Pomysł na zorganizowanie warsztatów plastycznych w Chełmnie zrodził się podczas pogawędki ze znajomymi, którzy opowiadali z zachwytem o urokach tego miasta.. Nie musieli mnie długo przekonywać więc zaczęłam zbierać informacje na temat tego miasteczka i szukać miejsca do zakwaterowania.
Z internetu dowiedziałam się, że Chełmno położone jest na dziewięciu wzgórzach, u jego stóp płynie Wisła, że jest to Miasto Zakochanych, jest wiele średniowiecznych zabytków i w 2005 roku zostało wpisane na Listę Pomników Historii Prezydenta RP.
Z okresu świetności miasta pochodzą jego dobrze zachowane, od średniowiecza do dziś, interesujące zabytki. Do najważniejszych należą: w pełni zachowany szachownicowy układ ulic i średniowieczne mury obronne o długości ponad 2 km, będące jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronnej w Europie. Gotycko-renesansowy ratusz – będący jednocześnie „perłą architektury renesansowej na Pomorzu” wraz ze średniowieczną miarą długości tzw. Prętem chełmińskim” liczącym 4,35 m; oraz sześć gotyckich kościołów z XIII i XIV w.
Opisy te brzmiały interesująco, więc pojechaliśmy zobaczyć to na własne oczy.
Warsztaty rozpoczęliśmy od zwiedzania Torunia, który podziwialiśmy spacerując ulicami Starego Miasta fotografując zabytkową architekturę. Obowiązkowo musieliśmy odwiedzić Teatr „Baj Pomorski”, gdzie na wystawie pokonkursowej „Barwy Uczuć- Radość, Smutek, Miłość” oglądaliśmy prace naszych kolegów z pracowni.
Do Chełmna dotarliśmy późnym popołudniem i dostąpiliśmy zaszczytu przekroczenia progu Akademii Chełmińskiej z XVII w. (obecnie gimnazjum) i zamieszkania w niej przez najbliższe 10 dni. Nie rozpakowując się wyruszyliśmy po pierwsze wrażenia.. W bliskim sąsiedztwie naszej Akademii swoją monumentalnością wyróżniał się Kościół Farny WNMP, gdzie od stuleci przechowywane są relikwie Świętego Walentego za sprawą których, Chełmno znane jest jako „Miasto Zakochanych”. Zachwycił nas również Dawny Zespół klasztorny cystersko-benedyktyński z przełomu XIII-XIV w. i kościół pofranciszkański. Spacerując ulicami starego Chełmna, co chwila, mijaliśmy kolejne zabytki architektury gotyckiej. Miłe wrażenie wywarła na nas dekoracja ulicy Grudziądzkiej, nad którą zawieszono ogromne czerwone serca podkreślające charakter miasta zakochanych. Dalej, obok bramki grudziądzkiej ławeczka z parą obejmujących się kochanków oraz druga ławeczka, z której można pozdrowić swoich bliskich siedzących przed komputerem. Pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne i wiedzieliśmy, że spędzimy tu miło czas.
Kolejne dni pobytu to: zwiedzanie zabytków Chełmna, rysowanie i malowanie w plenerze oraz w pracowni, zabawy ruchowe na boisku, podchody, spacery np. szlakiem zakochanych.
Owoce naszych warsztatów będzie można oglądać w dniach 24 X – 4 XII. Zapraszamy na wernisaż wystawy poplenerowej do Galerii Bonar w MDK-DŚT w Łomży
w dniu 24 października o godz. 12.00.
Anna Bureś
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001