Data: 14.12.2024 / sobota
Godzina: 19:00
Miejsce: Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3
Wstęp wolny
Narratorem opowieści jest sam niedźwiedź Wojtek i z jego perspektywy poznajemy dzieje Drugiego Polskiego Korpusu, od powstania w Iraku, przez realia bitwy pod Monte Cassino, po rozwiązanie w Szkocji po wojnie, a także wojskową codzienność oraz poszczególnych żołnierzy o przeróżnych korzeniach, osobowościach i życiorysach, do których niedźwiedź się przywiązał. Niedźwiedź jest dla nich maskotką, z którą się bawią i o którą się troszczą, ale też kimś, komu mogą się zwierzyć ze swoich rozterek, marzeń i traum. Wydaje się, jakby niedźwiedź Wojtek stał się nośnikiem zapisu ludzkich i historycznych dziejów, które nam, ludziom współczesnym, odsłania. Jest jakby weteranem wojennym, który wspomina czasy swojej służby i trudno mu odnaleźć się w pozawojskowej rzeczywistości. Jest to opowieść pełna humoru i wzruszenia, o braterstwie i odwadze, ale też ironii i tragizmie ludzkiego (i zwierzęcego) losu.
W roli Niedźwiedzia Wojtka: Michał Piela
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Reżyser: Aldona Figura
Muzyka: Mateusz Wachowiak
Premiera spektaklu: Szczebrzeszyn, sierpień 2024 r.
Michał Piela
W 2003 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Doskonale znany z ról telewizyjnych. Współpracował i współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami, m.in. Dramatycznym, Powszechnym, Polonia, Capitol.
Tadeusz Słobodzianek
Dramatopisarz, dramaturg, krytyk teatralny, reżyser, producent, w latach 2012–2022 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, dyrektor Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w latach 2010–2012, twórca i dyrektor artystyczny projektu edukacyjnego Laboratorium Dramatu oraz Szkoły Dramatu. W 2009 roku napisał dramat Nasza klasa, którego prapremiera odbyła się w tym samym roku w Royal National Theater w Londynie. Tekst został nagrodzony Nagrodą Literacką Nike 2010.
Aldona Figura
Ukończyła reżyserię w krakowskiej szkole teatralnej i anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jej debiutem reżyserskim były Molierowskie Szelmostwa Skapena przygotowane w 2000 roku w Teatrze Jeleniogórskim. Rok później w Teatrze Nowym w Łodzi pokazała Zazdrość Esther Vilar. Mana swoim koncie przede wszystkim realizacje najnowszej dramaturgii, w tym „Historię Jakuba" Tadeusza Słobodzianka i „Kruka z Tower" Andrieja Iwanowa.
Mateusz Wachowiak
Akordeonista, pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale instrumentalnym w klasie akordeonu. Współpracuje na stałe jako muzyk i kompozytor z wieloma zespołami oraz warszawskimi teatrami, m.in. Dramatycznym, Powszechnym, Teatrem Kwadrat, Ateneum, Teatrem Polskim, Teatrem Scena Współczesna, Och-Teatrem i wieloma innymi.
Serdecznie zapraszamy !
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001