ROLLER PAINTER GIRL. Otwarcie wystawa Marzeny Turek – Gaś

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy

ROLLER PAINTER GIRL. Otwarcie wystawa Marzeny Turek – Gaś

  • ROLLER PAINTER GIRL. Otwarcie wystawa Marzeny Turek – GaśRoller Painter Girl, fot. Jowita Mormul
  • ROLLER PAINTER GIRL. Otwarcie wystawa Marzeny Turek – Gaśfot. Herbert Orlikowski, 2006
  • ROLLER PAINTER GIRL. Otwarcie wystawa Marzeny Turek – Gaś
Data : 26 października 2017 / czwartek
Godzina : 18.00
Miejsce : Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży
Bilety : wstęp wolny

Na wernisażu odbędzie się spotkanie z pochodzącą z Łomży artystką i pokaz filmu w reżyserii Małgorzaty Szyszki z 2016 roku. Wystawie towarzyszy czterodniowy (26 - 30 października) multimedimedialny pokaz archiwalnych filmów z performance Marzeny Turek Gaś „JazzDy Malarskie” (wielkoformatowe płótna malowane wrotkami).

MaTu, Marzena Turek Gaś, jest artystką, która, jako pierwsza na świecie stworzyła unikatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Od dzieciństwa fascynowała ją jazda figurowa na lodzie, muzyka i kolory. Połączenie tych trzech pasji doprowadziło do powstania multimedialnych, wielowymiarowych performansów malarskich. Do tego celu artystka skonstruowała specjalny kostium do malowania wyposażony w podajniki farb, które prowadzą kolory prosto spod kółek wrotek na malowaną płaszczyznę. Poruszając się w takt muzyki w tym niezwykłym stroju, MaTu rozprowadza farbę na płótno, tworząc ekspresyjną sieć splątanych linii, śladów i odcisków. Namalowane w ten sposób obrazy poza niezwykłym kłębowiskiem barw wyróżniają się sporymi rozmiarami. Największy z nich, zatytułowany By Night  powstał w 2007 roku, liczy 200m2. W 2016 roku, po dziesięciu latach od stworzenia pierwszej pracy przed publicznością olbrzymie płótna zostały przez artystkę podzielone na mniejsze części stanowiące odrębne cykle i w takiej formie prezentowane są na wystawach. Łącząc sztuki plastyczne z muzyką, ruchem i przestrzenią MaTu stworzyła zupełnie nowy język ekspresji, który stał się jej marką. Swymi artystycznymi działaniami odmienia postrzeganie artysty malarza zamkniętego w pracowni przy swych sztalugach na artystę tworzącego swe dzieła w ruchu na oczach widzów. Do dzisiaj dorobek artystyczny MaTu to ponad 100 wystaw w różnych częściach świata. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i instytucjach sztuki w kraju i za granicą.

redakcja tekstu Violetta Łuba, równolegle tekst w wersji angielskiej towarzyszy obecnie wystawie pt.: „ Beautiful Minds” w Luxemburgu 5-30 października 2017 roku oraz w Mediolanie.

https://www.madgallerymilano.com/matu

Wystawa Marzeny Turek Gaś /MaTu Roller Painter Girl potrwa od 26 października do 16 listopada.

2017-10-11 12:55 Opublikował: Admin

Facebook BIP
MDK-DŚT
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3, tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl, NIP:718-00-07-644
NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001