W poniedziałki, wtorki i czwartki zapraszamy na warsztaty muzyczne lub plastyczne – pokazujące, że czarować świat fascynacji przyrodą można wokalnie lub malarsko. Warsztaty poprowadzą fantastycznie animatorzy MDK-DŚT, z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi.
W środy zaprosimy dzieci na sense kina sferycznego, gdzie młodzi pożeracze kultury odkrywać będą zaskakujące tajemnice drzew. Każdy z nas wie, że drzewa są niezbędne by chronić różnorodność biologiczną oraz podtrzymywać życie na planecie, jednak DLACZEGO tak jest? Co wiemy o fotosyntezie, zmianach tlenu i strukturze drzew od korzeni do liści? Jak drzewa otrzymują energię słoneczną? Dlaczego rosną? W jaki sposób, wbrew grawitacji, woda przedostaje się od korzeni do liści na wierzchołkach drzew? Na te oraz inne pytania odpowiedzą bohaterowie filmu, z którymi dzieci wyruszą w podróż do cudownego świata przyrody, by odkryć największe tajemnice drzew! Wszystko to w obrazie 3D wyświetlane w kopule kina sferycznego.
W piątki zapraszamy na chlebowe warsztaty z artystą Łukaszem Radziszewskim – stypendystą programu „Młoda Polska” MKiDN. Wspólne pieczenie chleba na prawdziwym zakwasie to powrót w stronę tradycji i dawnych czasów, gdy chleb wypiekany był w każdym domu. Łukasz Radziszewski opowie niezwykłą historię zakwasu swojej babci, mamy, a warsztaty będą rozmową o sztuce, tradycji. Każdy z uczestników wykona i wypiecze własny chleb, a także otrzyma słoiczek z zakwasem pielęgnowanym w kilku białostockich wsiach minimum od lat 80-tych. Tak o idei pieczenia chleba mówi sam Artysta: „Na warsztatach każda osoba zrobi pierwszy chleb, dostanie podlaski Zakwas i przede wszystkim zrozumie sens wypiekania pieczywa w domu. Kiedyś chleb był życiem, a jego wytwarzanie źródłem przetrwania. Dlatego dookoła chleba powstały liczne rytuały, troska o jakość. „Mądrość ludowa”. Ta często była świetną intuicją, którą warto stosować do dziś. Szkolenia chlebowe mają formę okazałego spotkania z poczęstunkiem. Wykład i ćwiczenia u mnie są przyjemną rozmową, w trakcie której przygotowujemy chleb. Na koniec każda osoba ma swój słoik z Zakwasem, instrukcję wypieku i chleb gotowy do wypieczenia w domu.”
EKO Ferie w MDK-DŚT to okazja, aby spojrzeć na kulturę od strony tradycji i ekologii, poczuć magię tworzenie w tworzyw sztucznych i makulatury, zainspirować się szacunkiem do przyrody śpiewając piosenki, a także wejść na chwilę do świata naszych dziadków i pradziadków i poczuć zapach prawdziwego zakwasu oraz chleba. Proste sprawy, a unikalne w XXI wieku.
Zapraszamy!
Zapisy na ferie telefoniczne 86 216 32 26 (decyduje kolejność zgłoszeń).
Płatność za tydzień zajęć – 120 złotych, preferowana wpłata na konto 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001 (imię i nazwisko uczestnika z dopiskiem ferie).
Godzina: 10:00-13.00
Miejsce: MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3 (poniedziałek-czwartek)
Galeria Pod Arkadami (piątek)
Wiek: 7-12 lat
Ilość miejsc:
Grupa plastyczna: 15 osób
Grupa sceniczna: 15 osób
(decyduje kolejność zgłoszeń)
Godzina: 10:00-13.00
Miejsce: MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3 (poniedziałek-czwartek)
Galeria Pod Arkadami (piątek)
Wiek: 7-12 lat
Ilość miejsc:
Grupa plastyczna: 15 osób
Grupa sceniczna: 15 osób
(decyduje kolejność zgłoszeń)
Do zobaczenia !
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001