Granice tolerancji

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2017

Granice tolerancji

  • Granice tolerancji
  • Granice tolerancji
  • Granice tolerancji
czerwiec - lipiec 2017
wystawa fotografików łomżyńskich
Galeria Pod Arkadami

TRADYCJE ŁOMŻYŃSKIEJ FOTOGRAFII

Tradycje fotografii w Łomży żywe były od zawsze. Na podstawie zebranego materiału, można sądzić, że historia łomżyńskiej fotografii rozpoczyna się od roku 1861. Jest to bowiem data pierwszej informacji o działającym w Łomży „1-czasowym zakładzie artystyczno-fotograficznym”. Najstarsza, jak dotąd, fotografia łomżyńska, nieznanego autora, przedstawiająca grupę uczniów miejscowego gimnazjum - pochodzi z 1867 r.

W 1899 r. urzędowe rejestry stwierdzają istnienie w Łomży siedmiu zakładów fotograficznych. Znakomitym fotoamatorem-samoukiem był słynny twórca Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie doc. dr Adam Chętnik, którego bogata działalność fotograficzna jest dziś mało znana. Zachowały się jego fotografie już z 1909 r. Przed I wojną światową publikował swoje zdjęcia m.in. na łamach warszawskiej „Ziemi” (folklor, krajobrazy, zabytki Ziemi Łomżyńskiej i Kurpiowszczyzny), a do wybuchu II wojny światowej zgromadził kilka tysięcy odbitek i negatywów. Po wielu latach ponownie dochodzi do głosu idea wspólnej pracy w zorganizowanym ruchu fotograficznym. Z inicjatywy Bolesława Czyżewskiego, miejscowego lekarza-rentgenologa, powstało w 1973 r. Łomżyńskie Towarzystwo Fotograficzne, które jako jedno z osiemdziesięciu w Polsce, o podobnych celach, weszło w skład Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych.

To tyle historii. Tradycje fotograficzne w Łomży kontynuowała założona  w drugiej połowie lat siedemdziesiątych grupa twórcza DEGENERAT, która odegrała dużą rolę w odkrywaniu młodych talentów.  Już jako dojrzali fotograficy kontynuują oni twórczość fotograficzną  w założonym w 2008 roku Klubie Fotografii NURT, współpracującym z MDK-DŚT w Łomży, które użycza im Galerię Pod Arkadami jako miejsce spotkań i wystaw.

W ciągu lat działalności Klubu odbyło się wiele imprez, wystaw i prezentacji fotograficznych, jak choćby kontynuowana przez kilka lat wystawa środowiska fotograficznego pt. „Wspólna fotografia” oraz szereg wystaw indywidualnych i grupowych członków Klubu i gości zaproszonych. Wysoki poziom zaprezentowała wystawa fotografików  z Łomży i Polski  pt. „Światłoczuli” zorganizowana w latach 2010 i 2011 i prezentowana w Białymstoku („Spodki”), Łomży, Drohiczynie, Mińsku (Białoruś). Corocznie organizowana jest wystawa „doroczna” członków Klubu i zaproszonych fotografików z Polski. Regularnie też fotograficy uczestniczą w wyjazdowych plenerach utrwalających fotograficznie najciekawsze miejsca naszego regionu. Ostatnio nasi fotograficy  zaprezentowali prace w swojej zbiorowej wystawie w Łomży, Białymstoku, Suwałkach i Ostrołęce.

Fotograficy łomżyńscy zdobyli wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotograficznych o różnej tematyce: od reportażu i Street Foto, aż do pejzażu, portretu  i fotografii konceptualnej. Są wśród nich członkowie ZPAFu i Fotoklubu Rzeczpospolitej. Ściśle współpracują też z fotografikami z Białegostoku, Warszawy i  Polski. Kontynuowane są również spotkania szkoleniowe z młodzieżą łomżyńskich szkół zainteresowanych twórczością fotograficzną i obróbką zdjęć.

Zbigniew Ciborowski

W wystawie udział wzięli: Lech Buczyński, Zbigniew Ciborowski, Przemysław Karwowski, Joanna Klama, Marcin Kossakowski, Marek Maliszewski, Wojtek Surawski, Zbigniew Walczuk i Przemek Wojewoda.

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2017-06-14 14:48 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001