Nizinkiewicz powiedział o nich, że “(…) to nowa jakość na polskim rynku i własna ścieżka muzyczna, a nie kłanianie się trendom”.
W tym bogatym muzycznym pejzażu słyszymy vintage’owe barwy gitar, elektronikę, fuzję tematów indyjskich z zachodnią perspektywą muzyki alternatywnej i indie-rocka. Wyraźnie przebija się też nutka ambitnego synth popu, z kolei w warstwie tekstowej pojawia się mozaika języków.
Koncert zespołu TARA GAYAN “Indian Stories” to porywająca muzyczna podróż, będąca zapisem barwnej tułaczki po Indiach – pełnej zapachów i dźwięków; kolażem napotkanych pieśni, melodii, przemyśleń, a także niezliczonych westchnień nad poezją i filozofią Dalekiego Wschodu.
Zespół TARA GAYAN tworzy troje interdyscyplinarnych artystów: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Ich twórczość inspirowana jest myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów, no i pobrzmiewa kinem drogi - sami kochają włóczęgi po świecie.
Po latach przyjaźni i współpracy przy różnych projektach, stworzyli swój własny niepowtarzalny muzyczny świat TARA GAYAN (w wolnym tłumaczeniu z języka hindi – “pieśni z gwiazd”), sięgając do rozmaitych technik, stylów i środków wyrazu, czerpiąc z bogactwa przebytych doświadczeń artystycznych (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Muzyka Sfer, Yaron Trio, The Gate, Street Art Masters, Czerwone Noski Klown w Szpitalu, Teatr Próg). Obecnie zespół pracuje nad debiutancką płytą “Indian Stories”, którą poprzedzają trzy single wydane końcem roku 2021 – “Tribute to Life”, “Radość i “I Know Not”.
INDIA INDIA foto opowieść pełna muzyki
TARA GAYAN w wolnym tłumaczeniu z języka hindi oznacza „pieśni z gwiazd”.
Zanim jednak wykiełkowała muzyka zespołu Tara Gayan, poprzedziły ją trzy szalone i pełne przygód wyprawy w głąb Indii. Chwilami były to perypetie dosłownie sensacyjne - od aresztu i próby wrobienia naszej bohaterki w przemyt narkotyków, po odkrycie w niej inkarnacji bogini Durgi w czasie Kumbha Mela, najważniejszego święta hinduizmu, które w tamtym czasie w Haridwarze zgromadziło 16 milionów pielgrzymów. Podróż ta prowadziła przez slumsy, luksusowe restauracje, Himalaje, brzegi Morza Arabskiego, Ganges, pustynie, wioski i metropolie - konno, motorami, pociągami, taksówkami, rikszami, samolotami, łodziami, czasem wpław, no i oczywiście na piechotę. Indie w całokształcie, pełne sprzeczności, brutalnych kontrastów, powalającego piękna,
w gęstym oceanie cywilizacyjnej różnorodności.
Ta historia prowadzi przez muzykę do muzyki. Głównym celem tych podróży było dotarcie do właściwych mistrzów sztuki i poznanie choć mikro ułamka anatomii indyjskiego muzycznego kosmosu - lekcje te, jak się okazało, były pełne potężnych wyzwań i absurdalnie zabawnych różnic kulturowych.
O tym czego można doświadczyć podróżując przez 6 miesięcy w kraju Kama Sutry, opowie frontmanka zespołu Tara Gayan, Agnieszka Mendel.
Agnieszka Mendel
wokalistka, aktorka, coach głosu i obecności scenicznej. Ukończyła Etnologię i Antropologię Kulturową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Szczególnie fascynują ją możliwości ludzkiego głosu, dlatego od lat zbiera pieśni z różnych stron świata i zgłębia różnorodne techniki wokalne. Przez 15 lat była ściśle związana z Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, gdzie kreowała wiodące role aktorsko-wokalne we wszystkich spektaklach Włodzimierza Staniewskiego.
W ramach własnej działalności artystycznej komponuje, pisze teksty i koncertuje. Jest frontmanką kilku grup muzycznych, m.in. Tara Gayan i Yaron Trio. Laureatka i beneficjentka licznych nagród i stypendiów w dziedzinie kultury. Mieszka w lesie, ale czuje się obywatelką świata.
Do zobaczenia !
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001