WIESŁAW SZUMIŃSKI - „N” cykl ilustracji i instalacja "Gliniane księgi"

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2004

WIESŁAW SZUMIŃSKI - „N” cykl ilustracji i instalacja "Gliniane księgi"

  • WIESŁAW SZUMIŃSKI - „N” cykl ilustracji i instalacja
  • WIESŁAW SZUMIŃSKI - „N” cykl ilustracji i instalacja
Wystawa malarstwa, lipiec - sierpień 2004r.

Szumiński pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, gdzie prowadzi Galerię Papuciarnia oraz warsztaty ceramiczne dla dzieci. Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych wielu książek. Jedne z bardziej znanych jego dzieł to ilustracje do prozy Brunona Schulza. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od 12 lat realizuje program arteterapii dla osób chorych psychicznie, gdzie prowadzi też „Galerię bez klamek”, w której prezentuje prace swoich pacjentów. Ma na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, które pokazywane były w kraju i za granicą.

Dzieciństwo spędzone na Sejneńszczyźnie oraz proza Brunona Schulza, Juliana Stryjkowskiego, Grigorija Kanowicza oraz poezje Jerzego Ficowskiego są najczęstszą inspiracją jego pracy.

Instalacja "Gliniane księgi" to dzieło, będące reakcją autora na opowieść usłyszaną od kustosza Muzeum w Tykocinie. Na strychu tamtejszej Synagogi przechowywany był ogromny księgozbiór sięgający XVII wieku. Cenniejszą część zbiorów wywieźli Niemcy w czasie okupacji. Jednak gro zbiorów przetrwało. Cała biblioteka zginęła w "banalny" sposób w 1965 roku, kiedy to wybuchł w Tykocinie pożar. Okoliczna ludność w obawie przed rozprzestrzenieniem się pożaru, zatopiła cały księgozbiór w Narwi. Taki był kres tykocińskich ksiąg.
"Gliniane księgi" Szumińskiego prezentowane były już w Synagodze - Muzeum w Tykocinie oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Instalacja prezentowana obecnie w Galerii Pod Arkadami w Łomży jest formą przypomnienia i uczczenia 63. rocznicy zbrodni na Żydach w Jedwabnem.

2010-09-16 09:16 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001