ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !

Strona główna » Muzyka » Koncerty » 2021

ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !

  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
  • ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ !
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaprasza na wydarzenie pn. „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”, organizowane przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży. W czwartek 11 listopada 2021 r. od godz. 17:00 w Hali Kultury na Starym Rynku będzie miało miejsce wspólne śpiewanie najpiękniejszych pieśni patriotycznych przy wtórze Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem Edyty Piaseckiej (sopran) i Sławomira Naborczyka (tenor). Koncert rozpocznie wykład historyczny dra Krzysztofa Sychowicza „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości”. Można będzie także obejrzeć wystawę dziecięcych prac „Ślady dawnych lat”.

KONCERT PATIOTYCZNY wykona Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT (uczniowie Szkoły Muzycznej w Łomży) z udziałem dwojga solistów - Edyty Piaseckiej (Opera Narodowa w Warszawie) oraz Sławomira Naborczyka (Opera Śląska). W repertuarze znajdą się utwory z okresu XIX/XX w. o tematyce wolnościowej. Widzowie otrzymają śpiewniki z tekstami utworów, tak, aby mogli uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu. Planowana jest transmisja on-line z koncertu.

 

Koncert patriotyczny zostanie uzupełniony o WYKŁAD HISTORYCZNY obejmujący okres pierwszych dwóch dekad wieku XX, do roku 1918. Poruszony zostanie w nim temat głównych postaci ruchu niepodległościowego w Polsce, ale i lokalne wątki - wpływ myśli Piłsudskiego i Dmowskiego na postawy ziemiaństwa i mieszczaństwa łomżyńskiego. Przedstawione zostaną główne fakty dotyczące działań niepodległościowych na Ziemi Łomżyńskiej, konspiracji, organizacji i walki.

 

Dodatkowo w Hali Kultury do obejrzenia będzie WYSTAWA <<ŚLADY DAWNYCH >>LAT. Znajdzie się na niej 30 prac, które powstały na warsztatach plastycznych skierowanych do 30. uczestników z różnych grup wiekowych: do 10 lat, 11-15 lat, powyżej 15 lat. W zależności od wieku i umiejętności podejmowali oni różne techniki plastyczne: portrety osób związanych z walką niepodległościową lokalną i ogólnokrajową, kolaże oparte o motywy z malarstwa nurtu patriotycznego z przełomu XIX i XX w., odwołujące się do symboli narodowych, godła i flagi. Każde zajęcia opierały się na przekazaniu konkretnej wiedzy historycznej - o postaciach i wydarzeniach historycznych, będących tematem warsztatów. Ekspozycja pozostanie w Hali Kultury na okres miesiąca tak, aby obejrzeli ją uczestnicy innych wydarzeń organizowanych w tym miejscu.

Spotkajmy się 11 listopada o godz. 17.00 w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży. Serdecznie zapraszamy. Bezpłatne wejściówki na powyższe wydarzenia można odbierać od środy 3 listopada w pok. 122 Urzędu Miejskiego (Stary Rynek 14) w Łomży. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

„Łomżyńskie drogi do Niepodległej” dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

2021-11-04 11:07 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001