STANISŁAWA CELIŃSKA znakomita i wszechstronna aktorka uwielbiana przez publiczność, w ostatnich latach dała się poznać jako równie wybitna i doceniana piosenkarka. Jej wyjątkowe emocjonalne interpretacje, jej empatia i charyzma powodują, że jej widownia składa się z osób w każdym wieku. I nie bez powodu - na jej płytach każdy znajdzie coś dla siebie.
Podczas koncertu Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko zaprezentuje materiał, który jest kompilacją ze wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesienna” oraz najnowszej „Przytul”.
Artystce na scenie towarzyszą wybitni muzycy tworzący zespół pod kierownictwem Macieja Muraszko:
Wojciech Olszewski – fortepian, organy Hammonda
Kuba Frydrych – gitary: klasyczna, akustyczna, elektryczna, mandolina
Krzysztof Samela – kontrabas, gitara basowa
Julia Muraszko – skrzypce
Paweł Pełczyński – saksofon barytonowy, sopranowy, tenorowy, flet
Janusz Muraszko – akordeon
Maciej Muraszko – instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, perkusja
Pierwszy występ Stanisławy Celińskiej jako piosenkarki podczas VII KFPP Opole 1969, przyniósł wyróżnienie za utwór „Ptakom podobni” oraz nagrodę za debiut. Stanisława Celińska była wielokrotnie uczestniczką Przeglądu Piosenki Aktorskiej i zawsze wzbudzała zachwyt, dzięki mocnemu głosowi, wyrazistej osobowości i umiejętnościom interpretacyjnym. Do klasyki przeszedł jej krótki, ale bardzo efektowny występ z piosenką „Uśmiechnij się! Jutro będzie lepiej!” w 1994 r.
Kolejny rozdział wielkich sukcesów muzycznych rozpoczął się od rewelacyjnego wykonania przez Stanisławę Celińską „Atramentowej Rumby” podczas Koncertu Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009, kiedy to okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą, ponieważ - tak jak kiedyś Cesaria - potrafi zaczarować publiczność swoim niebanalnym charakterystycznym głosem. Od tego utworu rozpoczęła się współpraca Stanisławy Celińskiej z kompozytorem Maciejem Muraszko, z którym stworzyli nietuzinkowy artystyczny duet.
W maju 2015 r. ukazał się album „Atramentowa…”, który bardzo szybko osiągnął status podwójnej platyny i otrzymał tytuł Bestselleru Empiku 2015. Cztery miesiące później wydano album „Suplement. Atramentowa…”, który był kontynuacją
i dopełnieniem poprzedniego. Osiągnął status złotej płyty.
Kolejny album „Świątecznie...” z 2016 r. szybko zyskał status złotej płyty. Rok później reedycja świątecznej płyty została wzbogacona o 3 nowe utwory.
Sukces płyt zdopingował artystów do kolejnych muzycznych poszukiwań. W maju 2018 r. odbyła się premiera płyty zatytułowanej „Malinowa…”, która w październiku tego samego roku zdobyła status złotej płyty, a w marcu 2019 Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Poetycka”. W czerwcu podczas 56 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Artystce wręczono na scenie platynową płytę „Malinowej…”.
W czerwcu 2019 r. Stanisława Celińska wzięła udział w koncercie z okazji 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wykonała „Inwokację” Adama Mickiewicza do fenomenalnej muzyki Macieja Muraszko.
W maju 2020 r. ukazał się album „Jesienna…”, a w maju 2022 r. najnowszy, bardzo ważny album z tekstami Stanisławy Celińskiej i muzyką Macieja Muraszko – „Przytul”. To kolejna bardzo ciekawa odsłona muzycznych dokonań tego niezwykłego duetu i odpowiedź artystki na problemy współczesnego świata.
MACIEJ MURASZKO
Wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Bajorem, Robertem Janowskim, Rudi Schubertem, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, Bogusławem Mecem, Alicją Majewską, Piotrem Gąsowskim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippim Noyą, a także z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Orkiestrą Alex Band, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie.
Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. „Wracając do Marka” – dokument o Marku Hłasce) i reklamowych (laureat nagrody TYTANA) oraz muzyki filmowej, teatralnej (m.in. „Pinokio”, „Król Ubu”, „Toksyny”) i współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Tryptyk „Wierchy” na 70-ciu perkusistów, organy i chór wykonany w Poznaniu, Genewie i w Barcelonie). Za muzykę do filmu Wiesława Saniewskiego „Bezmiar Sprawiedliwości” otrzymał nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2007”.
Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi. Jest założycielem wielu formacji muzycznych, m.in. Kwartetu A2 z Krzysztofem Majchrzakiem, zespołu Los Locos, fm mooraho oraz Psychodancing.
Jako producent muzyczny ma na swoim koncie takie pozycje jak: płyty wydane wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także album „Cudowny świat” dedykowany wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze, w nagraniu której udział wzięli wybitni polscy wykonawcy (m.in. Stanisława Celińska, Małgorzata Walewska, Zbigniew Kurtycz, Stanisław Sojka. Mietek Szcześniak) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu. Dotychczasowa współpraca ze Stanisławą Celińską zaowocowała albumami: „Atramentowa” (2016r. jedna z ciekawszych pozycji na polskim rynku fonograficznym w ostatnich czasach – podwójna platyna) ,„ Atramentowa-Suplement”, „Świątecznie”(2016r.), „Malinowa”(2018r.) „Jesienna”(2020r.) i ostatni album „Przytul”(2022r).
Za album „Malinowa” otrzymał Fryderyka 2019 w kategorii: Album Roku Muzyka Poetycka - kategoria producent i kompozytor.
Dodatkowo Maciej zaistniał jako twórca w wielu ważnych projektach między innymi:
- współautor koncepcji płyty „Jarzynki i przyjaciele”, która została wydana w maju 2016 roku (napisał muzykę, współtworzył teksty, a także zrobił aranżacje utworów oraz uczestniczył w nagraniach jako multiinstrumentalista)
- skomponowanie suity z okazji 250 lat Andrychowa- "Andrychów, dzieje tkane nutami" oraz kierownik muzyczny widowiska estradowego z udziałem gwiazd polskiej estrady (Stanisława Celińska, Kasia Kowalska, Krzysztof Cugowski, Stachursky, Monika Kuszyńska, Stanisław Sojka);
- skomponowanie utworu oratoryjnego "List do przyjaciela" na podstawie sonetu Karola Wojtyły oraz muzyki do pastorałek - prapremiera podczas koncertu z okazji 700-lecia Inwałdu z udziałem takich gwiazd jak: Daniel Olbrychski, Hanna Banaszak, Kasia Kowalska i Małgorzata Ostrowska,
- skomponowanie "Modlitwy o pokój" do słów Stanisławy Celińskiej - premiera podczas Koncertu dla Niepodległej" na PGE Stadionie Narodowym 10 listopada 2018,
- producent płyty Małgorzaty Ostrowskiej pt. „ Na świecie nie m pustych miejsc” z 2020 r.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001