Sierpień to tradycyjnie czas spotkania młodych twórców w ramach letniego pleneru organizowanego przez pracownię plastyczną MDK DŚT. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem "Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. W zajęciach wzięły udział głównie dzieci i młodzież z Łomży, ale nie zabrakło osób spędzających wakacje w naszym malowniczym mieście.
Mimo niesprzyjającej aury warsztaty rozpoczęliśmy od pracy w plenerze, podczas którego uczestnicy, czerpiąc inspiracje z miejskiego otoczenia, stworzyli bardzo ciekawe szkice i rysunki. Na ich podstawie w następnych dniach wykonali kolejne prace, tym razem z zakresu rzeźby, malarstwa, grafiki oraz kolażu.
Łomża ze swoją przeszło sześćsetletnią historią obfituje w nietuzinkowe miejsca i motywy. Uczestnicy wspólnie poszukiwali śladów minionych czasów, oraz tego, jak miasto przeobrażało się na przestrzeni lat. Wspólnie staraliśmy się odnaleźć i twórczo zinterpretować punkty styku starego i nowego świata.
W kolejnych dniach z dwuwymiarowego zapisu rysunkowego powstawały trójwymiarowe budowle inspirowane różnorodną zabudową Łomży. Myślą przewodnią podczas tworzenia makiet było własne wyobrażenie przyszłości miasta i kierunków jego rozwoju. Nasze działania wsparli Royal Talens i Epoka Art Sklep dla Plastyków, tym samym umożliwiając doskonalenie pomysłów i kreatywne spędzenie czasu, za co serdecznie dziękujemy.
Tematem ciekawie i na wiele sposobów przedstawianym okazał się niedawno oddany do użytku rynek, z mieszczącą się na nim fontanną. Zaskoczeniem dla wielu było, że w swojej obecnej formie odwołuje się do tego, jak wyglądał prze kilkudziesięcioma laty. Nie mniej inspirująca okazała się opowieść o jego dawnym przeznaczeniu i odbywających się na nim w dni handlowe targach. Znalazło to swoje odbicie w niezwykłych kolażach i monotypiach poświęconych temu tematowi. Na pracach inspirowanych archiwalnymi fotografiami i barwną opowieścią o życiu Łomżyniaków sprzed lat na nowo pojawiły się wozy zaprzęgnięte w konie, stragany z żywym inwentarzem i charakterystyczne autobusy „ogórki”. Kontynuując podroż w przeszłość dotarliśmy do legend związanych z miastem. Historia o tym, dlaczego wiedźmy wyniosły się z lokalnej Łysej Góry została przedstawiona, wzorem dawnych mistrzów, na drewnianych deseczkach z użyciem złota.
Ostatniego dnia uczestnicy tworzyli w ogródku „Cafe Cultura” zaadaptowanym na plenerową pracownię plastyczną. Roztaczający się przed oczami miejski krajobraz, w którym ślady historii są widoczne na każdym kroku stanowił świetne podsumowanie zajęć, a pięciodniowe warsztaty skończyły się tak, jak się zaczęły – pod gołym niebem.
Wystawa czynna do 1.12.2023r.
Uczestnicy wystawy:
Vira Avramenko
Alina Bałdyga
Adam Berdzik
Zosia Ekstowicz
Gabriela Gardocka
Wiktor Gardocki
Róża Gontowska
Natalia Jabłońska
Joanna Jabłońska
Katarzyna Jabłońska
Liliana Kazimierczuk
Maja Kazimierczuk
Nikola Kazimierczuk
Franciszek Mścichowski
Jadwiga Mścichowska
Jarema Mścichowski
Łucja Mścichowska
Natan Sawicki
Julia Tyborowska
Clara Williams
Olga Zajkowska
Kornelia Zastawna
Danuta Zapert
Maja Zera
Dziękujemy za wsparcie sponsorom :
Royal Talens
Sklep Epoka Art
Fundacja KGHM Polska Miedź
Drukarnia Kamil Borkowski
Serdecznie zapraszamy !
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001