Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje 2018”.
17 sierpnia
WARSZTATY TAŃCA TRADYCYJNEGO
z Dariuszem Kryszpiniukiem
Miejsce : MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Godzina : 16.00 – 19.00
17 sierpnia
WARSZTATY SZTUKI LUDOWEJ
Plecionkarstwo z Wiesławem Kuskowskim
Koronkarstwo z Krystyną Świder
Miejsce : MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Godzina : 16.00 – 19.00
18 sierpnia
WARSZTATY ŚPIEWU Z LIRĄ KORBOWĄ
z Jackiem Hałasem
Miejsce : Stary Rynek, Łomża
Godzina : 16.00 – 18.00
18 sierpnia
POTAŃCÓWKA Z KAPELĄ HAŁASY
Miejsce : Stary Rynek, Łomża
Godzina : 19.00 – 22.00
Wstęp bezpłatny
Dariusz Kryszpiniuk
Tancerz, nauczyciel tańca tradycyjnego. Od kilkunastu lat związany z zespołami pieśni i tańca. Od ponad 3 lat prowadzi w WOAK pierwsze w Białymstoku cotygodniowe warsztaty tańca tradycyjnego. Na swoim koncie ma już także szereg przeprowadzonych warsztatów, nie tylko w regionie, ale również w Polsce (Koszalin, Sejny, Knyszyn), a także na Ukrainie (Międzynarodowy Etnofestiwal „Ladovytsi” w Chmielnickim) i Białorusi (Nocz tancau). Brał udział w nagraniu
płyty DVD „Tańce dawnej Suwalszczyzny” wydanej przez Stowarzyszenie Krusznia. Od niedawna próbuje swoich sił w grze na bębenku obręczowym i barabanie.
Jacek Hałas
Artysta od wielu lat eksplorujący różne dziedziny sztuki tradycyjnej, dotarł do nielicznych śladów tego zapomnianego bogactwa. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią, oraz praktykując grę na lirze korbowej - archaicznym strunowym instrumencie wschodnioeuropejskich wędrowców - stworzył na tej bazie nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki. Absolwent ASP, muzykant (akordeon, lira korbowa, fortepian, pasterskie flety i perkusjonalia), śpiewak, tancerz, aktor, kompozytor, performer, rzemieślnik, niespokojny duch. Współzałożyciel kilku formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Lautari, Kapel Hałasów, Kwartet Wiejski, Ket Jo Barat) twórca i uczestnik międzynarodowych projektów artystycznych, teatralnych oraz filmowych (A3Teatr, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Cinema, Tikkun, Xięga, Vandrelyst, Nomadzi Kultury, Schola Węgajty).
Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym i wirowym, muzyką tradycyjną Europy wschodniej, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują artystyczne przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami ze świata, odwołujące się do szeroko pojętej kultury ludowej.
Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej.
Równolegle z praktykowaniem sztuki opartej na formach tradycyjnych tworzy muzykę dla teatru, filmu i radia.
Kapela Hałas (Jacek Hałas i Alicja Choromańska) to małżeństwo artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form europejskiej muzyki, tańca i rzemiosła. Zajmują się muzyką instrumentalną, tańcem korowodowym i wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, sztuką opowieści, działalnością warsztatową i edukacyjną. Nauki pobierane u wiejskich mistrzów poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, stała aktywność muzyczna, doświadczenia teatralne i plastyczne oraz ciekawe instrumentarium (lira korbowa, akordeon, baraban, gardon, pasterskie flety) składają się na wyjątkowość tej muzycznej pary. Teraz postanowili zaprosić do współpracy czworo swoich - już dorosłych - dzieci, by wspólnie tworzyć muzykę i grać do tańca. Ta fuzja zaowocowała ciekawym brzmieniem, które oscyluje między folkiem, klasyką a teatrem. Do Jacka i Alicji dołączyli: Julia Hałas - absolwentka PSM I stopnia (instrumenty perkusyjne) oraz Liceum Plastycznego w Poznaniu, studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zaangażowana też w działania teatralne („Korybant” Janusza Stolarskiego). Antoni Hałas - absolwent PSM I stopnia (wiolonczela), licealista, szczudlarz, członek grupy teatralnej „Korybant” Janusza Stolarskiego. Jonasz Hałas - uczeń Liceum Plastycznego, absolwent PSM I stopnia (trąbka), członek Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu. Jakub Hałas - uczeń Liceum Plastycznego oraz PSM II stopnia (akordeon jazzowy), absolwent PSM I stopnia (akordeon).
Instrumentarium:
Jacek Hałas - lira korbowa, akordeon, wokal, pianino (opcja), prowadzenie tańców
Alicja Choromańska - Hałas - baraban (bęben z talerzykiem), gardon, Julia Hałas - ksylofon, werbel, Antoni Hałas - wiolonczela, Jonasz Hałas - trąbka, Jakub Hałas - akordeon guzikowy
Wiesław Kuskowski
Twórca ludowy specjalizujący się w wyplotach z wikliny, sitowia i słomy oraz korzenia sosny i jałowca.
Krystyna Świder
Kultywując tradycje rodzinne, zajmuje się haftem i koronką kurpiowską, wykonując m.in. koszule kurpiowskie, serwetki, bieżniki, obrusy czy fartuchy. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz do „Związku Kurpiów”. Laureatka wielu nagród m.in. „Zasłużony dla Cepelii”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Pro Masovia”, I miejsce w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” w dziedzinie haftu.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001