W kierunku imaginacji.
“Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?
Kontekst własnych poszukiwań malarskich wiążę z ogólnie pojętą rzeczywistością. W tym co nazywamy realnością chciałbym doszukać się elementów nie koniecznie z góry określonych jako formalnie rozpoznawalne i umieszczenia ich w nowym miejscu, moim wybranym obszarze znaczeń, kolorów, odniesień. Obraz rzeczywistości pomimo wyjęcia go z konkretnego miejsca, traci na dosłowności znaczenia i staje się nowym, samoistnym kadro – bytem. Owy nowy twór, jest tylko punktem wyjścia do dalszych zmian, przeskalowań chociażby. Nie jest moją intencją doprowadzać do ujednolicenia kadro – bytu, w tym wypadku do rozpoznawalnego, autonomicznego, samoistnego motywu. Jest mi raczej bliżej do prób budowania cyklów prac, nie gubiąc rozpoznawalnych motywów, ale różnicując poszczególne prace w pryzmacie kolorystyki raz monochromatycznej powłoki innym razem rozbudowanej gamy barwnej.
Budowanie, raczej szukanie, a nawet kreowanie własnego sposobu widzenia rzeczywistości nie odnosi się jedynie do prywatnej, osobistej tkanki malarsko – twórczej. Skalowanie, odwracanie, porównywanie, jak też szukanie powiązań między poszczególnymi ich składowymi jest wyjątkowo bliskie sposobom, jakie występują w gamie twórczego myślenia w obszarze teatralnego postrzegania rzeczywistości. Mając na względzie własne doświadczenia z obszaru teatralno – malarskiego nie mógłbym pominąć tego właśnie stwierdzenia.
Marek ŚWIRYDOWICZ
Urodził się 1970 roku w Białymstoku. W 1990 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, a w 1992 Uniwersytet Ludowy w Turnie (garncarstwo). Od 1994 r. studiował malarstwo na warszawskiej ASP w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego, rysunek w pracowni prof. Ryszarda Sekuły oraz grafikę warsztatową u ad. Ireny Snarskiej. W 2001 roku ukończył Studium Pedagogiczne na ASP. W tym samym roku odbywa staż w pracowni Scenografii Teatru Narodowego w Warszawie. Po trzech latach studiów malarskich przenosi się na scenografię uzyskując dyplom w 2002 roku u prof. Jerzego Niecikowskiego i prof. Andrzeja Sadowskiego, projektując oprawę scenograficzną wraz z kostiumami do przedstawienia „Makbet” W. Szekspira, w reżyserii Tomasza Obary, w Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie. W 2006 roku projektuje scenografię do przedstawienia „Niewidzialni” w Teatrze K3 w Białymstok. Od 2003 roku jest asystentem w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Od 2010 prowadzi zajęcia z rysunku w II i III LO w Białymstoku.
Wystawy indywidualne:
2010 - malarstwo - VIII Festiwal Nauki i Sztuki – Wydział Architektury PB, Białystok,
2009 - malarstwo - Galeria Obok, UG w Białowieży – Białowieski Ośrodek Kultury
malarstwo - VII Festiwal Nauki i Sztuki – Wydział Architektury PB, Białystok
2008 - malarstwo - WOAK w Białymstoku, Białystok
malarstwo i rysunek - Wydział Elektryczny PB , Białystok
malarstwo - Pub Level, Białystok
2006 - malarstwo - Wydział Architektury PB „30 lat Wydziału Architektury PB ”
malarstwo - Galeria Mała, Białostocki Ośrodek Kultury, Białystok,
2005 - malarstwo - Galeria „Arboretum”, Muzeum Narodowe, Warszawa,
2004 - malarstwo - Galeria Politechnika , Białystok,
2000 - malarstwo - Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001