Witold Skarbiński urodził się 17 października 1934 r. w Tarusiczach koło Grodna. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się w 1956 r. w czasie służby wojskowej. Tam wykonywał zdjęcia na potrzeby wojska i to zajęcie z czasem stało się jego zawodem. Pierwszy zakład fotograficzny założył w 1959 r. w Kędzierzynie Koźlu, który istniał do 1962 r. Potem przeniósł się do Świebodzic, gdzie zakład prowadził wspólnie z żoną Alicją – mistrzynią fotografii. Na początku 1969 r. przenieśli się do Łomży, otwierając na ulicy Farnej zakład Foto SYRENKA. W 1994 r. Foto SYRENKĘ przejął syn – Mirosław, a zakład został przeniesiony na łomżyński Dworzec PKS. Pan Witold, pomimo sędziwego wieku, do dziś pomaga synowi w zakładzie.
Witold Skarbiński jako Mistrz Fotografii należy do dawnej elity fotografów zawodowych, posiadających najwyższe kwalifikacji. Zdobył w swojej dziedzinie wiele nagród i wyróżnień: I miejsce w konkursie ogłoszonym przez Klub Postępu Technicznego Fotografii Zawodowej w Białymstoku, jest także członkiem tego Klubu we Wrocławiu i Białymstoku, posiada uprawnienia pedagogiczne wykorzystywane przy nauczaniu zawodu adeptów fotografii. O wysokiej jakości jego usług świadczą bardzo liczne podziękowania, wpisane przez klientów wdzięcznych za piękne zdjęcia uwieczniające ich największe życiowe wydarzenia. Pan Witold należy do odchodzącej już klasy fotografów, którzy różne odmiany fotografii klasycznej opanowali do perfekcji. Obecnie już tylko on w naszym mieście potrafi wykonywać obrazy malowane i barwione różnymi technikami. Należą do nich tzw. monidła czyli rodzaj realistycznego obrazu namalowanego na podstawie zdjęcia. Osoby na takich czarno-białych portretach miały podkolorowane usta, oczy, twarz, a inne detale były retuszowane. Często domalowywano postaciom bardziej kosztowe stroje. Monidła po raz pierwszy w Polsce pojawiły się w XIX wieku, jako tańsza alternatywa tradycyjnych malarskich portretów i dlatego rozpowszechniały się najczęściej wśród mniej zamożnych ludzi, szczególnie na wsiach i małych miasteczkach. Technika ta została wyparta dopiero przez fotografię barwną. Niektórzy sądzą, że monidło odeszło w przeszłość, ale czy tak rzeczywiście jest? Obecnie znów mamy do czynienia z powrotem do kolorowaniem starych, czarno-białych zdjęć i filmów dla osiągnięcia specyficznego klimatu i wartości estetycznych i artystycznych.
Oprócz fotografii Witold Skarbiński jest zaangażowany w poezję. Wydał dwa tomiki wierszy pt. „Ocalić od zapomnienia” w 1998 i 2002 roku. Po tym czasie napisał ponad pięćdziesiąt nowych wierszy. Za wiersz „Ojciec Święty Jan Paweł Drugi” otrzymał od Kardynała Dziwisza podziękowanie i błogosławieństwo, a za wiersz „W hołdzie Prezydentowi” osobiste podziękowania od Prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Jego wiersze od niedawna publikowane są na stronie internetowej PoetyckieZacisze/Witek. W Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Kto mnie wychowuje” zdobył trzecią nagrodę za opowiadanie „Egzamin z życia” wydane w 2004 r.
Wystawa czynna do 21 września 2017 r.
Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001